تابلو

خبر هنری

موسیقی فیلم "میم مثل مادر" منتشر می شود

موسیقی فیلم "میم مثل مادر" ساخته "آریا عظیمی نژاد" همزمان با بیست و هفتمین سالگرد جنگ تحمیلی منتشر می شود.

 آهنگساز این اثربا اعلام این خبر در گفتگو با مهر درباره ویژگی های این موسیقی گفت: با تغییراتی که در تنظیم مجدد این اثر ایجاد شده می توان آن را به عنوان اثری مستقل به شمار آورد و برای اینکه این موسیقی به تنهایی و جدا از فیلم با شنونده ارتباط برقرار کند از سه گفتگوی فیلم برای انتقال بهتر پیام به شنونده استفاده شده است.
این آهنگساز در ادامه به قطعاتی که به این موسیقی اضافه شده اشاره کرد و گفت: از آنجا که پایان این کار مصادف با درگذشت رسول ملاقلی پور(کارگردان فیلم)بود دوست داشتم ردپایی از ایشان در این کار باشد به همین دلیل خبر فوت ایشان را که توسط گلشیفته فراهانی  گفته و روی پیغام گیر تلفن ضبط شده بود در یکی از تراک ها به نام "میم مثل ملاقلی پور" استفاده کردم که به کل کار اضافه شد.
لازم به ذکر است موسیقی فیلم "میم مثل مادر" به مادران شهید تقدیم شده و قرار است توسط موسسه نغمه شهر منتشر شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 8:50  توسط بهار  | 

اخبار کوتاه فرهنگسراها و مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

فیلم سینمایی "پاداش سکوت" به کارگردانی مازیار میری 14 تا 25 مرداد سانس‌های 14، 16، 18 و 20 در سینما خانوادگی فرهنگسرای خانواده اکران می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد در این فیلم که تهیه کنندگی آن را محسن علی اکبری بر عهده دارد، پرویز پرستویی، رضا کیانیان، آتیلا پسیانی و مهتاب کرامتی نقش آفرینی می کنند.
- نمایشگاه "هنر مدرن" از آثار ضرغام آشوری تا 18 مرداد هر روز ساعت 9 تا 19 در نگارخانه شماره دو فرهنگسرای هنر برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این نمایش شامل 50 اثر نقاشی اکریلیک از این هنرمند با موضوعات و ابعاد مختلف است.
- نمایشگاه گروهی معرق چوب 13 تا 24 مرداد ساعت 9 تا 18 در نگارخانه مهر فرهنگسرای انقلاب برپاست. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این نمایشگاه شامل 35 اثر از آثار هنرجویان آموزشگاه آمود است که تحت نظر محمدحسن قاضی در حال آموزش هستند.
- نمایشگاهی از آثار عباس شاکری و هنرجویان 13 تا 18 مرداد ساعت 9 تا 19 در نگارخانه اندیشه فرهنگسرای مدرسه برپاست. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این نمایشگاه شامل 40 اثر در ابعاد متفاوت با تکنیک رنگ روغن و به سبک رئال است.
- مسابقه عکاسی با عنوان "خلق جلوه های ویژه" ویژه سنین 15 سال به بالا در خانه فرهنگ فرشته آزادی وابسته به معاونت مدیریت منطقه 14 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرای پایداری اعلام کرد، علاقه مندان می توانند عکس های زشت و زیبا از محله خود تهیه کرده و تا 20 مرداد به این خانه فرهنگ بفرستند.
- فرهنگسرای پایداری تور تفریحی توچال برپا می کند. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این برنامه به صورت رایگان در طول هفته برپا می شود.
- نمایشگاه "10 روز انس با کتاب" 10 تا 20 مرداد ساعت 9 تا 19 در فرهنگسرای تفکر برپاست. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این نمایشگاه به همت کتابخانه شیخ هادی نجم آبادی و با همکاری موسسه نشر شهر با تازه های نشر در حوزه های فلسفه و تاریخ، جامعه شناسی، دین و عرفان، روان شناسی، هنر و ادبیات با تخفیف ویژه به اهالی کتاب برپا می شود.
- اولین کتابچه آموزشی بازی های خلاق برای خانواده ها همزمان با برگزاری نخستین جشنواره بازی های خلاق منتشر می شود. روابط عمومی فرهنگسرای تفکر اعلام کرد، در این کتابچه 62 بازی خلاق، ساده و بدون هزینه همراه با تصاویر بازی ها برای خانواده ها طراحی شده است. کودکان 4 تا 7 ساله روزهای 15 و 16 مرداد در نخستین جشنواره بازی های خلاق با یکدیگر رقابت می کنند. دومین دوره جشنواره بازی های خلاق سوم و چهارم شهریور برای سایر گروه های سنی برگزار می شود.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 8:49  توسط بهار  | 

هبوط زيباترين تجسم عدالت است

يك هنرمند شركت‌كننده در سمپوزيوم بين‌المللي نقاشي‌امام علي(ع) گفت: از نگاه من، هبوط زيباترين تجسم عدالت است كه در آن علاوه بر اين كه خداوند براساس عدل خود و درپي نافرماني انسان، او را به زمين مي‌فرستد ، اما هرگز انسان را فراموش نمي‌كند و بركات خود را همراه وي مي‌كند.
به گزارش ايرنا، "كاميار صادقي" كه درحال اجراي طرح خود با موضوع عدالت و نوع دوستي است، افزود: عدالت موضوعي است كه نتايج بسياري را در بر خواهد داشت،از نگاه من، تمامي حوادث و اتفاقات مهم ديني و دنيوي نيز در پي هبوط اتفاق افتادند و به‌همين شكل تمامي مفاهيم انساني نيز درپي عدالت خواهند آمد.
وي گفت: با نگاه به اين موضوع مي‌توان گفت كه عدالت مربوط به يك جاي خاص نيست و كاملا پديده‌اي جهاني است.
اين فارغ‌التحصيل دانشگاه سوره درباره انتقال مفاهيم ديني از طريق هنر گفت:اگر مسئله‌اي براي هنرمند دغدغه باشد و به‌آن فكر كرده‌باشد خواه ناخواه آن را در اثر خود نشان داده و به مخاطب انتقال مي‌دهد.
وي افزود: اگر نقاش هم به عنوان يك هنرمند بخواهد مفهومي را چه ديني يا غير آن، بر بوم ترسيم كند، اول بايد باور داشته باشد و باور آن مفهوم است كه به اثر او معنا مي‌دهد.
صادقي با بيان اين كه شركت در سمپوزيوم تجربه جديدي براي هنرمندان نقاش است،گفت: هنرمندان حاضر در اينجا، در حالي كه زباني مشترك ندارند با هنر خود و ارتباط حسي و عاطفي خود با هم ارتباط برقرار مي‌كنند و حتي با هنر خود جهان‌بيني خود را مي‌شناسانند، اين ويژگي هنر است كه خود يك زبان مشترك است و حسي مشترك را انتقال مي‌دهد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 8:46  توسط بهار  | 

يك هنرمند عراقي: هنرمند بايد خارج از طراحي خود، به خلق اثر بپردازد

"علي جبارحسين" هنرمند عراقي شركت‌كننده در سمپوزيوم بين‌المللي نقاشي امام علي (ع) گفت: هنرمند بايد خارج از آنچه كه خود طراحي مي‌كند، به خلق اثر بپردازد و هنرمند بايد اين توانايي را داشته‌باشد كه هر چيزي را ترسيم كند.
به گزارش ايرنا، از موزه هنرهاي تجسمي امام علي (ع) "جبار حسين" درخصوص برگزاري چنين سمپوزيوم‌هايي گفت: روشن است كه چنين موقعيتي فضا را براي انتقال مفاهيم ذهني هنرمند در موضوع خاص فراهم مي‌كند.
اين نقاش و مجسمه‌ساز عراقي با انتقاد از شركت هنرمنداني كه طرح خود را با موضوع "عدالت و نوع دوستي امام علي (ع)" ارايه كردند،گفت: متاسفانه ‪ ۲۵‬درصد انتخاب‌ها مناسب نبود و برخي هنرمندان گويي در خانه و كارگاه خود درحال نقاشي هستند و فضاي فرهنگي و حتي موضوعي را كه بايد نقاشي كنند، در نظر نگرفته‌اند.
اين تبعه دانمارك و عضو انجمن جهاني هنر كه مراحل پاياني اثر خود در بيان عدالت حضرت علي (ع) و نگاهي به زندگي ايشان در جهان و در عصر خود را ترسيم مي‌كند، در پايان ابراز اميدواري كرد كه چنين سمپوزيوم‌هايي باانتخاب هايي گسترده‌تر و حضور هنرمنداني بيشتر كه به موضوع آگاهي داشته باشند، استمرار يابد.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 8:43  توسط بهار  | 

نمايش آثار سمپوزيوم نقاشي ايران در موزه امام علي(ع) آغاز شد

نمايش آثار نقاشي شركت‌كنندگان در نخستين سمپوزيوم نقاشي ايران در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) آغاز شد و به مدت دو هفته ادامه دارد.
به گزارش ايرنا، در اين نمايشگاه آثار نقاشي هنرمندان حاضر دراين سمپوزيوم كه در زمان برگزاري آن در محل همين موزه خلق شدند به نمايش عمومي گذاشته شده است.
آنه‌محمد تاتاري، كاميار صادقي، خسرو خسروي، مهرداد محبعلي، ناصر عزيزي، ناصر آراسته، ايرج امامي، احمد وكيلي، نگي نيكه، علي جبار حسين، الكساندر ارمين، يوري دولان، استانو چرني، عمار بوراس، زدنكو باسيك و فرج اتاسي هنرمندان شركت كرده در اين برنامه بودند كه اكنون آثارشان در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) قابل رويت است.
همچنين در اين نمايشگاه مجموعه‌اي از آثار خوشنويسي محمد احصايي، نصرالله افجه‌يي و عباس اخوين با نام امام علي (ع) در آينه خوشنويسي معاصر نيز ارايه شده است.
محمد احصايي از جمله هنرمندان مطرح عرصه گرافيك و خوشنويسي ايران است كه يكي از آثارش در سال گذشته با بهاي بيش از ‪ ۱۰۰‬هزار دلار آمريكا در حراج كريستيز در دوبي به فروش رسيد.
موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) تاكنون با برپايي نمايشگاه‌هاي متعدد به مسئله نمايش هنر معاصر ايران و جنبه‌هاي فني و معنوي آن پرداخته است.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 8:19  توسط بهار  | 

مشاوره تعيين رشته كنكور در خانه شهرياران جوان منطقه يك تهران

اعضاي خانه شهرياران جوان منطقه يك تهران در طرحي ويژه اقدام به مشاوره و تعيين رشته كنكور براي متقاضيان مي‌كنند.
محمد ياقوتي رييس خانه شهرياران منطقه يك تهران در گفت و گو با خبرنگار شهر با اعلام اين مطلب افزود: از دهم تا چهاردهم مرداد كارشناسان خانه شهرياران كار آموزش، مشاوره انتخاب رشته و تعيين رشته كامپيوتري را براي متقاضيان انجام مي‌دهند.
وي ادامه داد: همچنين خانه شهرياران جوان منطقه براي فصل تابستان يك دوره كلاس‌هاي آموزشي كاربردي مانند آموزش فن‌آوري اطلاعات و مديريت را براي جوانان منطقه يك تهران برگزار مي‌كند.
به گفته وي، همچنين برگزاري تورهاي گردشگري و تفريحي از ديگر برنامه‌هاي خانه شهرياران در تعطيلات تابستان است.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:30  توسط بهار  | 

پخش و نقد فيلم‌سينمايي «ماده 61 » در فرهنگسراي هنر

فيلم مستند و داستاني «ماده 61» با نويسندگي و كارگرداني مهوش شيخ‌السلامي روز 14 مرداد در باشگاه سينمايي تهران وابسته به فرهنگسراي هنر با حضور عوامل توليد به نمايش درمي‌آيد.
به گزارش خبرگزاري شهر به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي هنر، اين فيلم كه در جشنواره‌هاي معتبر داخلي و خارجي مانند استكهلم، گلاسكو و آمستردام به نمايش در آمده‌است با حضور شادمهر راستين نقد و بررسي خواهد شد.
ناهيد سيمادوست، محسن نظري و كيوان معتمدي از فيلمبرداران اين فيلم هستند و نامدار اردشيرازيان و فرداد كام‌فار كار تدوين و موسيقي اين فيلم را به عهده دارند.
اين فيلم داستان زناني را در زندان اوين روايت مي‌كند كه به خاطر قتل در زندان به سر مي‌برند و .....
«ماده 61 » ساعت 18 در فرهنگسراي هنر اكران خواهد شد.علاقه‌مندان براي عضويت و شركت در اين جلسه مي‌توانند به كانون فيلم فرهنگسرا مراجعه  و يا با شماره تلفن 22872818 تماس حاصل فرمايند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:26  توسط بهار  | 

پيشكسوتان موسيقي تجليل مي‌شوند

مراسم بزرگداشت استادمصطفي گرگين‌زاده و زنده ياد استاد مجيد وفادار با عنوان «با پيشكسوتان موسيقي» به همت فرهنگسراي سالمند برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري شهر به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي سالمند، در اين مراسم از استاد مصطفي گرگين‌زاده 85 ساله،‌ يكي از آهنگسازان و موسيقي‌دانان قديمي و زنده‌ياد استاد مجيد وفادار ويولونيست و آهنگساز دهه‌هاي قبل به دليل خدمات ارزنده آنان در پيشرفت هنر موسيقي و نيز حفظ و گسترش موسيقي اصيل ايراني تقدير و تجليل به ‌عمل مي‌آيد.
هم‌چنين در اين مراسم كه با حضور علاقه‌مندان به موسيقي سنتي ايران برگزار مي‌شود هنرمندان صاحب‌نامي مانند استاد ميلاد كيايي، دكتر سرير، استاد محمد اسماعيلي و مهندس همايون خرم حضور دارند.
«با پيشكسوتان موسيقي» با هدف تجليل و دلجويي از بزرگان موسيقي و نيز يادي از درگذشتگان هنر موسيقي و به پاس خدمات ارزنده‌شان با همكاري موسسه نغمه‌شهر و گروه موسيقي «نهيب» 13 مرداد ساعت 17 تا 20 در فرهنگسراي ابن‌سينا برگزار مي‌شود.
علاقه‌مندان براي كسب اطلاعات  بيشتر مي‌توانند به نشاني ميدان امام‌حسين، خيابان 17 شهريور، خيابان خشكبارچي، پارك خيام، فرهنگسراي سالمند مراجعه كنند و يا با شماره تلفن 33302590 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:25  توسط بهار  | 

با فرهنگسراها و مراكز سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران

سلسله نشست‌هاي پژوهشي علي(ع)، ويژه پژوهش در زندگي، آثار و شخصيت حضرت علي(ع) با حضور محققان و نويسندگان اين حوزه برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار شهر به نقل از روابط‌عمومي فرهنگسراي تفكر، نشست‌هاي سيري در نهج‌البلاغه، بخشي از برنامه همايش‌هاي دين‌پژوهي است كه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر محمد دوست پژوهشگر حوزه دين، هر هفته دوشنبه‌ها از ساعت 10 تا 11 در سالن اجتماعات فرهنگسرا ميزبان علاقه مندان است.

ساير اخبار فرهنگي امروز فرهنگسراهاي تهران به شرح زير است:

* در آستانه فرا رسيدن عيد مبعث، نخستين مسابقه سراسري «تفكر در كلام معصوم» برگزار مي‌شود.
علاقه مندان مي‌توانند با انتخاب و ارسال 10 حديث تا سي‌ام مرداد با محوريت موضوعي تفكر و انديشه‌ورزي همراه با نام منابع و مآخذ در اين مسابقه شركت كنند.

* «10 روز انس با كتاب» عنوان نمايشگاهي است كه به همت كتابخانه شيخ هادي نجم‌آبادي و با همكاري موسسه نشر شهر از دهم تا بيستم مرداد از ساعت 9 تا 19 ميزبان علاقه مندان كتاب و كتابخواني است.
در اين نمايشگاه تازه‌هاي نشر در حوزه‌هاي فلسفه و تاريخ، جامعه‌شناسي، دين و عرفان، روان‌شناسي، هنر و ادبيات با تخفيف ويژه به اهالي كتاب ارايه مي‌شود.
ايستگاه نقاشي ويژه كودكان و برگزاري مسابقه كتابخواني و اعطاي جوايز به شركت‌كنندگان از جمله ديگر برنامه‌هاي اين نمايشگاه است.

* ويژه نامه تفكر آسماني با محوريت موضوعي انديشه اخلاق در سيره پيامبر اعظم(ص) در آستانه فرارسيدن عيد مبعث منتشر شد.
الگوي نظم و تعادل،‌ اخلاق رسول اكرم(ص) در خانه، مسووليت‌پذيري پيامبر اعظم(ص)، شيوه معاشرت پيامبر(ص)، معاشرت پيامبر(ص) با مردم، گواهي خاورشناسان در مورد حضرت محمد(ص)، پيامبر(ص) محبوب كودكان، پيامبر اخلاق و احترام به افكار عمومي و حقوق مردم از سرفصل‌هاي موضوعي اين ويژه برنامه هستند.
در اين ويژه‌نامه با استناد به معتبرترين و شاخص‌ترين كتب پژوهشي درباره سيره حضرت رسول(ص)، ويژگي‌هاي بارز اخلاقي و فكري پيامبر اكرم(ص) به زباني ساده و با مثال‌هايي از زندگي آن حضرت معرفي شده است.
اين ويژه‌نامه در راستاي تحقق شعار مديريت فرهنگي پايتخت با عنوان «تهران، شهر اخلاق، شهر زندگي» منتشر شده و با ارائه گوشه‌هايي از سيره پيامبر اعظم(ص)، سعي در ترسيم ويژگي‌هاي اخلاق متعالي اسلامي براي شهروندان دارد.
علاقه مندان جهت حضور در برنامه‌هاي فرهنگسراي تفكر مي‌توانند به نشاني: شهرزيبا، شهران، بلوار شهران، ابتداي زيرگذر شهران، فرهنگسراي تفكر مراجعه كنند و يا با شماره تلفن‌هاي 9-44304978 و 44301444 تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:11  توسط بهار  | 

گزارش تصويري/‌‌٣ مراسم بزرگداشت بهروز افخمي -فرهنگسراي ارسباران

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:51  توسط بهار  | 

گزارش تصويري/‌‌2 بزرگداشت بهروز افخمي-فرهنگسراي ارسباران

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:41  توسط بهار  | 

گزارش تصويري/‌‌١ بزرگداشت بهروز افخمي-فرهنگسراي ارسباران

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:36  توسط بهار  | 

"بهروز افخمي" قصه‌گو روايت شد

بهروز افخمي با تاخير 45 دقيقه‌ای؛ دهم مرداد به مراسم بزرگداشت خود در فرهنگسراي ارسباران (هنر) رسيد و گفت: خوشحالم كه بالاخره به مراسم قدرداني خودم رسيدم. در راه فكر مي‌كردم كه بايد در مراسم قدرداني خودم چه موضوعي را مطرح كنم. به نظرم شايد از يك جنبه‌هاي كار من به همراه كار ديگر دوستانم در زمينه سينما ارزش قدرداني كردن داشته باشد و حالا كه بعد از چند سال به كارهايمان فكر مي‌كنم، احساس مي‌كنم شايد كار مهمي انجام داديم.
به گزارش ايسنا، اين كارگردان سينماي ايران كه از لوكيشن فيلم "فرزند صبح" در استان فارس، براي حضور در مراسم بزرگداشت خود به تهران آمده بود، يكي از علت‌هاي تاخيرش را فاصله‌ چند صد كيلومتري اين لوكشين دانست و از ترافيك تهران در شرايطي كه نمي‌داند مردم از كجا بنزين مي‌آورند، متعجب بود!
افخمي گفت: ناصر تقوايي يك‌بار به من مي‌گفت: «اگر سينما اختراع نشده بود، ايرانيان دوباره آن را اختراع مي‌كردند» به هر حال ما هم ملتي اينچنيني هستيم و هم تعدادي از ايرانيان در سي سال اخير با تمام توان قصد دارند، سينما را از بين ببرند و از سالن هاي نمايش تا امكان ساخت فيلم را ويران كنند.
وي افزود: در اين سال هاي بعد از انقلاب يكي از افراد متعددي بودم ـ بدون اين كه خودمان بدانيم ـ سعي كرديم سينما را از نو به وجود آوريم، اين گروهي كه سعي كرده، سينما را دوباره به وجود بياورد، تعدادي در قبل از انقلاب و تعدادي بعد از انقلاب در اين سينما فعاليت كردند.
افخمي در ادامه تصريح كرد: آن زمان همه‌ ما ذوق قصه‌گويي داشتيم و نمي‌دانستيم قرار است كار بزرگي را انجام بدهيم و نمي‌دانستيم نيروي كه براي ويران كردن مظاهر تمدن 40 ، 50 سال در تمام دنيا بوجود آمده ، چقدر قدرمند است و گرايشي "طالباني" براي از بين بردن تمام خصوصيات درخشان دستاورد فكري بشر و تبديل تمام دنيا به يك روستاي بزرگ فاقد تمدن دارد. به هر حال ما كار بزرگي انجام مي‌داديم كه مي‌خواستيم سينما را در اينجا راه بيندازيم و اين مبارزه الان هم وجود دارد بنابراين الان هم كار بزرگي انجام مي‌دهند، تمام كساني كه جلوي ويران شدن آثار فرهنگي و فكري بشري را مي‌گيرند.
افخمي ضمن اشاره به حضور نعمت حقيقي، سيف‌الله داد و رجبعلي معمار در اين مراسم گفت: اين دوستان گرايش‌هاي مختلفي از نسل‌هاي مختلف هستند كه در طول اين سالها سعي كردند، امكان تبديل اين زندگي را به يك زندگي باشكوه حفظ كنند. تاريخ و دوره‌ كه در سينما كار مي‌كردند و مي‌كنند متفاوت است، ولي آنها يك هدف مشترك دارند و آن هم، جلوگيري از ويران كردن دستاوردهاي بشري است. بنابراين با اين توضيحات خوشحال هستم كه به مراسم قدرداني خودم رسيدم.
به گزارش ايسنا، اين برنامه كه با نمايش مستند "داستان يك قصه گو" درباره‌ بهروز افخمي همراه بود، در ادامه‌ آن، نعمت حقيقي، سيف‌الله داد و مجيد رجبعلي معمار از بهروز افخمي سخن گفتند.

سيف‌الله داد:
افخمي شجاعتي به من ياد داد كه در سينما كمتر ديدم 

سيف الله داد گفت: اولين بار كه نام بهروز افخمي را شنيدم، هنوز فيلمساز نبودم و در صدا و سيماي مركز شيراز تصادفا مجبور شدن يك فيلمي را بسازم ـ از كساني كه مرا مجبور كردند، متشكرم ـ زماني كه آن كار را مونتاژ مي‌كردم، "مسعود منشور" از بهروز افخمي نام مي‌برد و از اينكه او دانشجوي خيلي خوبي در دانشگاه بوده و منشور معتقد بود: اگر با او آشنا بشوم، از او خيلي ياد خواهم گرفت.
وي افزود: سال 60 به تهران آمدم و در سال 61 بود كه او مدير گروه فيلم و سريال تلويزيون شد. ـ طبق همان موجي كه يك نسل از مديراني را به صورت سونامي مي‌برد و نسل ديگري را مي‌آورد كه 180 درجه با تفكر نسل قبلي فرق دارد و حتي قبلي‌ها را خائن و منحرف مي‌دانند، مثل اتفاقي كه در يكي دو سال اخير افتاده است و در سالهاي بعد هم تكرار خواهد شد. ـ اما خوشبختانه از آمدن بهروز افخمي خوشحال شدم و براي اولين‌بار در آن زمان چون كارمند تلويزيون بودم او را ديدم. تصويري كه ديدم تصوير معمولي از مديران، نبود.
داد يكي از ويژگي‌هاي افخمي را ايجاد شجاعت در بعضي آدم‌ها دانست و گفت: او به من شجاعتي را آموخت كه اين ويژگي را در سينما كمتر ديدم و خصلت ديگر او اين بود كه به‌عنوان معلم بدقول بود، اما در حق من معلمي كرد. بهروز افخمي نسبت به من حق معلمي دارد و بنده نسبت به او دين دارم و همين جا با صداي بلند اعلام مي‌كنم.هر دفعه كه در كنار او بودم و با او مصاحبت داشتم، امكان نداشت چيزي ياد نگيرم.
سيف‌الله داد در پايان سخنانش گفت: حيف كه بهروز افخمي "تمبل" است و شايد هم سخت‌گير و داستان خوب پيدا نمي‌كند. اما اميدوارم 10 تا 20 فيلم خوب ديگر بسازد تا يك كارنامه‌ متنوع و پرتعداد داشته باشد.

نعمت حقيقي:
او بسيار بدقول است!

نعمت حقيقي فيلمبردار پيشكسوت سينماي ايران نيز با تاييد سخنان سيف الله گفت: افخمي كارگردان و انسان فوق العاده خوبي‌ است و بسيار بدقول است!

رجبعلي‌معمار:
عنوان افتخاري "رييس جهاني نهضت عدم تعهد" را بايد به افخمي داد

مجيد رجبعلي معمار از مديران صداو سيما نيز با بيان اين‌كه چند سالي است با "بهروز افخمي" آشنايي نزديك‌تري پيدا كرده است، گفت: دوست صاف و ساده  و يك آدم خاصي است.
وي در عين حال ابراز علاقه‌مندي كرد، در يك مراسمي عنوان افتخاري "رييس جهاني نهضت عدم‌ تعهد" را به او اهدا كنند! و ادامه داد: البته من بهروز افخمي را با اين ويژگي‌ها پذيرفتم. او به شدت صادق و صميمي و اهل تجربه است با همين ويژگي است كه در دوره‌اي عرصه سياسي را هم تجربه مي‌كند و بعد از مدتي به نظرم فهميد، آن بخش جاي تجربه براي او نيست و مردان خاص خودش را مي‌خواهد.
به گزارش ايسنا، مراسم تقدير از بهروز افخمي توسط سيف‌الله داد، مجيد رجبعلي معمار، جهان بيگري انجام شد و از كارگردان و تصويربردار مستند "داستان يك قصه‌گو" محمود يارمحمدلو، رسول پيروي تصويربردار تقدير شد.
در اين مراسم كه اجراي آن را كامران ملكي برعهده داشت، با حضور جمع كثيري از مردم و حضور كمتر هنرمندان برگزار شد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:29  توسط بهار  | 

پيشكسوتان و درگذشتگان موسيقي ايران تجليل مي‌شوند

مراسم بزرگداشت پيشكسوتان موسيقي ايران در فرهنگسرای ابن سینا در تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايسنا، در اين مراسم از استاد مصطفي گرگين‌زاده - 85 ساله، يكي از آهنگسازان و موسيقي‌دانان قديمي و زنده‌ياد استاد مجيد وفادار - ويولونيست و آهنگساز دهه‌هاي گذشته، به‌خاطر خدمات ارزنده‌شان در پيشرفت هنر موسيقي و همچنين حفظ و گسترش موسيقي اصيل ايراني تقدير و تجليل مي‌شود.
اين مراسم با حضور محمد سرير، محمد اسماعيلي، همايون خرم و ... همراه است.
با پيشكسوتان موسيقي با هدف تجليل و دلجويي از بزرگان موسيقي و همچنين يادي از درگذشتگان هنر موسيقي به پاس خدمات ارزنده‌شان با همكاري موسسه‌ نغمه شهر و گروه موسيقي نهيب 13 مرداد از ساعت 20-17 در فرهنگسراي قانون تدارك ديده شده است.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:21  توسط بهار  | 

«باله با انگشتان شكسته» به تالار كوچك مولوي آمد

نمايش «باله با انگشتان شكسته» نوشته طلا معتضدي با كارگرداني فرهاد شريفي از روز ‌١٤ مرداد در تالار كوچك مولوي به صحنه مي‌رود.
به گزارش ايسنا، اين نمايش كه پيش از اين در ششمين جشنواره تئاتر بانوان اجرا شده بود، در ارتباط با بحرانهاي اجتماعي زنان است وداستان دو خواهر را روايت مي‌كند كه در برخورد با يكديگر خاطرات گذشته را مرور مي‌كنند.
شريفي كه جزو متقاضيان اجرا در نيمسال دوم سال ‌٨٥ بود، به دليل مشكلات متعدد و ترافيك كاري سال گذشته، اجراي عمومي خود را به سال ‌٨٦ موكول كرد.
در اين نمايش كه از ساعت ‌٣٠/١٨ - در تالار كوچك مولوي اجرا مي‌شود، گلچهره سجاديه و رويا افشار نقش آفريني مي‌كنند. طراح صحنه و لباس: پروين كوثري، طراح گريم: ماريا حاجيها، دستيار كارگردان: سعيد عابدي، مدير صحنه: آزيتا ستوده و عكاس: سيامك زمردي مطلق است.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 12:19  توسط بهار  | 

نمایش "بازیگر جی" در فرهنگسرای هنر اجرا می شود

نمایش "بازیگر جی" به کارگردانی مریم معترف از 14 مرداد به مدت 20 شب در سالن شماره دو فرهنگسرای هنر به روی صحنه می رود.

به گزارش مهر، روابط عمومی نمایش اعلام کرد، این نمایش نوشته جمال ابوحمدان است و به داستان زندگی زن بازیگری می پردازد که سالها در صحنه نمایش نقش های متقاوتی را بازی کرده و اکنون در انتهای راه گویی با تمام شخصیت هایی که ایفا کرده زندگی می کند.
نام اصلی این نمایش "شب تدفین بازیگر جی" بوده که با توجه به تغییراتی که در نمایشنامه انجام شده به نام "بازیگر جی" تغییر پیدا کرده است. از عوامل این نمایش می توان به مریم معترف بازیگر و طراح صحنه و لباس، مهدی مشهور، حمیدرضا اسلامی و عباس رزیجی دستیاران کارگردان، حسن باستانی مشاور کارگردان، مهدی سربازی روابط عمومی و لوریس هوریان آهنگساز اشاره نمود. این نمایش با زمان 50 دقیقه هر روز ساعت 30/19 به روی صحنه می رود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:23  توسط بهار  | 

تبلیغات جشنواره "کودک و تئاتر" گسترده‌تر می‌شود

مدیر اجرایی جشنواره "کودک و تئاتر" تغییر و تحولات مدیریتی در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را دلیل اصلی تاخیر در تبلیغات این رویداد هنری اعلام کرد.

مجید گیاهچی درباره اجرای دوره‌ای نمایش‌های برگزیده کودک و نوجوان در سال 86 به مهر گفت: "ما در آغاز کار برای هر نمایش پوستر، بروشور و تراکت چاپ کردیم و یک پوستر کلی حاوی جدول و اطلاعات نمایش‌ها نیز در اختیار مخاطبان قرار خواهیم داد. در مقابل هر سالن هم دو بیلبورد نصب شده که یکی مربوط به خود نمایش است و دیگری حاوی جدول نمایش‌ها."
وی درباره تبلیغات گسترده در سطح شهر برای جشنواره کودک و تئاتر افزود: "در بعضی مطبوعات تبلیغاتی منعکس شده و تیزر رپرتوآر هم آماده پخش است که از هفته آینده از شبکه 5 پخش خواهد شد. همچنین تبلیغات به تلویزیون‌های شهری و متروها ارسال شده که گویا در حال پخش است."
جشنواره کودک و تئاتر ویژه اجرای دوره‌ای نمایش‌های برگزیده کودک و نوجوان در سال 86 از تیرماه امسال با اجرای 10 نمایش کار خود را در فرهنگسراهای مختلف شهر تهران آغاز کرده و این برنامه تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:21  توسط بهار  | 

نمایشگاه آثار گرافیک در فرهنگسرای دانشجو

نمایشگاه پوستر و آثار گرافیک حسن سجادی و امین منتظری یازدهم تا 15 مرداد در نگارخانه فرهنگسرای دانشجو برپاست.

به گزارش مهر، فردا آنلاین اعلام کرد، این نمایشگاه شامل 36 اثر از این دو هنرمند است که هر روز ساعت 9 تا 19 در نگارخانه فرهنگسرای دانشجو در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.
امین منتظری فارغ التحصیل کارشناسی کامپیوتر با 18 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده است. از سوابق کاری وی می توان به کسب عنوان برترین کاریکاتویست سازمان جهانی کاریکاتور از ایران در سال 85 و برگزاری نمایشگاه خاوران، نمایشگاه گروهی خانه هنرمندان شیراز و نمایشگاه قم در نگارخانه فرهنگ پوستر اشاره نمود.
حسن سجادی فارغ التحصیل کاردانی گرافیک نیز با 18 اثر در این نمایشگاه شرکت کرده است. نمایشگاه انفرادی شیراز، نمایشگاه گروهی کاریکاتور شیراز، نمایشگاه انفرادی کاراکتر، نمایشگاه گرافیک و پوستر خاوران و ... از جمله نمایشگاه هایی هستند که وی برگزار کرده است.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:17  توسط بهار  | 

اخبار کوتاه فرهنگسراها

فیلم مستند داستانی "ماده 61" به نویسندگی و کارگردانی مهوش شیخ الاسلامی 14 مرداد ساعت 18 در باشگاه سینمایی تهران فرهنگسرای هنر با حضور عوامل به نمایش درمی آید.

به گزارش مهر، روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، پس از نمایش فیلم جلسه نقد و بررسی با حضور شادمهر راستین برگزار می شود. "ماده 61" در چند جشنواره داخلی و خارجی معتبر چون استکهلم، گلاسکو، آمستردام و ... به نمایش درآمده و از عوامل آن می توان به ناهید سیمادوست، محسن نظری و کیوان معتمدی فیلمبرداران، نامدار اردشیرازیان تدوینگر و فرداد کام فار آهنگساز اشاره نمود. این مستند به زندگی زنی می پردازد که به خاطر قتل در زندان اوین به سر می برد.
- نخستین جشنواره بازی های خلاق 15 و 16 مرداد در فرهنگسرای تفکر برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرا به نقل از بختیاری ریاست فرهنگسرا اعلام کرد، پس از اتمام بازی هایی چون برج بازی، نخ کردن مهره ها، فهرست خرید، ببین و بگو و ... در دوره مقدماتی، نفرات برگزیده به دور نهایی راه پیدا می کنند و در این مرحله سه نفر به عنوان قهرمان بازی ها انتخاب می شوند.
- نخستین مسابقه سراسری "تفکر در کلام معصوم" به مناسبت فرا رسیدن عید مبعث در فرهنگسرای تفکر برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، علاقه مندان می توانند با انتخاب و ارسال 10 حدیث با محوریت موضوعی تفکر و اندیشه ورزی تا سی ام مرداد به این فرهنگسرا (به نشانی شهرزیبا، بلوار شهران، ابتدای زیرگذر شهران، محوطه باز فرهنگسرای تفکر) در مسابقه شرکت کنند. ارسال اسامی منابع و مأخذی که احادیث از آنها انتخاب شده ضروری است. پس از جمع آوری احادیث ارسالی به قید قرعه جوایزی به شرکت کنندگان اهدا می شود.
- نشست های پژوهشی علی (ع) ویژه پژوهش در زندگی، آثار و شخصیت حضرت علی (ع) با حضور محققان و نویسندگان این حوزه دوشنبه هر هفته ساعت 10 تا 11 در فرهنگسرای تفکر برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، این سلسله نشست ها بخشی از برنامه همایش دین پژوهی است که با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد دوست برگزار می شود.
- فراخوان مسابقه عکاسی و مقاله نویسی "عصر انتظار" به مناسبت فرا رسیدن تولد حضرت قائم (عج) در خانه فرهنگ تلاش برگزار می شود. روابط عمومی فرهنگسرای بهمن اعلام کرد، علاقه مندان می توانند آثار خود را تا پایان مرداد به نشانی خانی آباد نو، بلوار میلاد، خیابان شهرداری، جنب پارک 22 بهمن، خانه فرهنگ تلاش ارسال یا با شماره های 55008100 و 55535800 تماس حاصل کنند.
- همایش "میثاق یاران" با همکاری لشکر 27 مکانیزه محمد رسول الله (ص) و حضور جمعی از فرماندهان و بسیجیان لشکر در فرهنگسرای پایداری برگزار شد. روابط عمومی فرهنگسرا اعلام کرد، در این مراسم حاج محمد کوثری فرمانده وقت لشکر 27 محمد رسول الله (ص) در عملیات مرصاد و مددی فرمانده وقت گردان مقداد سخنرانی نمودند. در ادامه توسط سردار خضرایی، امینی و کوثری به چند نفر از بسیجیان عملیات مرصاد لوح تقدیر اهدا شد. در حاشیه این همایش دو نمایشگاه مشتمل بر 20 عکس از عملیات مرصاد و محصولات فرهنگی این فرهنگسرا برگزار شد و بسته های فرهنگی حاوی کتاب "نصرالله"، چفیه و ... بین مهمانان توزیع شد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:16  توسط بهار  | 

"چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" در موزه هنرهای دینی

خانه فیلم نور موزه هنرهای دینی امام علی (ع) در سی و سومین جلسه پیوسته خود میزبان نخستین اکران فیلم داستانی "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" می‌شود.

به گزارش مهر، روابط عمومی موزه اعلام کرد این فیلم به کارگردانی سامان سالور محصول سال 1383 است که عشق، دغدغه‌ها و دلبستگی‌های آدم‌های حاشیه‌ای و دورمانده از جامعه مدرن را روایت می‌کند. "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" در جشنواره بیست و چهارم فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم شد.
این فیلم در جشنواره‌های خارجی جوایزی ارزنده از جمله یوزپلنگ طلایی لوکارنو، بالن طلایی جشنواره سه‌قاره نانت، بهترین فیلم جشنواره ادینبورگ و بهترین فیلمنامه و فیلم از جشنواره اوبن فرانسه را دریافت کرد. در این اثر 85 دقیقه‌ای که تورج اصلانی آن را به صورت سیاه و سفید فیلمبرداری کرده، محسن تنابنده، نادر فلاح، محسن نامجو، محمود نظرعلیان و حسن رشیدقامت بازی کرده‌اند.
نمایش، نقد و بررسی فیلم داستانی "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین" ساعت 17 روز 15 مرداد با حضور کارگردان و غلامعباس فاضلی منتقد در سرسرای نور موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:14  توسط بهار  | 

نخستین سمپوزیوم نقاشی امام علی (ع) به پایان رسید

نخستین سمپوزیوم بین‌المللی نقاشی امام علی (ع) همزمان با گشایش نمایشگاه آثار هنرمندان در موزه هنرهای دینی 12 مرداد به کار خود پایان داد.

به گزارش مهر، اتاق خبر سمپوزیوم اعلام کرد آئین پایانی نخستین سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی (ع) همزمان با گشایش نمایشگاه آثار خلق شده هنرمندان توسط احمد اسفندیاری برگزار شد.
در این مراسم منوچهر معتبر، علی شیرازی، محمدمهدی عسگرپور دبیر سمپوزیوم، سیدمحسن هاشمی مدیر برنامه ریزی و اجرایی، مجید سرسنگی قائم مقام سازمان فرهنگی هنری شهرداری، خلیل سپهر سبحانی سرپرست معاونت فرهنگی سازمان و هنرمندان داخلی و خارجی شرکت کننده حضور داشتند و طی آن به 18 نقاش شرکت کننده هدایایی شامل یک تخته قالیچه ایرانی، لوح تقدیر و گواهی شرکت در سمپوزیوم اهدا شد.
نخستین سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی (ع) با حضور یازده هنرمند خارجی از هشت ملیت و هفت هنرمند ایرانی همزمان با روز میلاد حضرت علی (ع) آغاز به کار کرد و طی آن هنرمندان شرکت کننده در شش روز کاری ایده های خود را با موضوع عدالت و نوعدوستی خلق کردند. این آثار تا 24 مرداد در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) به نمایش گذاشته می شود.
همزمان با این مراسم، نمایشگاه آثار خلق شده در کارگاه آموزشی کودکان هفت تا یازده سال که در حاشیه برپایی سمپوزیوم نقاشی امام علی (ع) برگزار شده بود، نیز گشایش یافت. علاقه مندان می توانند برای بازدید از آثار سمپوزیوم نقاشی امام علی (ع) تا 24 مرداد هر روز غیر از شنبه ها از ساعت 30/9 تا 18 به موزه هنرهای دینی مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 11:13  توسط بهار  | 

نمايش «چند كيلو خرما براي مراسم تدفين» در موزه هنرهاي ديني

خانه فيلم نور موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) در سي و سومين جلسه پيوسته خود ميزبان نخستين اكران فيلم داستاني "چند كيلو خرما براي مراسم تدفين" مي‌شود.
به گزارش فارس، اين فيلم به كارگرداني سامان سالور محصول سال 1383 است كه در جشنواره بيست و چهارم فيلم فجر نامزد سيمرغ بلورين بهترين فيلم دوم شد.
نمايش، نقد و بررسي فيلم داستاني «چند كيلو خرما براي مراسم تدفين» ساعت 17 روز 15 مرداد با حضور كارگردان و غلامعباس فاضلي منتقد در سرسراي نور موزه هنرهاي ديني امام علي(ع) برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 1:19  توسط بهار  | 

حسين قندي تحليل و تفسير خبر را لازمه كار مطبوعاتي دانست

دكتر "حسين قندي" مدرس دانشگاه و روزنامه نگار گفت: مطبوعات نبايد به مانند رسانه‌هاي تصويري عين خبر را منعكس كنند بلكه بايد با ارايه مقاله و ياداشت به تحليل و تفسير خبر بپردازند.
به گزارش ايرنا، وي در كارگاه يكروزه آموزش رايگان روزنامه نگاري در كتابخانه ملي اظهار داشت: هم اكنون ‪۸۰‬درصد خبرهاي مطبوعات كشور، از توليدات خبرگزاري‌هاي داخلي است و روزنامه ها تنها با عوض كردن چند كلمه، به انتشار اين خبرها مي‌پردازند.
عضو هيات علمي دانشگاه در مبحثي تحت عنوان "چيستي روزنامه نگاري" گفت: خبرهاي روزنامه‌ها معمولا پس از چند بار پخش از راديو و تلويزيون، روز بعد در روزنامه‌ها انتشار مي‌يابد و اين خبر نيست و روزنامه‌ها براي جلوگيري از اين وضع بايد به تحليل و تفسير اخبار اقدام كنند.
وي تصريح كرد: هم اكنون در روزنامه‌هاي جهان خبر جايگاهي ندارد و وقايع را به صورت مقاله، يادداشت و گزارش خبري به مخاطبان ارايه مي‌كنند.
قندي در جمع حدود ‪۶۰۰‬نفر از جوانان شركت‌كننده در اين كارگاه آموزشي، به ويژگي‌هاي يك روزنامه نگار موفق اشاره كرد و گفت: روزنامه نگار بايد داراي يك ذهن پويا باشد و نگاه خود را تنها به اطراف معطوف نكند بلكه بايد وسعت نگاه خود را به كل جهان گسترش دهد.
وي خطاب به جوانان شركت‌كننده در اين كارگاه آموزشي گفت: بايد احساس روزنامه نگاري را در خود بوجود آوريد و براي موفقيت دراين رشته بايد عاشق كار روزنامه نگاري باشيد.
قندي، شروع فعاليت روزنامه نگاري و تاسيس موسسات آموزش روزنامه نگاري در ايران را دير هنگام خواند و گفت: درحالي كه فعاليت روزنامه نگاري از قرن ‪۱۶‬ميلادي آغاز و نخستين دانشگاه روزنامه نگاري نيز در سال ‪ ۱۹۱۶‬در آلمان تاسيس شد اما در ايران دانشكده ارتباطات در سال ‪ ۱۳۵۰‬تاسيس شد.
"فريدون صديقي" روزنامه نگار نيز در اين كارگاه آموزشي به شكل‌ها و ضرورت‌هاي "مصاحبه" در روزنامه‌ها پرداخت و گفت: انسان محصول پرسش و پاسخ است و اگر اين خصيصه از انسان گرفته شود به صورت گياه به زندگي ادامه خواهد داد.
وي افزود: مكالمه، مصاحبه نيست اما تابع چند عامل مشخص بودن موضوع، زمان و مكان است و ما بخاطر توليد خبر، تكميل خبر، تحليل و تفسير خبر، طرح مطالبات مردم و بزرگ و كوچك كردن يك موضوع مصاحبه مي‌كنيم.
صديقي درباره ويژگي‌هاي مصاحبه‌كننده گفت: مصاحبه‌كننده بايد داراي ذهن و حافظه خوب باشد و دائم در حال مطالعه باشد.
وي درباره تفاوت شكل روزنامه نگاري در حال و گذشته گفت: زاويه ديد و پردازش موضوع در دوره‌هاي مختلف باهم متفاوت است درحالي كه موضوع درهمه دوران يكسان است. پردازش جذاب موضوع از مهمترين كار روزنامه نگاري است.
"علي اكبر قاضي زاده" مدرس دانشگاه و روزنامه نگار نيز دراين كارگاه آموزشي، به آموزش شيوه "گزارشي نويسي" به مخاطبان پرداخت و كار گزارشي نويسي در روزنامه‌ها را با اهميت خواند.
"مجيد حسيني" مشاور امور رسانه‌اي شهردار تهران نيز دراين كارگاه آموزشي گفت: سلسله كلاس هاي تخصصي آموزش رايگان روزنامه نگاري به همت خانه شهرياران جوان وابسته به شهرداري تهران برگزار مي‌شود.
وي افزود: دراين كارگاه آموزشي حدود ‪ ۶۰۰‬نفر از دختران و پسران پس از شركت در آزموني انتخاب شدند كه در نهايت حدود ‪۲۰‬نفر به صورت حرفه‌اي به فعاليت روزنامه نگاري خواهند پرداخت و شهرداري حمايت‌هاي ويژه‌اي از آن ها خواهد كرد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:47  توسط بهار  | 

سيف‌الله داد: "افخمي" گزيده كار و علاقه‌مند به قصه‌هاي خوب سينمايي است

"سيف‌الله داد" معاون اسبق سينمايي وزارت ارشاد دربرنامه تجليل از "بهروز افخمي" كارگردان سينما گفت كه او گزيده كار و علاقه‌مند به قصه‌هاي خوب در سينماست.
برنامه تجليل ازافخمي با حضور مسئولان فرهنگي، سينماگران و دوستداران هنرهفتم در فرهنگسراي هنر برگزار شد.
به گزارش ايرنا، "داد" افزود: نخستين باري كه اسم افخمي را شنيدم وقتي بود كه هنوز فيلمساز نبودم و در تلويزيون مركز فارس مجبور به ساخت فيلم شدم. تدوينگر آن فيلم از يكي از همكلاسي‌هايش كه بهروز افخمي نام داشت و استعداد زيادي در سينما داشت،صحبت كرد.
وي توضيح داد: نخستين باري كه او را ديدم پس از سال ‪ ۶۰‬بود كه به تهران آمدم و آن زمان افخمي مدير گروه فيلم و سريال يك شبكه تلويزيوني شده بود.
كارگردان فيلم "بازمانده" ادامه داد: نخستين تصويري كه افخمي در ذهن من ايجاد كرده بود به تصوير موجود شباهت نداشت. مدتي بعد افخمي مرا به نگارش فيلمنامه تشويق كرد و من در تله فيلم مسوول يك واحد نوشتن سناريو شدم كه "داود ميرباقري"، "عبدالله اسفندياري"، "عباس احمدي مطلق" نيز آنجا حضور داشتند.
داد يادآور شد: افخمي آن زمان من را براي ساخت اولين فيلمنامه‌ام تشويق كرد و اين يكي از خصوصيات خوب اوست كه در افراد ايجاد شجاعت مي‌كند.
معاون اسبق سينمايي وزارت ارشاد همچنين گفت: با وجود اينكه افخمي آدم بدقولي است و مخصوصا موقعي كه مي‌خواهد به عده‌اي درس بدهد هميشه دير به كلاس مي‌آيد. اما او معلم فوق‌العاده‌اي است و حداقل در حق من خيلي معلمي كرد و چيزهاي زيادي را به من آموخت.
داد ادامه داد: افخمي با وجود استعداد عالي كمي سخت‌گير است كه شايد به دليل نبود قصه خوب است و به همين علت كم كار شده است و كارهايي كه در سينماي ارايه داده نيز درخشان است.
به گزارش ايرنا، "نعمت حقيقي" از فيلمبرداران با سابقه سينما نيز گفت: افخمي انسان فوق‌العاده و كارگردان خوبي است كه فقط بسيار بدقول است.
"مجيد رجبي معمار" مدير شبكه پنج سيما نيز در اين مراسم گفت: درست است كه او بسيار بدقول است و هميشه به او رئيس جهاني نهضت عدم تعهد مي‌گوئيم اما دوستي با او باعث مي‌شود كه تمام مسايل را به راحتي بپذيريم.
وي ادامه داد: افخمي روحيه خاصي دارد و شديدا اهل تجربه است و حتي ورود او را به مجلس شوراي اسلامي مربوط به اين تجربه ورزي مي‌دانم چون او روحيه‌اي جست وجوگر دارد و مطمئنم كه براي تجربه به مجلس رفت.
مدير شبكه پنج سيما افزود: افخمي روحيه شيطان و كودكانه خود را با خودش به همه جا مي‌برد و به دليل روح پاكش اهل جلوه‌گري و فخر فروشي نيست و براي همين كمتر در مورد علاقه‌اش به جنگ و بچه‌هاي جنگ يا دوستي‌اش با شهيد مرتضي آويني حرف مي‌زند. مطمئنم بخاطر همين علاقه بود كه ساخت فيلمي را در مورد زندگي امام خميني (ره) برعهده گرفت.
به گزارش ايرنا، "بهروز افخمي" همچنين با تقدير از حاضران، گفت: "ناصر تقوايي" يكبار گفت، اگر سينما اختراع نشده بود ايرانيان دوباره اختراع‌اش مي‌كردند، اما در بعضي از ما ايرانيان نيرويي است كه با تمام توانشان قصد دارند سينما را از بين ببرند و انجام هرگونه كار فرهنگي را متوقف كنند.
وي توضيح داد: فكر مي‌كنم يكي از آن افرادي بودم كه بدون اينكه بدانم سعي كردم در ايران پس از انقلاب همراه با عده‌اي ديگر سينما را ابداع كنيم.
افخمي يادآورشد: عده‌اي از اين گروه قبل از انقلاب كار مي‌كردند و عده‌اي هم مثل من كارشان را پس از انقلاب آغاز كردند. ما تنها به دليل ذوق و علاقه به كار هنري و قصه‌گويي شروع به كار در سينما كرديم و نمي‌دانستيم كه چه كار بزرگي انجام مي‌دهيم و نيرويي كه مي‌خواهد سينما را از بين ببرد تا چه حد قدرتمند است.
افخمي افزود: امروزه گرايشي براي از بين بردن همه خصوصيات دستاوردهاي فكري بشر و تبديل دنيا به يك روستاي بزرگ به جان همه دنيا افتاده، ما قطعا كار بزرگي كرديم كه سعي كرديم سينما را دوباره راه اندازيم.
كارگردان فيلم "فرزند صبح" گفت: مطمئنم كه هنوز اين نهضت ادامه دارد و ما به مبارزه خود با افرادي كه مي‌خواهند براي بزرگ كردن نام خود هنر را نابود كنند، ادامه مي‌دهيم.
همچنين در پايان مراسم تجليل از افخمي فيلم "داستان يك قصه گو" به كارگرداني محمود يارمحمدلو با محور زندگي و شخصيت افخمي نمايش داده شد.
برنامه تجليل از سينماگران مطرح كشور با مشاركت موسسه توسعه شهر و خانه سينما در فرهنگسراي هنر برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:44  توسط بهار  | 

چند خبر كوتاه فرهنگي از فرهنگسرای تفکر

ایرنا - ويژه‌نامه "تفكر آسماني" با محوريت موضوعي "انديشه و اخلاق در سيره پيامبر اعظم (ص)" در آستانه فرا رسيدن عيد مبعث منتشر شد.
در اين ويژه‌نامه، با استناد به معتبرترين و شاخص‌ترين كتب پژوهشي در باره سيره حضرت رسول (ص) ويژگي‌هاي بارز اخلاقي و فكري پيامبر اكرم (ص) به زباني ساده و با مثال‌هايي از زندگي آن حضرت معرفي شده است.
علاقه‌مندان به تهيه اين ويژه‌نامه، مي‌توانند به فرهنگسراي تفكر مراجعه كنند.

*****
در آستانه فرار رسيدن عيد مبعث، عيد انديشه و معرفت، نخستين مسابقه سراسري "تفكر در كلام معصوم" برگزار مي‌شود.
علاقه‌مندان مي‌توانند باارسال ‪ ۱۰‬حديث با محوريت موضوعي تفكر و انديشه ورزي، در اين مسابقه شركت كنند.

*****
نشست‌هاي پژوهشي علي (ع) ويژه پژوهش در زندگي، آثار و شخصيت حضرت علي (ع) با حضور محققان و نويسندگان اين حوزه برگزار مي‌شود.
سلسله نشست‌هاي سيري در نهج البلاغه بخشي از برنامه همايش‌هاي ديني پژوهشي است كه باحضور حجت‌الاسلام والمسلمين "محمد دوست" پژوهشگر حوزه دين، هرهفته دوشنبه‌ها از ساعت ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۱‬در سالن اجتماعات فرهنگسراي تفكر ميزبان علاقه‌مندان است.
علاقه‌مندان براي حضور در اين نشست‌ها مي‌توانند همه روزه ساعت ‪ ۸‬تا ‪۱۶‬ به فرهنگسراي تفكر مراجعه كنند.

*****
"‪ ۱۰‬روز انس با كتاب" عنوان نمايشگاهي‌است كه از ‪ ۱۰‬تا‪ ۲۰‬مرداد ميزبان علاقه‌مندان به كتاب و كتابخواني است.
در اين نمايشگاه، تازه‌هاي نشر در حوزه‌هاي فلسفه و تاريخ، جامعه شناسي، دين و عرفان، روان شناسي، هنر و ادبيات باتخفيف ويژه به اهالي كتاب ارايه مي‌شود.
ايستگاه نقاشي ويژه كودكان و برگزاري مسابقه كتابخواني و اعطاي جوايز به شركت‌كنندگان از جمله برنامه‌هاي جنبي اين نمايشگاه است.
اين نمايشگاه همه روزه از ساعت ‪ ۹‬تا ‪ ۱۹‬پذيراي مراجعه‌كنندگان است و علاقه‌مندان براي استفاده از برنامه‌هاي اين نمايشگاه مي‌توانند به "فرهنگسراي تفكر" واقع در بلوار شهران، ابتداي زيرگذر شهران مراجعه كنند و يا با شماره تلفن‌هاي ‪ ۴۴۳۰۱۴۴۴‬و ‪ ۴۴۳۰۴۹۷۸ -۹‬تماس بگيرند.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:40  توسط بهار  | 

گزارش تصویری / آیین سپاس از بهروز افخمی - 2

آیین سپاس از بهروز افخمی با حضور اهالی سینما در فرهنگسرای هنر برگزار شد.

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:16  توسط بهار  | 

گزارش تصویری / آیین سپاس از بهروز افخمی - 1

آیین سپاس از بهروز افخمی با حضور اهالی سینما در فرهنگسرای هنر برگزار شد.

بهروز افخمی - کارگردان

سیف الله داد - کارگردان

نعمت حقیقی - فیلمبردار سینما

رجبی معمار - مدیر شبکه پنج تهران

+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:13  توسط بهار  | 

راوی قصه‌‌ها تقدیر شد

مراسم بزرگداشت بهروز افخمی به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه توسعه و تصویر شهر در فرهنگسرای هنر برگزار شد.

به گزارش مهر، در مراسم بزرگداشت افخمی چهره هایی شامل سیف الله داد، نعمت حقیقی، سهیل جهان بیگلری، مجید رجبی معمار، مهوش وقاری، مرجان شیرمحمدی، محمد گبرلو، علیرضا قاسم خانی، محسن امیریوسفی، گوهر خیر‌اندیش و جمشید گرگین شرکت داشتند.
درابتدای این مراسم، سیف الله داد، معاون اسبق سینمایی وزارت ارشاد درباره افخمی گفت: "اولین باری که اسم بهروز افخمی را شنیدم هنوز فیلمساز نشده بودم. من در صدا و سیمای شیراز مجبور شده بودم به دلایلی فیلم بسازم. در زمان مونتاژ فیلم شخصی که با او کار می کردم برای من از افخمی و خوبی های کارش گفت."

وی با اشاره به تصور خود از این کارگردان سینما، افزود: "تصوری که از افخمی در ذهن داشتم، فردی راحت بود که این راحتی را حتی در لباس پوشیدن او نیز می توانستید ببینید. زمانی که من با افخمی کار می کردم، فیلمنامه ای نوشتم و به اصرار او آن را کارگردانی کردم."
داد با اشاره به خصوصیات اخلاقی افخمی گفت: "افخمی همیشه  سر کلاس های درس دیر حاضر می شد، اما وقتی می آمد همه دوست داشتند کلاس تمام نشود. او معلم خوبی برای من بود و من را با یک نظام فکری آشنا کرد. هیچ وقت از مصاحبت با او خسته نمی شدم و همیشه در این دیدارها چیزهای زیاد می آموختم."
او افزود: "افخمی همیشه در انتخاب داستان های خود بسیار سختگیر است و به دنبال قصه های خوب می رود. تمام فیلم های او را به نحوی دوست دارم و امیدوارم 10 تا 20 فیلم دیگر نیز در آینده بسازد تا در کارنامه کاری اش شاهد آثاری متنوع تر باشیم."
نعمت حقیقی، سخنران بعدی مراسم در ادامه گفت: "مطالبی که امروز سیف الله داد درباره افخمی گفت همه حرفهای بود که من دوست داشتم درباره او بگویم. به نظر من افخمی هم از نظر شخصیتی و هم از نظر کارگردانی، حرفه ای و خوب است. او یکی از رفقای خوب من است، هرچند همیشه بدقول است.
رجبی معمار، مدیر شبکه تهران نیز افخمی را یک دوست صاف و ساده معرفی کرد و افزود: "افخمی فردی خاص و بی غل و غش است. من به او عنوان افتخاری رئیس جهانی نهضت عدم تعهد را داده ام. افخمی فردی صادق و صمیمی و رک‌گو است. به شدت اهل تجربه است و به همین دلیل حتی برای دوره ای به عنوان نماینده مجلس نیز فعالیت داشت. او روح بسیار پاک همراه با شیطنت کودکانه دارد."
وی ادامه داد: "او اهل جلوه گری نیست و به بچه های خوب جنگ به شدت ارادت دارد، به خاطر همین ارادت است که اهل جلوه‌گری نیست. با شهید آوینی دوستی بسیار نزدیک داشت . حتی در این زمینه هم اهل جلوه‌گری نیست. ساخت یک فیلم سینمایی درباره امام خمینی از علاقه او به امام نشات می گیرد. برای افخمی، سیف الله داد و نعمت حقیقی از خداوند خواستار موفقیت روز افزون هستم."
بهروز افخمی که با کمی تاخیر در این برنامه حاضر شده بود، به روی صحنه رفت و گفت: "از اینکه موفق شدم در مراسم بزرگداشت خودم حضور پیدا کنم خوشحال هستم. من امروز از راهی دور از اطراف فارس آمدم و طبق معمول هم دیر رسیدم. قبل از اینکه بیایم با خودم فکر می کردم شاید کار من یا بعضی ها ارزش قدردانی داشته باشد. ما در شرایط آن زمان کاری بزرگ انجام دادیم. تقوایی یک بار به من گفت اگر سینما در دنیا اختراع نشده بود ، حتما ایرانی ها آن را به وجود می آوردند. من هم از این دسته هستم، اما متاسفانه در مقابل تعدادی می خواهند سینما را از بین ببرند."
وی افزود: "فکر می کنم در این 30 سال پس از انقلاب من از آن دسته افرادی بودم که بدون آنکه بدانیم سینما را به وجود آوردیم. همه ما با علاقه به هنر و قصه گویی با کمک هموطنان خودمان این سینما را آغاز و ادامه دادیم. ما نمی دانستیم در مقابل قدرتی که گروه دیگر برای از بین بردن فرهنگ و تمدن بشر دارند چه کار مهمی انجام می دهیم. متاسفانه گرایش طالبانی برای از بین بردن دستاورد بشر و تبدیل کردن دنیا به یک دهات ادامه دارد. مبارزه با این گروه نیز ادامه دارد."
افخمی خاطر نشان کرد: "افرادی که در تلاش هستند مقابل این گروه بایستند تا سینما از بین نرود کاری با ارزش انجام می دهند. همه افرادی که امروز در این مراسم صحبت کردند از نظر عقیده و سابقه کاری با یکدیگر متفاوت هستند، اما همه ما یک هدف مشترک را برای جلوگیری از متلاشی شدن فرهنگ و تمدن بشر دنبال می کنیم."
در ادامه این مراسم با حضور سیف الله داد، رجبی معمار و سهیل جهان بیگلری، مدیر عامل موسسه توسعه و تصویر شهر از بهروز افخمی، محمود یار‌محمد‌لو، کارگردان فیلم مستند "داستان یک قصه‌گو" و رسول پیروی تصویربردار این فیلم تقدیر و قدردانی شد. در پایان نیز این فیلم مستند که درباره بهروز افخمی است، برای حاضرین به نمایش در آمد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 18:27  توسط بهار  | 

افخمي معلم فوق‌العاده‌اي است ولي دير به سر كلاس مي‌آيد

سيف‌الله داد گفت: درست است كه افخمي آدم بدقولي است و مخصوصا موقعي كه مي‌خواهد به كساني درس بدهد هميشه دير به سر كلاس مي‌آيد. اما او معلم فوق‌العاده‌اي است.

به گزارش فارس، آئين بزرگداشت بهروز افخمي ساعت 6 بعدازظهر روز 10 مرداد با نمايش فيلم داستان يك قصه گو و با سخنراني سيف‌الله داد و نعمت حقيقي و مجيد رجبي معمار برگزار شد.
در ابتداي اين جلسه سيف‌الله داد به دعوت كامران ملكي مجري برنامه به روي صحنه رفت و گفت: اولين باري كه اسم بهروز افخمي را شنيدم وقتي بود كه هنوز فيلمساز نشده بودم و در تلويزيون مركز شيراز مجبور به ساخت فيلم شدم. تدوينگر آن فيلم براي من از يكي از همكلاسي‌هايش بنام بهروز افخمي كه استعداد زيادي در سينما داشت صحبت كرد. اولين باري كه او را ديدم بعد از سال 60 بود كه به تهران آمدم و آن زمان افخمي مدير گروه فيلم و سريال شبكه تلويزيون شده بود.
وي افزود: اولين تصويري كه او در ذهن من ايجاد كرده بود تصوير يك آدم ولنگار بود و چهره‌اش اصلا به مديرها شباهت نداشت. اندكي بعد او به من گفت:‌ مي‌خواهي چه بكني و وقتي كه به او گفتم دوست دارم سناريو بنويسم مرا تشويق كرد و من در تله فيلم مسوول يك واحد نوشتن سناريو شدم كه افرادي چون داود ميرباقري، عبداله اسفندياري، عباس احمدي مطلق و خودم در آن فيلمنامه‌هاي زيادي نوشتيم. بهروز افخمي آن زمان مرا براي ساخت اولين فيلمنامه‌ام بسيار تشويق كرد و اين يكي از خصوصيات خوب اوست كه در افراد ايجاد شجاعت مي‌كند.
در ادامه سيف‌الله داد در مورد ديگر خصايل اخلاقي بهروز افخمي گفت: درست است كه افخمي آدم بدقولي است و مخصوصا موقعي كه مي‌خواهد به كساني درس بدهد هميشه دير به سر كلاس مي‌آيد. اما او معلم فوق‌العاده‌اي است و حداقل در حق من خيلي معلمي كرد و چيزهاي زيادي را به آموخت. براي همين است كه من امروز اينجا آمده‌ام تا دين خود را به او ادا كنم.
داد افزود: خصلت مثبت ديگري كه در بهروز افخمي وجود دارد اين است كه هيچگاه انسان از مصاحبت با او خسته نمي‌شود و هميشه وقتي كه با او صحبت مي‌كنيم چيز جديدي از او مي‌آموزيم.
داد در ادامه يادآور شد: حيف كه بهروز افخمي سخت‌گير است و يا شايد قصه خوب گير نمي‌آورد و يا ممكن است به علت اينكه مي‌خواهد خوب كار كند اينقدر كم كار شده اما كارهايي كه كرده در سينماي ايران بسيار درخشان است. اميدوارم كه كار كردن را جدي بگيرد و در اين چند روزه عمر فيلم‌هاي خوبي بسازد تا كارنامه متنوع و پر تعدادي را برجا بگذارد.
نعمت حقيقي سخنران بعدي اين مراسم بود كه در سخناني بسيار كوتاه گفت: آقاي داد حرف‌هاي دل مرا زد تنها چيزهايي كه در مورد بهروز افخمي مي‌توانم بگويم اين است كه او آدم فوق‌العاده خوب و نازنيني است، كارگردان بسيار خوبي است اما بسيار بدقول است.
در اين بزرگداشت نماهنگي به نام شبيه شب تاب‌ها از رامين حيدري فاروقي به نمايش درآمد و پس از آن از مجيد رجبي معمار مدير شبكه 5 دعوت شد تا او هم در مورد بهروز افخمي صحبت كند.
رجبي معمار گفت: صحبت كردن در مورد بهروز افخمي واقعا سخت است، در اين چند سال كه با او دوستي دارم او را آدم صاف و ساده و بي‌غل و غشي يافته‌ام اما حقيقت اين است كه بهروز افخمي يك اعجوبه تمام عيار است. درست است كه او بسيار بدقول است و من هميشه به او رئيس جهاني نهضت عدم تعهد مي‌گويم اما دوستي با او باعث مي‌شود كه تمام مسائل را به راحتي بپذيريم.
رجبي معمار در ادامه افزود: افخمي روحيه خاصي دارد و شديدا اهل تجربه است و حتي ورود او را به مجلس مربوط به اين تجربه ورزي مي‌دانم چون او روحيه‌اي جستجوگر دارد و مطمئنم كه براي تجربه به مجلس رفت.
وي افزود: افخمي روحيه شيطان و كودكانه خود را با خودش به همه جا مي‌برد و به دليل روح پاكش اهل جلوه‌گري و فخر فروشي نيست و براي همين كمتر در مورد علاقه‌اش به جنگ و بچه‌هاي جنگ يا دوستي‌اش با شهيد مرتضي آويني حرف مي‌زند و مطمئنم بخاطر همين علاقه بود كه ساخت فيلمي را در مورد زندگي حضرت امام خميني (ره) برعهده گرفت براي او سلامتي و طول عمر را خواستارم.
بهروز افخمي ديگر سخنران اين جمع بود. وي در ميان تشويق شديد حضار به روي صحنه رفت و گفت: در راه فكر مي‌كردم در مراسم قدرداني از خودم چه بايد بگويم و فكر كردم شايد بعضي از جنبه‌هاي كارهاي من يا چند نفر ديگر ارزش قدرداني را داشته باشم.
وي افزود:‌ ناصر تقوايي يكبار گفت، اگر سينما اختراع نشده بود ايرانيان دوباره اختراع‌اش مي‌كردند، اما در بعضي از ما ايرانيان نيرويي است كه با تمام توانشان قصد دارند سينما را از بين ببرند و انجام هرگونه كار فرهنگي را متوقف كنند. فكر مي‌كنم يكي از آن افرادي بودم كه بدون اينكه بدانم سعي كردم در ايران بعد از انقلاب همراه با عده‌اي ديگر سينما را ابداع كنيم. عده‌اي از اين گروه قبل از انقلاب كار مي‌كردند و عده‌اي هم مثل من كارشان را بعد از انقلاب آغاز كردند. ما تنها به علت ذوق زيادي كه داشتيم و علاقه به كار هنري و قصه‌گويي شروع به كار در سينما كرديم و نمي‌دانستيم كه چه كار بزرگي انجام مي‌دهيم و نيرويي كه مي‌خواهد سينما را از بين ببرد تا چه حد قدرتمند است.
افخمي در ادامه افزود: امروزه گرايش طالباني به از بين بردن همه خصوصيات دستاوردهاي فكري بشر و تبديل دنيا به يك روستاي بزرگ به جان همه دنيا افتاده، ما قطعا كار بزرگي كرديم كه سعي كرديم سينما را دوباره راه بيندازيم و مطمئنم كه هنوز اين نهضت ادامه دارد و ما به مبارزه خود با افرادي كه مي‌خواهند براي بزرگ كردن نام خود هنر را نابود كنند ادامه مي‌دهيم.
در ادامه اين مراسم سيف‌الله داد،‌ مجيد رجبي معمار و جهان بيگلري (مدير موسسه تصوير شهر) به روي صحنه آمدند و به بهروز افخمي، محمود يارمحمدلو (كارگردان) و رسول پيروي (فيلمبردار) لوح تقدير اهدا نمودند.
در پايان اين برنامه فيلم داستان يك قصه گو به كارگرداني محمود يارمحمدلو به نمايش در آمد.
از مهمانان اين برنامه مي‌توان به ايرج گرگين،‌ حسين فرحبخش،‌ نعمت حبيبي، گوهر خيرانديش، سيروس مقدم، محسن قاضي مراد و ملك جهان خزائي اشاره كرد.

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 18:3  توسط بهار  | 

فستيوال تئاتر "كارنامه" و اجراي 8 نمايش

فستيوال سه روزه‌ تئاتر "كارنامه" از هفته‌ آينده در فرهنگسراي ارسباران (هنر) آغاز مي‌شود.
به گزارش ايسنا، طبق اعلام برگزاركنندگان تماشاي نمايش‌هاي شركت كننده در اين فستيوال كه از ‌١٦ تا ‌١٨ مرداد به صحنه مي‌روند، براي عموم آزاد است.
در طول سه روز برگزاري اين فستيوال قراراست، هشت نمايش به صحنه مي‌روند كه اجراي آنها از ساعت ‌٣٠/١١ آغاز و تا ‌٢٠ ادامه خواهد داشت.
اين نمايش ها عبارت اند از: "قصه‌هاي درگوشي" (فاطمه فخرايي)، "الا يادش كه هميشه يادشد" (صابر ابر)، "ديرمه من بايد برم"(رضا مرادي‌نژاد)، "R ‌٢٥ يا شكلات ‌٩٩ درصد"(آرين ريس باف)، "مطبخ نامه"(بهنام حجتي) و "اوه ببخشيد آقاي چخوف"(محسن كيايي) كه اين ‌٦ نمايش به بخش مسابقه راه يافتند و دركنار آنها ‌٤ نمايش ديگر در بخش خارج از مسابقه اجرا مي‌شوند كه اسامي آنها بدين شرح است:‌"قصه ما" (گروه K8)، "سه حلقه ميخك"‌(مريم بخشي)است.
همچنين سه سمينار تخصصي تئاتر از ساعت ‌١٠ تا ‌٤٥/١٠ هر روز و حضور هنرمندان همچون بهرام بيضايي، علي رفيعي و حميد امجد بر پا خواهد شد.
گفتني است: نخستين فستيوال تئاتر "كارنامه" با حمايت فرهنگي نهاد غيردولتي «نسل آفتاب» به سرپرستي امير رضا خادم از هفته آينده آغاز به كار مي‌كند. اين تشكل غير دولتي كه با حمايت از نسل جوان هنرمند و ورزشكار فعاليت مي‌كند، از فستيوال تئاتر كارنامه كه فستيوالي ويژه هنرجويان جوان است، حمايت خواهد كرد.
بنا بر اين گزارش: نمايش‌هاي شركت كننده در اين فستيوال توسط شورايي سه نفرمركب از فهميه راستكار، داوود رشيدي و حسين پاكدل داوري مي‌شوند.
مراسم اختتاميه ساعت ‌٣٠/١٦ روز ‌١٩ مرداد با اجراي حسين پاكدل در ارسباران برگزار مي‌شود كه در آن قطعاتي از نمايش‌هاي برگزيده، اجرا مي‌شوند و برگزيدگان در بخش‌هاي نمايشنامه‌نويسي، كارگرداني، بازيگري زن و مرد، موسيقي و طراحي صحنه معرفي خواهند شد.
اين فستيوال توسط مدير موسسه فرهنگي هنري كارنامه و آيدين الفت، كه يكي از فارغ‌التحصيلان اين موسسه است، برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 20:10  توسط بهار  | 

مهم‌ترين تاثيرگذاران پنهان عرصه‌ موسيقي ايران بررسي شدند

نشست هفته موسيقي معاصر با حضور سرپرست پنج گروه شركت‌كننده در اين جشنواره در فرهنگسراي هنر برگزار شد.
به گزارش ايسنا، در اين نشست موضوعاتي چون انتخاب نام "هفته موسيقي معاصر" انتخاب و لحن موسيقايي گروه‌ها مورد بررسي قرار گرفت.
قادري، (رييس بخش موسیقی) فرهنگسراي ارسباران - هنر - عنوان كرد، اين جريان هنري جريان فراگير در طيف موسيقيدانان جوان است، طيفي كه با نسل قبل از حيث تقدم و تاخر زماني فاصله دارد و در سال‌هاي اخير شكل گرفته است.
وي اضافه كرد: كلمه معاصر را مصامحه‌آميز انتخاب كرديم به اين دليل كه مي‌توانستيم براي آن نام موسيقي تلفيقي را نيز انتخاب كنيم.
صمد طالقاني، مدير برنامه اين گروه‌ها، نيز عنوان كرد: تنها واژه‌اي كه مي‌تواند به‌طور مستقيم به خود موسيقي برنگردد، بلكه به زمان آن اشاره كند، كلمه معاصر بود و ما آن را انتخاب كرديم.
ارد انزابي‌پور، يكي ديگر از مسوولان برگزاري كنسرت، نيز به اين نكته اشاره كرد كه ما قبل از آنكه به انتخاب نام اين هفته دست بزنيم، گروه‌ها را انتخاب كرديم و اسم اين هفته براساس موسيقيدانان انتخاب شده است.
قادري هم گفت، سبك‌هايي كه توسط اين گروه‌ها اجرا شد، بعضا نوعي برگشت به گذشته نيز در آن‌ها احساس مي‌شد، و تلاش كردند تا انتقادي نسبت به سبك‌هاي تثبيت شده داشته باشند، بدون آنكه بخواهند از اين جريانات پيروي كنند.
صمد طالقاني، ايده اوليه شكل‌گيري اين هفته را همفكري با همايون نصيري دانست و گفت: از ابتدا بايد طرحي را براي اجراي برنامه ريخته مي‌شود كه در آن محدوديت سالن و تعداد روزهايي كه براي اجرا وجود داشت درنظر گرفته مي‌شد كه اين امر خود موجب كاهش تعداد گروه‌ها و محدوديت در اجرا بود.
او اضافه كرد: ما وابسته به محدوديت موجود از يك سري نوازندگان مشترك استفاده كرديم ولي اين امر به منظور ارجح بودن اين گروه‌ها بر ديگر گروه‌ها نيست.
ماهان ميرعرب يكي ديگر از رهبران اين پنج گروه نيز به نوع انتخاب لحن اين موسيقي‌ها اشاره كرد و گفت: اكثر اجراهاي ما به‌صورت بداهه‌نوازي انجام شد كه قبل و بعد از آن تصميمي براي آن گرفته نمي‌شد و قسمتي از نت موسيقي ما به‌صورت كتبي موجود بود برگرفته از زندگي شخصي و تجربه‌هايي بود كه به ما در مدت تحصيلات آكادميك خود بدست آورده بوديم.
پس از آن قادري به موانع و مشكلات اجراي اين گونه برنامه‌ها در شهرستان‌ها پرداخت و تصريح كرد: اولين مساله‌اي كه بايد در مورد شهرستان‌ها در نظرگرفته شود فرهنگ آن منطقه است آيا اين نوع برنامه‌ها و كنسرت‌ها بر آن مكان مورد اقبال قرار مي‌گيرد؟
وي به موانع اقتصادي اين كار نيز اشاره كرد و افزود: هزينه انتقال اين برنامه به شهرستان سه تا پنج برابر اجراي آن در تهران است و درآمد آن نيز يك پنجم تا يك‌دهم اجراي آن در تهران خواهد بود.
نيك‌پور - نوازنده‌ پيانو - ادامه داد: هنرمندان براي اجراي اين گونه برنامه‌ها در تهران نيز هزينه كافي در اختيار ندارند چگونه مي‌توانند اين برنامه‌ها را در شهرستان‌ها برگزاركنند؛ ما بيشتر بايد تلاش كنيم تا تعداد اين گروه‌ها را افزايش دهيم و به آنها به چشم كنسرت‌هاي گيشه پركردن نگاه نكنيم.
پيتر سليماني‌پور كه رهبري گروهي ديگر را به‌عهده دارد، در اين نشست حضور داشت و درباره اهداف آينده اين گروه‌ها عنوان كرد: ميزان حضور هر فعاليت هنري بسته به ميزان حضورش در جامعه دارد تا مخاطبان قابل توجهي را بدست آورد.
وي به اين نكته اشاره كرد كه نمي‌توانيم ميزان برنامه‌هاي اجرايي خود را افزايش دهيم بايد در ابتدا نگرش نسبت به اين هنر در جامعه ايجاد شود و بتوانيم ايده‌اي را كه در ذهن داريم از لحاظ كيفي ارتقا بخشيم.
قادري نيز اضافه كرد: تنها يك وجه ارتقا سليقه مخاطبان موسيقيدانان هستند و وجه ديگر آن به وزارت ارشاد، فرهنگستان‌ها و رسانه‌هاي جمعي هستند كه تاثير قابل توجهي بر نگرش مخاطبان خود دارند.
او همچنين بخش ديگري از اين مسووليت را نيز به ناشران محول كرد و گفت: ناشران تاثير عظيم اما پنهاني در اين زمينه دارند كه عموما ناديده گرفته مي‌شود و آمار دقيقي در اين باره وجود ندارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 20:7  توسط بهار  | 

تاتاري: تا چند سال ديگر از ميان آثار نقاشان، هنر مردمي به‌وجود مي‌آيد

آنه‌محمد تاتاري مي‌گويد: هنر نقاشي هنوز بين مردم جا نيفتاده است، اما در چند سال آينده از ميان آثار نقاشان، هنر مردمي به‌وجود مي‌آيد.
به گزارش ايسنا، اين هنرمند نقاش براي خلق عدالت و نوع‌دوستي در نخستين سمپوزيوم بين‌المللي نقاشي امام علي (ع) شركت دارد كه مي‌گويد، آزادي در بيان هنري براي هنرمندان مهم است. در آزادي حركت‌هاي ناگهاني به‌وجود مي‌آيد كه در صورت موضوعي بودن يك نمايشگاه اين آزادي حاصل نمي‌شود. نقاشي ذاتا با خلاقيت موافق است و نوع‌دوستي در ذات هنرمندان تمام دنيا وجود دارد.
برنده چهارمين دوسالانه نقاشي معاصر جهان اسلام براي خلق عدالت و نوع‌دوستي از تركيب مواد، اكرليك، كلاژ و چاپ باتيك روي پارچه‌اي بزرگ استفاده كرده و توصيه مي‌كند كه براي فهم كارش بايد كل مجموعه را ديد، نقش‌ها در اثر او تكرار شده‌اند، قرمز، سفيد و سياه نشان‌دهنده حضور حضرت مولا علي (ع) در كل دنياست.
به‌گمان اين هنرمند نقاش كه تجربه حضور در بيش از 40 نمايشگاه در خارج از كشور را دارد، نقاشان سعي در خلق اثري دارند كه از سنت‌ها، آداب و رسوم مردم الهام گرفته شده و مي‌خواهند در اين زمان با مردم ارتباط داشته باشند، آنها هم به اندازه‌ هنرمندان عرصه‌هاي ديگر هنرهاي تجسمي با مردم در تعامل هستند.
او عنوان كرد: هنرمندان ايراني و خارجي با ايده‌ها و روش‌هاي يكديگر در چنين سمپوزيوم‌هايي آشنا شده،‌ گفت‌وگويي بين آنها صورت مي‌گيرد، در نتيجه تبادل هنري آنها به جهاني شدن نقاشي ايراني كمك مي‌كند.
مهرداد محبعلي هم يكي ديگر از هنرمندان نقاش شركت كننده در سمپوزيوم بين‌المللي نقاشي امام علي (ع) سعي در خلق عدلت و نوع‌دوستي دارد.
به‌گفته‌ او همه هنرمندان سابقه ذهني تفكر درباره اين موضوع را داشته‌ند و براي هر كس كه مايل به انجام اين كار بوده است، محدوديتي از نظر عنوان وجود ندارد.
او توضيح مي‌دهد: وقتي انسان روي موضوعي فكر مي‌كند، ذهن او شاخ و برگ چنداني پيدا نخواهد كرد، اين طور نيست كه درباره ثروت فكر كند و گرسنگي را بكشد. اگر مفهوم در قلب ذهني هنرمند بگنجد، با گرايش و ذهنيت خود آن را پياده مي‌كند.
به گمان محبعلي، رسانه نقاشي در بن بست قرار گرفته است، بسياري از هنرها امكان گسترش و رسانه‌اي شدن دارند گرافيك، مجسمه‌سازي، عكاسي و ... هنرهايي كاربردي هستند، اما ذات نقاشي و كاربرد آن در خود نقاشي وجود دارد.
اثر مهرداد محبعلي سه صندلي با سرهايي بيرون آمده از آب است، بالاي آن مهتابي، روي آب نامه‌هايي و در دور دست ديواري سفيد به‌چشم مي‌خورد.
به‌گفته او به‌دنبال كلمه عدالت، قضاوت نيز مي‌آيد. صندلي‌ها جاي من تو و ماست، ما هميشه در جايگاه قاضي يا متهم قرار مي‌گيريم. چراغ‌ها اگر روشن و نامه‌ها اگر باز شوند، آگاهي به‌وجود مي‌آيد.
در حقيقت مفهوم اثر مهرداد محب‌علي تمايل به درك است و عدل زماني حاصل مي‌آيد كه به فهميدن يكديگر تمايل داريم.
اين هنرمند نقاش كه تا كنون در 53 نمايشگاه گروهي داخلي و خارجي شركت داشته است، معتقد است: سمپوزيوم گام‌هاي اوليه را مانند يك كودك برمي‌دارد و نسبت به جديد بودن خيلي خوب عمل مي‌كند قشنگي آن هم گرد آمدن جمعي با ايده‌ها و گرايش‌هاي متفاوت است كه يك عنوان واحد را ارايه مي‌دهند، نسبت به تجربه نداشته بسيار كم نقص برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 20:0  توسط بهار  | 

موسيقي زيرزميني بررسي شد

جلسه‌ نقد و بررسي موسيقي زير‌زميني با عنوان كاوشي در موسيقي زيرزميني با سخنراني محمد جمال سماواتي، در فرهنگسراي هنر - ارسباران - برگزار شد.
به گزارش ايسنا، سيدمحمدجمال سماواتي، عضو سابق گروه موسيقي شيدا، در ابتدا درباره ضرورت نقد موسيقي اظهار كرد، شرايط موجود توجيه‌كننده وجود نقد مداخله‌جو و پوست نازك نيست. نقد فضا را آماده مي‌كند كه موسيقيدانان با جسارت رو در روي مخاطب بگويند كه موسيقي مانند پيام ژنتيكي از پدر به پسران منتقل مي‌شود.
عضو سابق گروه شيدا با بيان اين كه سقوط و سردرگمي در حوزه‌هاي مختلف موسيقي ديده مي‌شود، توضيح داد: حدود 10 - 12 سال پيش در نقدي با عنوان موسيقي ايراني، كالبد شكافي يك بحران، پيش‌بيني كردم كه اگر اوضاع موسيقي همين طور ادامه پيدا كند، يك بحران و گسل به‌وجود مي‌آيد، پيش‌بيني من درست درآمد.
به گمان او، زمينه‌ها و نشانه‌هاي بحران تنها نيست و نبود روشنايي در انتخاب مسير در حوزه‌هاي مختلف موسيقي، به‌خصوص موسيقي زيرزميني به‌چشم مي‌خورد.
سيدجمال سماواتي، با آوردن مثالي درباره تعبير غلط حسين عليزاده از موسيقي زيرزميني گفت: ضروري است كساني كه در سطح ملي چهره هستند، آشنايي ابتدايي از جريانات موسيقي داشته باشند و در حوزه‌اي كه تخصص دارند، صحبت كنند.
او نسبت به ترس منتقدان از موسيقدانان انتقاد و عنوان كرد: شوربختي است كه مخاطب به جاي تحسين يك منتقد شجاع به وي حمله مي‌كند.
اين نوازنده تار و سه‌تار و آهنگساز معاصر سپس به ارايه‌ تعريفي از كلمه موسيقي زيرزميني پرداخت.
به گفته‌ سماواتي آنچه در ايران به‌عنوان موسيقي زيرزميني تلقي و تعريف مي‌شود، نادرست بوده چراكه موسيقي زيرزميني بخشي از هنر زيرزميني است.
او توضيح داد: در هر جامعه‌اي، حوزه‌يي اصلي در جريان فرهنگ وجود دارد، موسيقيدانان خوب تا چند سال عضو اين جريان اصلي هستند، اما در مقابل آن جريان ديگري وجود دارد كه نه سياسي است، نه امنيتي و نه فرياد مردم؛ مطالبات اجتماعي را هم ندارد.
به‌گمان اين آهنگساز و منتقد معاصر موسيقي زيرزميني، اقليتي است كه آرمان‌خواهي و مخالفت با جريان اصلي كه به دليل مكانيزم كار خود يك جريان جايگزيني را سامان مي‌دهد.
سماواتي با تاكيد بر اين كه موسيقي زيرزميني درعين مخالفت با هنر غالب با آن در ارتباط است، گفت: موسيقي زيرزميني با استدلال بر پايين آمدن كيفيت آن ميلي به عمومي شدن ندارد، اما توجه جريانات اصلي آرام آرام به آن جلب مي‌شود از ايده‌هاي آنها تقليد مي‌كنند، محتواي تغيير خواه آن را كنار مي‌گذارند و از داخل آن جريانات جديدي را برمي‌دارند، در نتيجه بعد از چند سال موسيقيدانان زيرزميني به‌همان جريانات اصلي تبديل مي‌شوند.
اين آهنگساز معاصر به‌معرفي انواع فرعي موسيقي زيرزميني پرداخت و از ويكتور خارا، گيتاريست شيليايي به‌عنوان مشخص‌ترين چهره موسيقي زيرزميني، ميكيس تئودوراكيس، چهره مركزي موسيقي در تبعيد، موسيقي دهه 70 روسيه، موسيقي آلمان شرقي با عنوان "مگنه" نام برد.
به باور سماواتي، موسيقي زيرزميني هنوز به‌عنوان يك جريان نيرومند در غرب وجود دارد كه خود زيرمجموعه‌هايي دارد.
او با معرفي محسن نامجو، به‌عنوان چهره مركزي جريان موسيقي زيرزميني در ايران، با انتقاد شديد از نحوه شعر گفتن، خواندن و نوازندگي او، گفت: محسن نامجو زيرك‌ترين آدمي است كه آش موسيقي را بار گذاشته است. زمينه اين نوع موسيقي سالهاست در ايران وجود دارد و نامجو يكي از قرباني‌هاي آن است.
به گفته‌ سماواتي، موسيقي زيرزميني به دو بخش موسيقي و كلامي تقسيم مي‌شود موسيقي زيرزميني، روزميني يا ... جوازي براي فالش و خارج خواندن نيست. در فضاي اين نوع موسيقي، اصطلاحات زبان كوچه و بازار به فضاي رسمي به آن وارد شده است.
او در ادامه‌ در تشريح ديدگاه خود درباره موسيقي زيرزميني در ايران، عنوان كرد: پديده موسيقي زيرزميني در ايران هويت مستقل و تعريف جامع و مانعي ندارد. بلكه از راديكال‌ترين تا محجوب‌ترين نوع آن در حالت شناور به‌سر مي‌برند، بنابراين تحيل انتقادي روي آن نمي‌توان انجام داد.
سماواتي گفت، داشتن يا نداشتن مجوز هم هيچ‌گونه نقش عملي نمي‌تواند براي آن داشته باشد و تنها مكانيزم سپردن اين آثار به غربال تهيه‌كنندگان خصوصي است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 19:57  توسط بهار  | 

نمايش "بازيگر جي" درفرهنگسراي ارسباران

ایسنا - نمايش" بازيگر جي" به كارگرداني مريم معترف در فرهنگسراي ارسباران (هنر) سالن شماره دو به روي صحنه مي‌رود.
اين نمايش نوشته جمال ابوحمدان داستان زن بازيگري است كه سا‌ل‌ها در صحنه نمايش تئاتر در نقش‌هاي متفاوتي بازي كرده و اكنون در انتهاي راه انگار در تمام شخصيت‌هايي كه نقش آنها را بازي كرده است، با آنها زندگي مي‌كنند.
نام اصلي اين نمايش شب تدفين بازيگر جي بوده كه باتوجه به تغييراتي كه در نمايشنامه انجام داده شد نام نمايش به بازيگر جي تغيير پيدا كرده است. در اين نمايش مريم معترف به ايفاي نقش مي‌پردازد مهدي مشهور- حميد رضا اسلامي وعباس رزيجي دستيار كارگردان/ حسن باستاني مشاور كارگردان/ مهدي سربازي روابط عمومي/ مريم معترف طراح صحنه و لباس/ لوريس هوريان آهنگسازي اين نمايش را برعهده دارد.
نمايش بازيگر جي از 14 مرداد از ساعت 19:30 به مدت 50 دقيقه در سالن شماره 2 فرهنگسراي ارسباران هنر به مدت 20 شب به روي صحنه مي‌رود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 14:31  توسط بهار  | 

باشگاه تهران فعالیت خود را آغاز می کند

اعضای باشگاه تهران اولین فعالیت خود را با جشن میلاد حضرت علی(ع) آغاز کردند.

به گزارش مهر، این جشن وی‍ژه سالمندان، ایتام و بی سرپرستان مناطق مختلف تهران است که در فرهنگسرای بهمن برگزار می شود.
مسئولان باشگاه تهران سعی دارند با  رویکرد فرهنگی - اجتماعی در ایام تابستان از طرح آموزش های حضوری و غیر‌حضوری فضای مناسبی برای همدلی و مشارکت اعضا ایجاد کنند.
فعالیت باشگاه تهران از 20 تیر 86 با شعار "تهران شهر اخلاق" آغاز شده و تا پیش از ماه رمضان ادامه خواهد یافت. این باشگاه در حال حاضر بیش از 3هزار عضو دارد.
تجلیل از نخبگان محلی، برگزاری شب شعر و خاطره، بازدید و برگزاری اردوهای یک روزه، توجه و رسیدگی به وضعیت بیماران و محرومان و مستمندان از جمله فعالیت های اعضای باشگاه تهران است.
این مراسم از ساعت 16 الی 30/19 با حضور اعضای باشگاه تهران برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 13:49  توسط بهار  | 

جشنواره نقاشي به مناسبت روز حمل و نقل

مركز آموزش سازمان حمل‌و‌نقل و ترافيك به مناسبت روز حمل‌و‌نقل و ترافيك جشنواره نقاشي با موضوع ترافيك برگزار مي‌كند.
محمود بردآبادي، مدير مركز آموزش سازمان حمل و نقل و ترافيك با بيان اينكه اين جشنواره در گروه‌هاي سني هفت تا 12 سال برگزار مي‌شود، گفت: فراخوان اين جشنواره از ابتداي شهريور اعلام شده و جوايز آن نيز در روز 26 آذر (روز حمل و نقل) به برندگان اهدا مي‌شود.
وي افزود:برگزاري جشنواره‌هايي از اين قبيل علاوه بر آشنايي كودكان ونوجوانان با مسايل ترافيكي موجب مي‌شود آنها از سنين كودكي نسبت به مسايل و مشكلات ترافيكي حساس شوند.
بردآبادي تصريح كرد:براي آموزش همه جانبه كودكان و نوجوانان، واحد آموزش اين سازمان قرارداد مشاركتي با شبكه پنج سيما امضا كرده‌‌ است تا هرروز برنامه‌اي پنج دقيقه‌اي به صورت زنده و با موضوع آموزش مسايل ترافيكي توليد و پخش شود.   
وي با بيان اينكه در حال حاضر برنامه‌ آموزش ترافيكي در برنامه كودك و نوجوان شبكه پنج در حال پخش است، تصريح كرد: در سال 86 اين مركز كتاب‌هايي با عنوان رفت و آمد در شهر با همكاري نهضت سوادآموزي، كتاب كار مربيان مهد كودك براي مقاطع كودكستان و كتاب سرويس مدارس در خصوص سفرهاي دانش‌آموزي چاپ كرده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 1:0  توسط بهار  | 

مديريت فرهنگي پارك‌هاي تهران بر دوش جوانان

جوانان تهراني عضو خانه شهرياران جوان در برخي نقاط شهر مديريت فرهنگي پارك‌ها را بر عهده مي‌گيرند تا فضاي فرهنگي در پارك‌ها ايجاد شود.
مسعود صالحي مدير خانه شهرياران جوان در گفت و گو با خبرنگار شهر با بيان اين مطلب افزود: با مديريت فرهنگي پارك‌ها و ايجاد فضاي فرهنگي، شهروندان مي‌توانند علاوه بر تفريح استفاده‌هاي فرهنگي نيز از پارك‌هاي تهران داشته باشند.
وي ادامه داد: جوانان با ايجاد غرفه‌هاي فرهنگي و برنامه‌هاي متنوع، مديريت فرهنگي پارك‌ها را بر عهده مي‌گيرند.
وي اظهار داشت: همچنين با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده در فصل تابستان توسط خانه شهرياران جوان ورزش صبحگاهي در پارك‌هاي تهران ساماندهي مي‌شود.
به گفته صالحي، در اين طرح براي فرهنگ‌سازي و گسترش ورزش صبحگاهي در پارك‌هاي تهران تلاش مي‌شود.
وي تاكيد كرد: در طرح توسعه ورزش صبحگاهي به جوانان توجه بيشتري مي‌شود چرا كه هم‌اكنون تنها افراد مسن در اين برنامه‌ها شركت مي‌كنند و تلاش مي‌شود تا حضور جوانان در ورزش صبحگاهي بيشتر شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:58  توسط بهار  | 

كتابخانه شماره سه سلامت تا پايان سال به بهره‌برداري مي‌رسد

كتابخانه شماره سه سلامت در خيابان 13 آبان منطقه 20 تهران تا پايان سال مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.
انوشيروان نورفردي معاون طرح و برنامه شركت توسعه فضاهاي فرهنگي شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار شهر با اعلام اين مطلب افزود:‌ اين كتابخانه به منظور توسعه فضاهاي كتابخانه‌هاي در شهر تهران و دسترسي آسان شهروندان به اين مراكز با زيربناي دو هزار و 700 متر مربع ساخته مي‌شود.
وي اظهار داشت: كتابخانه شماره سه سلامت شامل مخزن كتاب، سالن مطالعه، سالن سمعي بصري، آمفي تئاتر و سالن اجتماعات است.
به گفته وي، ساخت اين كتابخانه از ابتداي سال 85 آغاز شده است و تا پايان سال جاري به اتمام مي‌رسد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:57  توسط بهار  | 

اجراي جنگ ترافيك در پارك ملت

با تداوم اجراي جنگ ترافيك در قالب طرح جهادي 137، سازمان حمل و نقل و ترافيك اين هفته در محل ميدان ورزش پارك ملت، ميزبان كودكان و نوجوانان علاقه‌مند به برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي است.   
به گزارش خبرگزاري شهر به نقل از روابط ‌عمومي سازمان حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران، مرتضي خشايي‌پور معاون آموزش اين سازمان با بيان اين مطلب گفت: معاونت آموزش سازمان ترافيك شهرداري تهران به منظور ارتقاي فرهنگ ترافيك و آشنايي بيشتر كودكان و نوجوانان با مقررات عبور و مرور در قالب طرح جهادي 137 هر هفته نسبت به برپايي غرفه و ارايه محصولات فرهنگي با موضوع ترافيك اقدام مي‌كند.
غرفه سازمان ترافيك جمعه اين هفته نيز با اجراي جنگ ترافيك ميزبان «خاله سارا» و «دايي چپول» هنرمندان تلويزيوني محبوب كودكان است.
بازديد ازاين برنامه كه از ساعت 9 صبح آغاز مي‌شود براي عموم شهروندان رايگان است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:56  توسط بهار  | 

اكران تقاطع و گيس‌بريده در پارك‌هاي تهران

فيلم هاي سينمايي تقاطع و گيس‌بريده ساعت 20تا 22 پنجشنبه و جمعه هفته جاري در 6‌پارك پايتخت در معرض ديد عموم قرارمي‌گيرد.
به گزارش خبرنگار شهر، فيلم سينمايي تقاطع به كارگرداني ابوالحسن داوودي و فيلم گيس‌بريده به كارگرداني جمشيد حيدري در برنامه اين هفته فيلم پارك در بوستان‌هاي ملت، گفتگو، بعثت، پليس، باغ‌نو و پامچال اكران مي‌شود.
طرح فيلم پارك با هدف استفاده شهروندان شهر تهران از سينما خصوصا مناطقي كه بليط سينما در سبد اقتصادي خانواده ها وجود ندارد توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران اجرا مي شود و در اين طرح سعي شده تا از فضاهاي سبز شهر تهران در پاركها جهت پيوند شهروندان با هنر استفاده شود.
تقاطع پنجشنبه و گيس‌بريده جمعه هفته جاري ساعت 20 تا 22 در پارك‌هاي ياد شده اكران مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:52  توسط بهار  | 

نشست «لباس و لوازم صحنه در نمايش خلاق» در فرهنگسراي هنر

دفتر توسعه هنرهاي كودكان و نوجوانان وابسته به معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در آخرين دوشنبه مرداد (29 مرداد) نشست نمايش را برگزار مي‌كند.
مهدي اسماعيلي، كارشناس نمايش اين مركز در گفت و گو با خبرنگار شهر گفت: اين نشست با عنوان «لباس و لوازم صحنه در نمايش خلاق» بدون حضور اساتيد و كارشناسان برگزار مي‌شود.
وي افزود: حضور در اين نشست براي عموم آ‍زاد است و شركت‌كنندگان مي‌توانند تجارب و اظهارات خود را در مورد اين موضوع بيان كنند.
به گفته اسماعيلي، نشست نمايش در روز 29 مرداد از ساعت 16 تا 19 در فرهنگسراي هنر برگزار مي‌شود.
اسماعيلي از برگزاري «جشن عروسك‌ها» خبر داد و اظهار داشت: اين جشن يك‌ روزه با هدف آشنايي كودكان با عروسك و نمايش‌هاي عروسكي در روز 15 شهريور در پارك قائم يافت‌آباد برگزار مي‌شود.
وي تصريح كرد: اجراي نمايش، كارگاه‌هاي آموزش عروسك و آموزش نمايش عروسكي از جمله  برنامه‌هاي اين جشن است.
به گفته اسماعيلي، برگزاري نمايشگاه عروسك‌هاي حرفه‌اي با همكاري دانشگاه هنر و برگزاري جشنواره صورتك‌ها از ديگر برنامه‌هاي دفتر توسعه هنرهاي كودكان و نوجوانان است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:51  توسط بهار  | 

نبايد به هنر جنبه شعاري بدهيم

منوچهر معتبر نقاش برجسته و رییس هیات انتخاب آثار سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی(ع) با مثبت ارزیابی کردن برگزاری این سمپوزیوم حضور طیف های مختلف علاقمند به کارهای هنری را از جمله نتایج ارزشمند آن عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاري شهر، این هنرمند در گفت و گو با اتاق خبر سمپوزیوم، اظهار داشت: گذشته از جنبه های آموزشی این سمپوزیوم که طریقه تولید یک اثر هنری را نشان می دهد، برگزاری چنین برنامه هایی باعث آشتی دادن مردم با هنر می شود و حضور آنان در موزه ها و مراکز هنری را افزایش می دهد که این مهم، بسیار حائز اهمیت است.
منوچهر معتبر در پاسخ به چگونگی نمایان کردن آموزه های دینی در هنر گفت: نباید هنر را وسیله کار تبلیغات قرار داد، چون در این صورت دیگر هنر نیست. وقتی یک هنرمند مسلمان نقاشی می کند، اثر او هم تحت تاثیر اعتقاداتش قرار می گیرد. به طور کلی هنر در تمام دنیا ریشه در مذهب دارد. عدالت و نوعدوستی نیز موضوعی جهانی است و در همه جای دنیا وجود دارد و هر کس به توان خودش آن را معنا می کند. هنر به خودی خود روحانیت خاصی دارد و ما نباید به هنر جنبه شعاری بدهیم.
مشاور دبیرخانه سمپوزیوم  در پایان خاطر نشان کرد: هنر زبان بین المللی است، برای همین به راحتی می تواند وسیله ارتباط ملیت ها و مذاهب مختلف قرار گیرد و برپایی این سمپوزیوم در این زمینه نقش بسزایی دارد.
سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی(ع) تا 12 مرداد در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برپاست و علاقه‌مندان مي‌توانند همه روز از ساعت 16 تا 18 از روند كاري هنرمندان بازديد كنند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:48  توسط بهار  | 

جلسه نقد هفته موسيقي معاصر در فرهنگسراي هنر برگزار شد

جلسه نقد هفته موسيقي معاصر با حضور قادري كارشناس موسيقي، پيتر سليماني پور سرپرست گروه آنسامبل سليلماني‌پور، هرام آقاخان سرپرست گروه پرشياناس، پويانيك پور سرپرست گروه نيك پور، ماهان ميرعرب سرپرست گروه آبرنگ و شهرام صارمي مسئول كانون موسيقي فرهنگسراي هنر برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهر، قادري در اين نشست گفت: آنچه در هفته موسيقي معاصر مدنظر ما بود يك جريان فراگير در طيف موسيقي‌دانان جوان است. اين جريان موسيقي، جرياني است كه در طول سالهاي اخير بوجود آمده و در حال پيشروي است.
وي در خصوص نامگذاري اين فستيوال با عنوان هفته موسيقي معاصر افزود: معاصر را به دليل در برداشتن مفاهيم ضمني انتخاب كرديم و قبل از انتخاب اين واژه هنرمندان را برگزيديم.
قادري درباره بالا بردن سطح سليقه مخاطب اظهار داشت: سطح سليقه موضوعي چند وجهي است كه يك وجه آن ‌آهنگساز و نوازنده، راديو و تلويزيون و يك وجه ديگر تهيه‌كنندگان و انتشارات موسيقي هستند.
وي با اشاره به اجراي گروه‌هاي موسيقي شركت كننده در فستيوال موسيقي معاصر در شهرستانها گفت:ما براي اين كار با مشكلاتي چون فرهنگ شهرستان‌هاي مربوطه، استقبال يا عدم استقبال و هزينه‌هاي مالي روبرو هستيم، كار در شهرستان پنج برابر تهران است اما متاسفانه درآمد حاصل از آن يك پنجم تهران است.
قادري تصريح كرد: در حال حاضر برگزاري چنين فستيوالي و حتي اجراهاي گروهي در شهرستانها، امكان‌پذير نيست ولي اين اقدام براي گروه‌هاي خارجي به مراتب راحت‌تر است چون سفارت از آنها حمايت مي‌كند.
در ادامه اين نشست صمد طالقاني مدير برنامه اين فستيوال اظهار داشت: ما چند پايه و اصل را براي نامگذاري داشتيم اما مجبور به انتخاب يك واژه بوديم و معاصر واژه‌اي بود كه مي‌تواند مستقيم به موسيقي برنگردد.
پويا نيك‌پور نيز با شركت در اين نشست با بيان اينكه برنامه‌هايي اين چنيني كه مخاطب كمي دارند قابليت اجرا در شهرستانها را ندارند گفت: من پيشنهادم اين است كه تعداد گروه‌هاي موسيقي جز، فلامنكو، تلفيقي و غيره را افزايش دهيم و به كنسرتهاي آنها به ديد گيشه پركن نگاه نكنيم.
وي افزود: ما بايد در تهران براي اجراهايمان ايجاد موقعيت كنيم و خودمان را با جاهاي ديگر مقايسه نكنيم.
همچنين بهرام آقاخان نوازنده گيتار فلامنكو در جلسه نقد هفته موسيقي معاصر پيشنهاد تاسيس پاركي با عنوان موسيقي براي ارتباط پيدا كردن جامعه با موسيقي را داد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:40  توسط بهار  | 

موسيقي زير زميني در ايران هويت مستقل ندارد

در فرهنگسراي هنر نشست «كاووشي در موسيقي زيرزميني» برگزار شد.
به گزارش خبرنگار شهر، محمدجمال سماواتي، كارشناس موسيقي كه در اين نشست سخن مي‌گفت ابراز داشت: موسيقي زيرزميني در معناي اصيل خود كارهايي را در بر مي‌گيرد كه پيش و بيش از هر چيز در مخالفت با موسيقي رسمي و پرفروش جامعه قرار دارد.
وي موسيقي رسمي و پرفروش جامعه را جريان اصلي نام برد و افزود: موسيقي زيرزميني در عين تأكيد بر فاصله‌گذاري با موسيقي رسمي از حيث فرم و محتوا به دنبال تقابل و برخورد با اين جريان اصلي است و آثار اين جريان را به دليل نزديك شدنش به پسند بازار و تجاري بودنش كوچك و مبتذل مي‌شمارد.
سماواتي تصريح كرد: موسيقي زيرزميني نه سياسي نه امنيتي است نه با چيزي مخالفت دارد و خواهان مطالبات اجتماعي است. اين قشر از موسيقي اقليتي هستند كه در زيرزمين‌ها و گاراژها با وسايل ابتدايي، فقط و فقط با جريان اصلي موسيقي مخالفت مي‌كنند.
وي با بيان رابطه عجيب بين موسيقي زيرزميني و موسيقي اصلي، ادامه داد: در اروپا زيرزميني‌ها آدم‌هاي ناراحتي هستند كه اعتقاد دارند اگر موسيقي در تيراژ بالا فروش رود از كيفيت كار كاسته مي‌شود ولي اروپاييان اينها را سرمايه مي‌دانند و آرام آرام جريان اصلي توجهش به اين نوع موسيقي جلب مي‌شود، كم كم از ايده‌هايشان ناخنك مي‌زنند و از آن فرم‌هاي جديد مي‌سازند و به دنبال آن همان موزيسين‌هايي كه نمي‌خواستند به جريان اصلي راه يابند بعد از سال‌ها خود به جريان اصلي تبديل مي‌شوند.
سماواتي يكي از هسته‌هاي شكل‌گيري اين نوع موسيقي را در  انگلستان ذكر كرد و گفت: موسيقي زيرزميني از سال 1972 شكل گرفت كه انواع ديگر آن را مي‌توان در كشورهايي مانند شيلي، روسيه، آلمان شرقي و تركيه نام برد و مي‌توان گفت در حال حاضر به شكل نيرومند و پر قوت در غرب و آمريكا مشغول فعاليت است.
وي به موسيقي زيرزميني در ايران اشاره كرد و افزود: نام و مفهوم موسيقي «زيرزميني» كه ترجمه عبارت فرنگي "underground music" است به اشتباه برخي نويسندگان وارد حوزه فرهنگ ايراني شده و مورد استفاده قرار گرفته است و مي‌رود كه تثبيت شود بي‌آنكه كسي دغدغه درستي يا نادرستي كاربرد اين اصطلاح را داشته باشد.
سماواتي گفت: عبارت و مفهوم «موسيقي زيرزميني» در فضاي فرهنگي ما نو رسيده است و بر ماست كه پيش از آنكه از آن موجودي «غريب» بسازند يا بسازيم نخست معناي دقيق كلمه، دلالت متعين خارجي آن و نيز ريشه‌هاي تاريخي و جغرافيايي آن را بشناسيم و تازه پس از آن است كه مي‌توان به رابطه موسيفي «زيرزميني» و «روزميني» و نوع ايراني آن، به شرط وجود داشتن، پرداخت.
به گفته وي، نوع ايراني «موسيقي زيرزميني» در مسابقه‌اي فشرده با موسيقي رسمي و آرزومندانه به دنبال كسب مجوز براي ارايه عمومي خويش است. و از سويي ديگر گاهي بيشتر از موسيقي رسمي واجد خصوصيات عامه‌پسند و بازار پسند است.
سماواتي با تأكيد بر وجود يك جريان نقد موسيقي در اين حوزه، اظهار داشت: اگر منتقدان با آگاهي و دانسته‌هاي فراوان نقد دقيق و روشني از آنچه روي مي‌دهد ارايه دهند با يك ارتش از موسيقي ناكار آمد روبرو نبوديم.
سماواتي تصريح كرد: نسل ما با يك بحران و گسل عجيب در موسيقي روبروست و در حال حاضر نشانه‌هاي سقوط و سردرگمي در بعضي از حوزه‌هاي موسيقي قابل درك است. نشانه‌هاي سردرگمي و عدم روشنايي در انتخاب مسير در بسياري از حوزه‌هاي موسيقي ما وجود دارد و اگر اظهار نظرها و انتقادات درستي صورت نگيرد با بحران شديدي روبرو مي‌شويم.
وي گفت: پديده موسيقي زيرزميني در ايران پديده‌اي است كه هنوز هويت مستقل ندارد، براي ‌آن مي‌توانيم تعريف جامعي داشته باشيم ولي مانع نه، مي‌توانيم بگوييم چه كارهايي موسيقي زيرزميني محسوب مي‌شود ولي نمي‌توانيم مانع ورود سوپر ژانرها شويم و در يك كلام اين پديده فعلاً در حالت شناور است و اين طيف وسيع دير يا زود ته‌نشين مي‌شود.
سماواتي با اشاره به مجوز دادن به اين  نوع موسيقي، افزود: مجوز دادن و ندادن به موسيقي زيرزميني نمي‌تواند نقش عملي داشته باشد، اين جرياني خود انگيخته است و رسمي نيست، مسأله مجوز هيچگونه تأثير مشخصي روي اين كار ندارد.
به گزارش خبرنگار شهر، محمدجمال سماواتي از سه ساعت وقت اين نشست يك ساعت را به نقد موسيقي زيرزميني پرداخت و دو سوم وقت باقيمانده را به واكاوي هنري محسن نامجو در آئينه آثار و مصاحبه‌هايش پرداخت.
وي در اين‌باره گفت: اگر موسيقي زيرزميني در ايران ادامه يابد، چند سال ديگر ارتشي داريم با نام «بدل نامجوها» و با كوهي از استعدادهاي سوخته روبرو هستيم.
سماواتي با  ارايه قسمت‌هايي از موسيقي و مصاحبه‌هاي محسن نامجو، فعاليت‌هاي وي را بسيار تقبيح كرد و گفت: با وي كينه شخصي ندارم ولي طرفداران و پشتيبانان اين فرد  بايد بدانند كه با عملكرد خود جامعه موسيقي را به انحطاط مي‌كشانند.
به گزارش خبرنگار شهر، محمد جمال سماواتي، عضو گروه «شيدا» و به عنوان يكي از بنيان‌گذاران و اعضاي «كانون فرهنگي چاووش» فعاليت موسيقي مي‌كند.
تدريس زبان فارسي در دپارتمان شرق‌شناسي دانشگاه «گيسن» آلمان، چاپ سلسله مقالات و نقدهاي موسيقي، تشكيل سه گروه موسيقي تلفيقي با همكاري نوازندگان ايراني و خارجي، تشكيل گروه «آساواري» و ارايه مقاله «موسيقي ايراني، كالبد شكافي يك بحران» كه در برخي از كشورها مانند كانادا، تجديد چاپ شده است، از جمله فعاليت‌هاي سماواتي است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:36  توسط بهار  | 

نمايشگاه آثار هنرمندان گروه «آبي بيكران هنر» در فرهنگسراي بهمن

نمايشگاهي از آثار هنرمندان گروه «آبي بيكران هنر» از 8 تا 18 مرداد در گالري شماره يك فرهنگسراي بهمن برگزار مي‌شود.
به گزارش خبرنگار شهر، در اين نمايشگاه 70 اثر نقاشي به سبك انتزاعي و در تكنيك‌هاي آكروليك و رنگ‌روغن و پنج كار مجسمه از گروه «آبي بيكران هنر» از ساعت 9 تا 18 به معرض ديد عموم قرار مي‌گيرد.
شهره خادمي، سليمه معتمدي، فاطمه تهراني، صديقه صافي، ياور جمشيدزاده و داريوش زندي از جمله اعضا تشكيل دهنده اين گروه 21 نفره هستند.
همچنين نمايشگاه معرق از آثار پروين خالقي و رضا بديعي و هنرجويان ايشان در همين تاريخ در سالن نگارستان اين فرهنگسرا برگزار مي‌شود.
در اين نمايشگاه 43 اثر معرق با موضوعاتي مانند چهره و گل و با تكنيك تفكيك رنگ در معرض ديد شهروندان تهراني قرار مي‌گيرد.
گفتني است، نمايشگاه تصويرسازي، كار گروهي از دانشجويان رشته گرافيك از 3 تا 13 مرداد در گالري شهيد آويني اين فرهنگسرا برپاست. 
در اين نمايشگاه 50 اثر از مرجان فيلسوفان، مريم جلوه، زيبا كشاورز و مرضيه قلعه با تكنيك‌هاي پاستل گچي و روغني، رنگ و روغن، كلاژ، قير، گواش و غيره در معرض ديد عموم قرار گرفته‌است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:33  توسط بهار  | 

دوازدهمين عصر شعر و ترانه برگزار مي‌شود

خانه‌هاي شعر و ترانه بنياد نويسندگان و هنرمندان وابسته به معاونت هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، دوازدهمين «عصر شعر و ترانه» را روز 13 مرداد در فرهنگسراي هنر (ارسباران) برگزار مي‌كنند. 
به گزارش خبرگزاري شهر به نقل از روابط عمومي بنياد نويسندگان و هنرمندان، اين نشست با حضور استادان عرصه‌ موسيقي، شعر و ترانه، از جمله اكبر آزاد، محمدعلي شيرازي، عبدالجبار كاكايي، اهورا ايمان، سيد عباس سجادي و نادر بختياري برگزار مي‌شود.
از ديگر بخش‌هاي اين برنامه شعر خواني، ترانه خواني و اجراي موسيقي زنده است.
سلسله نشست‌هاي ماهانه‌ عصر شعر و ترانه، در دومين شنبه هر ماه در تالار اجتماعات فرهنگسراي هنر (ارسباران) برگزار مي‌شود و در هر ماه ترانه برگزيده و شعر برگزيده انتخاب شده و جوايز نفيسي به خالقان اثر، در همان جلسه، اهدا مي‌ شود.
دوازدهمين «عصر شعر و ترانه» ساعت 18.30 در فرهنگسراي هنر برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:31  توسط بهار  | 

آموزش الكترونيكي براي شهروندان تهراني

شهروندان تهراني به صورت رايگان در سه شاخه كامپيوتر، زبان و كسب‌وكار تحت آموزش قرار مي‌گيرند.
بهناز علي اكبري مدير آموزش‌هاي الكترونيكي سازمان توسعه نوآوري‌هاي دانشجويان كشور در گفتگو با خبرنگار شهر، ضمن اعلام اين مطلب گفت: ستاد كارآفريني شهرداري تهران با همكاري سازمان توسعه نوآوري‌هاي دانشجويان كشور  اقدام به برگزاري طرح آموزش الكترونيكي ويژه شهروندان تهراني بين 14 تا 40 سال كرده‌ است.
وي افزود: ظرفيت نهايي پذيرش 25 هزار نفر است و در صورتي كه تعداد متقاضيان بيشتر از اين مقدار باشد، لازم است براي پاسخگويي به آن، از سوي ديگر نهادها و ارگان‌ها نيز حمايت شويم.
علي اكبري گفت: پس از ثبت نام، يك سمينار دو روزه آشنايي با اين دوره‌ها براي ثبت نام كنندگان برگزار مي‌شود و  آنها بر اساس علاقمندي‌هاي خود در سه گروه آموزشي متفاوت تقسيم مي‌شوند.
وي ادامه داد: در اين سمينار يك رمز عبور براي ورود به فضاي شخصي در اينترنت به همراه شش CD در اختيار شركت كنندگان قرار داده مي‌شود و لازم است كه شركت كنندگان در ساعتي كه براي كلاس خود انتخاب مي‌كنند، با قرار دادن CD ها و وارد كردن رمز عبور، وارد كلاس درس شوند.
مدير آموزش‌هاي الكترونيكي سازمان توسعه نوآوري‌هاي دانشجويان كشور گفت: براي آشنايي با اين كلاس‌ها در ابتدا چند جلسه حضوري برگزار مي‌شود و در پايان از آن‌ها امتحاني به صورت اينترنتي گرفته مي‌شود كه اگر افراد بتوانند نمره 85 از 100 را كسب كنند، مي‌توانند درآزمون حضوري شركت داشته باشند.
وي همچنين مدت برگزاري اين دوره‌ها را دو ماهه خواند و افزود: اين دوره‌ها در سه رشته كامپيوتر، زبان و كسب و كار برگزار مي‌شود كه هر كدام داراي زير مجموعه‌هايي هستند .
علي اكبري افزود: ‌IT ، EX.1 و  EX.2 از زير مجموعه‌هاي زبان، اينترنت و نرم افزارهاي مختلف در دوره كامپيوتر و نگارش طرح كسب و كار در دوره كسب و كار آموزش داده مي شوند.
وي اضافه كرد: در اين دوره‌ها كه دوره پيش نيازهاي كار آفرينان نام دارد، به شركت كنندگان مدركي نيز داده مي شود.
گفتني است علاقمندان مي‌توانند به صورت حضوري از 10 تا 21 مرداد به مراكز ثبت نام زير مراجعه و در اين دوره‌ها ثبت نام كنند.
1-خيابان فاطمي-روبروي سازمان آب-پلاك185
2-اميرآباد-خيابان فكوري-خيابان رهي معيري-كوچه كامران-پلاك 16

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:29  توسط بهار  | 

1182 اثر جشنواره مطبوعات شهري داوري شدند

آثار راه يافته به مرحله نهايي چهارمين جشنواره مطبوعات در حوزه شهري مشخص شدند.
به گزارش خبرنگار شهر به نقل از روابط عمومي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، مهدي توكليان دبير جشنواره با اعلام اين خبر گفت: اين آثار از ميان 1182 اثر واصله به دبيرخانه جشنواره در قالب‌هاي مختلف روزنامه‌نگاري پس از بررسي‌هاي اوليه توسط داوران و كارشناسان به مرحله‌ي پاياني راه يافتند.
وي با اشاره به دعوت از استادان برتر روزنامه‌نگاري جهت داوري نهايي آثار گفت: بهزاد بهزادي، فريدون صديقي، حسين قندي،‌حسن نمك‌دوست تهراني، علي‌اصغر محكي، يونس شكرخواه، احمد توكلي،‌ علي‌اكبر قاضي‌زاده و محمدمهدي فرقاني آثار بخش خبر، گزارش خبري، گزارش توصيفي، گزارش توصيفي، گزارش تجليلي و تحقيقي، سرمقاله و يادداشت، مقاله، مصاحبه را داوري مي‌كنند.
همچنين داوري آثار مربوط به عكس شامل عكس خبري، غير خبري و گزارش تصويري توسط رضا معطريان و مجيد سعيدي،‌ كاريكاتور و تصويرسازي؛ بهرام عظيمي و مسعود شجاعي طباطبايي، طنز؛ شهرام شكيبا و سيد عبدالرضا موسوي و صفحه‌آرايي توسط محمدرضا دوستي و رضا صائمي داوري مي‌شود.
توكليان بيشترين اثر واصله به دبيرخانه را در بخش گزارش توصيفي عنوان كرد و 22 مرداد را به عنوان زمان احتمالي برگزاري مراسم اختتاميه جشنواره اعلام كرد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:26  توسط بهار  | 

طرح جامع ايده‌هاي شهروندي تكميل مي‌شود

طرح جامع ايده‌هاي شهروندي براي بهبود مديريت شهري كه توسط فرهنگسراي تفكر اجرا مي‌شد، تكميل مي‌شود.
رئيس فرهنگسراي تفكر در گفت‌وگو با خبرنگار شهر با اعلام اين خبر افزود: تلاش مي‌كنيم تا از طريق رايزني‌هاي صورت گرفته با مخابرات يك خط با شماره 100 به مناسبت يك‌صدمين سالگرد تاسيس بلديه تهران در اختيار ما قرار دهند. شهروندان از طريق اين تلفن گويا مي‌توانند نظرات و ايده‌هاي خود را در امور مديريت شهري مطرح كنند. 
اكبر بختياري با اشاره به طراحي پروتال ايده‌هاي مردمي گفت: اين پروتال طراحي شده است و افراد به زودي مي‌توانند ايده‌هاي خود در حوزه‌هاي مختلف شهري مانند ترافيك، آلودگي هوا و غيره را از اين طريق عنوان كنند.
وي افزود: اين ايده‌ها دسته‌بندي مي‌شود و كارآمدترين‌ آنها به معاونت‌هاي سازمان ارائه مي‌شود. همچنين براي استفاده‌ جامع‌تر از نظرات افراد، برنامه‌هاي طراحي شده توسط خود مجموعه را روي پرتال قرار مي‌دهيم تا مردم نظرات مثبت و منفي خود را نسبت به اين برنامه‌ها ابراز كنند.
رئيس فرهنگسراي تفكر همچنين از راه‌اندازي يك خط تلفن و يك صندوق پستي براي دريافت نظرات مردم خبر داد و گفت: اين طرح‌ها براي يك سال جواب‌گو نيست بلكه نياز به زمان دارد. ما تلاش مي‌كنيم كه طرح‌ها را براي پنج سال در نظر بگيريم و بتوانيم اين فرهنگسرا را به دبيرخانه دائمي بانك ايده‌هاي شهروندي تبديل كنيم تا به عنوان يك برنامه غير متمركز هويتي به مردم سرويس بدهد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:24  توسط بهار  | 

با فرهنگسراها و خانه های فرهنگ

* فرهنگسراي انقلاب مسابقات فرهنگي «يك سفر، يك جدول، يك جايزه» و «بوستان قرآن» را برگزار مي‌كند.
مسابقه «يك سفر، يك جدول، يك جايزه» عنوان مسابقه‌اي است كه با هدف ترويج فرهنگ صحيح مسافرت توسط واحد فرهنگي فرهنگسراي انقلاب طراحي شده است و برگه‌هاي مسابقه در طول تابستان بين مسافران قطارهاي مسافربري توزيع مي‌شود.
همچنين اين مركز در راستاي آشنايي كودكان و نوجوانان با مفاهيم قرآني مسابقه‌اي با عنوان «بوستان قرآن» برگزار مي‌كند كه در پايان تابستان به نفرات برتر در هر مسابقه جوايز ارزنده‌اي اهدا مي‌شود.
ساير اخبار فرهنگي فرهنگسراهاي تهران به شرح زير است:

* فرهنگسراي خاتم به منظور آشنايي جوانان و نوجوانان منطقه 18 با مسايل ديني، چهارشنبه هر هفته جلسات آموزشي تحت عنوان پله پله تا خدا را برگزار مي‌كند.
اين جلسات با حضور دكتر محمدرضا بارگاهي كه دكتراي فلسفه و علوم قرآني از دانشگاه تهران دارد، برگزار مي‌شود.
اين جلسات براي برطرف شدن شبهات ديني جوانان و بالارفتن سطح آگاهي آنها در مسايل ديني و مذهبي با مشاركت كانون ولاء و كانون قرآن فرهنگسرا به صورت پرسش و پاسخ از ساعت 17 تا 19 برگزار مي‌شود.

* فرهنگسراي سالمند در ادامه جشنواره‌ تابستاني تهران و با محوريت ايمان، اميد و شادابي، 12 مرداد مسابقات شطرنج ويژه سالمندان را برگزار مي‌كند.
اين مسابقه ويژه افراد بالاي 50 سال برگزار مي‌شود كه شركت كنندگان در پنج دور به روش سوئيسي با يكديگر به رقابت مي‌پردازند.
مسابقه شطرنج سالمندان با هدف تقويت حافظه و قواي فكري سالمندان و همچنين غني‌سازي اوقات فراغت آنان از ساعت 9 صبح برگزار مي‌شود.

* كانون كوهنوردي در فرهنگ‌سراي طبيعت با هدف حفظ محيط كوهستان و تشويق و ترغيب شهروندان به ورزش كوهنوري 9 مرداد افتتاح ‌شد.
اين جلسه با حضور پيشكسوتان كوهنوردي، فعالان محيط زيست، مسوولان و نويسندگان، از ساعت 17 تا 19 در سالن گلبانگ برپا ‌شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت 0:22  توسط بهار  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر