تابلو

خبر هنری

نخستين روز از جشنواره تئاتر بانوان و اجراي 9 اثر نمايشي

هشتمين جشنواره تئاتر بانوان در نخستين روز از برپايي اين رويداد هنري به اجراي چهار نمايش در بخش صحنه، سه نمايش در بخش خياباني و دو نمايش در بخش آئيني - سنتي مي پردازد.
به گزارش ايرنا، از برنامه اين جشنواره که بعد از ظهر جمعه آغاز مي شود ، نمايش "پلي از جنس شيشه" به کارگرداني ميلاد محمدي ساعت 15درتالار هنر و نمايش "در اعماق" به کارگرداني سميرا مهدوي نيز در دو نوبت 18 و 30 : 19 در تماشاخانه مهر اجرا مي شود.
نمايش هاي "مي خواستم اسب باشم" و "دزدگاه" ديگر آثار بخش صحنه اي هستند که در نخستين رو از برپايي اين جشنواره به روي صحنه مي رود.
"مي خواستم اسب باشم" به کارگرداني عباس غفاري در ساعت هاي 30: 16 و 18 در خانه نمايش اداره تئاتر و نمايش "دزدگاه" به نويسندگي احمد ارجمندي در ساعت 18 در فرهنگسراي بهمن اجرا مي شوند.
فرهنگسراهاي ارسباران، خانواده، انديشه نيز در بخش نمايش هاي خياباني ميزبان "اين لحظه رو بخاطر بسپار"، "رنگستان" و "آئينه" است.
نمايش "اين لحظه رو به خاطر بسپار" به کارگرداني نگين سرکاني ساعت 16، "رنگستان" به کارگرداني خديجه خدادادي پور ساعت 30: 15 و آئينه به کارگرداني زهرا خانجانزاده ساعت 16 اجرا مي شوند.
نمايش صحنه اي "ورثه آميز جعفر" به کارگرداني شه ناز روستايي در بخش آئيني - سنتي جشنواره تئاتر بانوان ساعت 16 در فرهنگسراي ارسباران اجرا مي شود.
همچنين نگار بقراطي نقل "بيژن و منيژه" را ساعت 15 در فرهنگسراي ارسباران نقالي مي کند.
بخش آئيني - سنتي شامل دو بخش صحنه و نقالي است.
هفتمين جشنواره تئاتر بانوان از 28 آبان تا هفتم آذر در تهران برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم آبان 1388ساعت 0:32  توسط بهار  | 

اهم برنامه هاي خبري پنجشنبه کشور

اهم برنامه هاي خبري پيش بيني شده روز پنجشنبه کشور که شماري از آنها تحت پوشش گروه هاي خبري ايرنا قرار خواهد گرفت، به اين شرح است:
** نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علي (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) مراسم جشن ازدواج دسته جمعي 60 تن از کارکنان در تخصص هاي خلباني، مهندسي، نگهداري هواپيما و اداري را با حضور امير سرتيپ خلبان "شاه صفي" فرمانده نيروي هوايي و فرماندهان، مسئولان و خانواده هاي مزدوجين در ساعت 18:30در تالار شماره يک مجتمع تالارهاي 22 بهمن برگزار مي کند.
** مراسم اختتاميه بيست و نهمين دوره مسابقات قرآن کريم کارکنان پايور و وظيفه ارتش جمهوري اسلامي ايران در ساعت 09:00 با سخنراني حجت الاسلام والمسلمين "آل هاشم" رييس سازمان عقيدتي سياسي ارتش و با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و فرماندهان، قاريان، حافظان و حاملان قرآن کريم در ستاد نيروي هوايي ارتش برگزار مي شود.
** کاروان جهيزيه و سبد کالا براي زوج هاي جوان و خانواده هاي محروم در قالب 60 دستگاه خودرو وانت در مراسمي در ساعت 14:00 از ناحيه مقاومت ابوذر واقع در خاني آباد، بلوار ميعاد با حضور سردار "نقدي" رييس سازمان بسيج مستضعفين، سردار "خراساني" مسئول سازندگي سازمان بسيج مستضعفين، سردار "همداني" فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ و جمعي از فرماندهان و مسئولان اعزام مي شود.
**‌ شرکت توزيع برق منطقه اي در مراسمي در ساعت 10:00 سامانه برق قدس را راه مي اندازد.
** مجلس بزرگداشت مرحوم دکتر "هارطون داويديان" در ساعت 09:00 در سالن آمفي تئاتر بيمارستان روزبه واقع در خيابان کارگر جنوبي، پايين تر از چهار راه لشگر برگزار مي شود.
** سالن پيامبر اعظم (ص) وزارت کشور در ساعت 08:30 ميزبان بيست و ششمين اجلاس عمومي شوراي عالي استان ها با حضور حجت الاسلام والمسلمين "ابوترابي" نايب رييس مجلس شوراي اسلامي و اعضاي شوراي عالي استان ها به رياست مهندس "چمران" خواهد بود.
**‌ محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي از ساعت 09:00 تا 22:00 از جشنواره "زوج هاي خوشبخت ايراني" ميزباني مي کند.
**‌ جشنواره "شعر جوان" در مراسمي در ساعت 16:30 در خانه هنرمندان واقع در خيابان ايرانشهر به کار خود خاتمه مي دهد.
** مجموعه فرهنگي هنري آسمان به مدت دو روز (روزهاي پنجشنبه و جمعه) ميزبان بخش پژوهشي کانون موسيقي آسمان با عنوان "تنهايي" شامل گفتگويي در موضوع "انواع موسيقي جاز" شاخه "چيبسي جاز" و نيز "مقوله تلفيق اين نوع موسيقي با انواع موسيقي ملل" و همچنين در بخش کنسرت اجراي گروه "پژهان" خواهد بود.
**‌ پيکر مرحومه خانم "نيکو خردمند" در ساعت 09:00 از خانه هنرمندان تشييع مي شود.
** ‌دبير جشنواره بين المللي فيلم مسکو در يک نشست خبري در ساعت 15:00 به سوالات خبرنگاران پاسخ مي گويد.
** مراسم ترحيم مرحوم "شاهرخي" شاعر انقلاب از ساعت 13:30 تا 15:00 در مسجد الرسول واقع در سعادت آباد، ميدان کاج برگزار مي شود.
** نمايشگاه "نقاشي مدرن در دهه نود" در ساعت 16:00 در موزه هنرهاي ديني امام علي (ع) واقع در خيابان ولي عصر آغاز به کار مي کند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم آبان 1388ساعت 0:11  توسط بهار  | 

همايش تجليل از خانواده برتر مجمع جانبازان انقلاب اسلامي برگزار مي شود

همايش تجليل از خانواده برتر با حضور 300 نفر از خانواده شهدا، آزادگان و جانبازان ۲۹ آبان در فرهنگسراي خانواده برگزار مي شود.
دبير کل مجمع جانبازان انقلاب اسلامي در گفت وگو با ايرنا با بيان اينکه اين همايش به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علي عليه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام ا... عليها برگزار مي شود، ترويج و تقويت بنيان خانواده و الگوبرداري از اين دو معصوم را از اهداف برگزاري همايش خانواده برتر عنوان کرد.
علي اکبر تابيده چي، حضور متخصصان و برگزاري مسابقات فرهنگي با موضوع تقويت بنيان خانواده و مولودي خواني را از جمله برنامه هاي پيش بيني شده در اين همايش ذکر کرد.
وي افزود: اين همايش با مشارکت بنياد شهيد و امور ايثارگران، فرهنگسراي خانواده و مجمع جانبازان انقلاب اسلامي برگزار خواهد شد.
گفتني است، هم اکنون مجمع جانبازان انقلاب اسلامي داراي 2 تا 3 هزار عضو شامل خانواده شهدا، آزادگان، جانبازان و ايثاگران در سراسر کشور است.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم آبان 1388ساعت 0:8  توسط بهار  | 

رييس اداره ارشاد تهران: در حوزه کتاب ضعف تبليغ وجود دارد

رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهر تهران با بيان اينکه در حوزه کتاب ضعف تبليغ وجود دارد، گفت : تلاش براين است که در کتابخانه هاي عمومي شهر تهران تازه هاي نشر را براي علاقه مندان به کتاب معرفي کنيم.
به گزارش ايرنا ،"علي جعفري"، افزود: از توليد تا عرضه کتاب چرخه اي وجود دارد و اگر در يک بخش ضعف وجود داشته باشد کل زنجيره دچار نقصان مي شود.
جعفري در مراسم گشايش نمايشگاه کتاب "ياد يار مهربان" در فرهنگسراي خاوران يادآور شد: مهمترين مسئله ضعف در حوزه تبليغ است که متوليان فرهنگي عملکرد خوبي در اين بخش نداشته اند که بايد با کمک يکديگر اين نقص را برطرف سازيم.
وي گفت: براي ترويج فرهنگ کتابخواني در جامعه بايد همه عوامل ازجمله مؤلف، ناشر و دست اندرکاران صنعت چاپ، دست به دست هم دهند.
جعفري با اشاره به مشکل توزيع کتاب در کشور نيز اظهار داشت : اين حوزه نيز بايد مورد بررسي قرار گيرد و کتاب به تناسب توزيع شود.
وي به شرکت بيش از 100 ناشر با بيش از 20 هزار عنوان کتاب در 52 غرفه نمايشگاه اشاره کرد و افزود : برنامه هاي جنبي در طي روزهاي برگزاري در نظر گرفته شده که مي توان به رونمايي کتاب و نقد شش کتاب با حضور شش نويسنده اشاره کرد.
براساس اين گزارش، "محمد تقي وحيدي گلپايگاني" نماينده ولي فقيه در شرق تهران نيز به فرهنگ ضعيف کتابخواني در کشور اشاره کرد و گفت : اسلام دين علم و دانش است و مسلمانان به ويژه جوانان بايد به اين مهم به عنوان يک ضرورت توجه کنند.
وحيدي گلپايگاني افزود : قرآن همواره بر نقش قلم در بالا بردن سطح فرهنگي اشاره دارد و ما نبايد اين نقش را در زندگي امروزي ناديده بگيريم.
همچنين مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران در ادامه اين مراسم گفت : در سالهاي اخير توليد و تاليف کتاب به حالت انبوه رسيده است و آنچه مهم است کمبود کتابخوان در کشور است.
"جليل سائلي" عنوان کرد که در تهران وقت مطالعه زياد است و شهروندان مي توانند از فرصتهاي مختلف در ترافيک تهران چه در اتوبوس و مترو از کتابخواني بهره ببرند.
وي خطاب به مولفان و نويسندگان کتاب گفت : نويسندگان نبايد کتابهايي بنويسند که ياس و نا اميدي را القا کنند، بلکه بايد روح خود باوري و اعتماد به نفس را در ميان مردم به ويژه نسل نوجوان فراهم نمايند.
سائلي با بيان اينکه بايد نظارت بيشتري بر روي کتابهاي توليد شده صورت گيرد به موضوع ترجمه کتاب اشاره کرد و اظهار داشت : در بخش ترجمه نيز بايد حرکتهايي صورت گيرد تا بتوان با صادارت آن در حوزه هاي مختلف فرهنگ کشور را به ديگر کشورها منتقل کرد.
وي به برگزاري 52 نمايشگاه در شهر و استان تهران به مناسبت هفته کتاب اشاره کرد و گفت : راه اندازي اين تعداد نمايشگاه کار بزرگي بود که به همت مسئولان و دست اندرکاران انجام شد که اميدواريم اين حرکت ادامه يابد.
نمايشگاه کتاب ياد يار مهربان ۲۵ آبان با حضور مسئولان فرهنگي در فرهنگسراي خاوران تهران افتتاح شد.
اين نمايشگاه تا 30 آبان ادامه دارد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:41  توسط بهار  | 

کتابداران خادمان تاثير گذار عرصه فرهنگي کشور هستند

رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اشاره به مقدس بودن جايگاه کتابخانه افزود: کتابداران از جمله خادمان تاثير گذار در عرصه فرهنگي کشور هستند.
به گزارش ايرنا، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري در همايش "دومين جشن کتاب تهران" با موضوع تقدير از خادمان عرصه کتاب، مديران و کتابداران هشتاد کتابخانه وابسته به سازمان فرهنگي هنري با تاکيد بر توجه بيشتر سازمان به مشکلات و مسائل کتابداران اظهار داشت: کتابداران خود بايد اهل کتاب و مطالعه باشند و از تازه هاي نشر به خوبي مطلع شوند تا بتوانند مشاور خوبي براي مراجعه کنندگان باشند.
محمد جواد شوشتري از تاسيس تعدادي کتابخانه استاندارد در شهر تهران تا پايان اسفند ماه سال جاري خبر داد و گفت: درجه بندي کيفيتي کتابخانه ها موجب ارتقاء کار کتابخانه ها و کتابداران خواهد شد.
وي اظهار داشت: ايده "قرض الحسنه کتاب" را بهترين روش براي صرفه جويي در هزينه خريد کتاب و استفاده همه اقشار جامعه دانست و تاکيد کرد: نبايد فعاليت هاي فرهنگي ما محدود به هفته کتاب باشد و برنامه ريزي هاي حوزه فرهنگي بايد به گونه اي باشد که پيشرفت هاي ما نه سالانه بلکه ماهانه و روزانه باشد.
در اين برنامه که در فرهنگسراي ارسباران برگزار شد معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ضمن بزرگداشت ياد اساتيد بزرگ علامه جعفري و استاد طباطبايي به عنوان انديشمند عرصه علم و دانش اظهار داشت: با وجود گسترش تکنولوژي و روشهاي تبادل اطلاعان کتاب همچنان مهمترين و بهترين ابزار انتقال دانش و آگاهي محسوب مي شود.
محمد مشاري در "جشن کتاب يار "خطاب به کتابداران کتابخانه هاي تهران گفت: افزايش مهارتها و کسب فنون و تخصص هاي کتابداري مي تواند فضاي مناسبي را براي جذب و تشويق شهروندان به استفاده از کتاب و کتابخانه فراهم کند.
وي همچنين برنامه هاي ديگر اين سازمان در ارتباط با هفته کتاب از جمله برگزاري مسابقه کتاب و کتابخواني،اجراي طرح هبه کتاب ،راه اندازي بازارچه کتاب دست دوم دانشجويي،راه اندازي غرفه کتاب در ميادين ميوه و تره بار تهران و پاتوق کتاب در مترو تهران را تشريح کرد.
مشاري همچنين از برگزاري نشست "آسيب شناسي حوزه کتاب" با حضور انديشمندان در هفته آينده خبر داد.
در ادامه برنامه استاد عليرضا مختارپور نويسنده و انديشمند به انتقاد از جايگاه کتاب و کتاب خواني در جامعه ايران پرداخت و گفت: اگر تعريف صحيح و واقعي از کتاب داشته باشيم، متوجه مي شويم که بسياري از آنچه تحت عنوان کتاب در کتابخانه هاي بسياري از ما وجود دارد به معناي واقعي کتاب نيست.
مختار پور قرار دادن مطالعه را تحت عنوان فعاليت اوقات فراغت ناپسند دانست و اظهار داشت: جدي ترين فعاليت بشري مطالعه است، چرا که کتاب دريچه اي از دانش و آگاهي را به سوي خواننده مي گشايد.
در پايان اين برنامه گروه همخواني الزهرا به رهبري رمضاني قاري بين المللي به اجراي برنامه اي سه زبانه (عربي،فارسي و انگليسي) پرداخت که بسيار مورد توجه حاضران قرار گرفت.
همچنين در خلال اين همايش انيميشن و نمايش هاي کوتاه و طنز با موضوعيت کتاب و کتاب خواني به نمايش درآمد.
در اين برنامه از کتابداران برگزيده کتابخانه هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با اهدای لوح تقدير و جايزه به عمل آمد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:37  توسط بهار  | 

دو سالن تئاتر به مجموعه نمايشي شهر تهران افزوده مي شود

به ممينت سالروز ازدواج مولود کعبه حضرت علي (ع) و فاطمه زهرا (س) دخت پيامبر گرامي اسلام دو سالن تئاتر توسط سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران؛ همزمان با مراسم افتتاحيه هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان آخر هفته جاري به مجموعه نمايشي شهر تهران افزوده مي شود.
به گزارش ايرنا، اين دو سالن که مجهز به آخرين امکانات روز صوتي و تصويري است، در مجموعه فرهنگي شهيد مختار سليماني در جنوب غرب تهران واقع است.
يک سالن اين مجموعه با ظرفيت 300 نفر در سه طبقه، ويژه نمايش با دکورهاي مناسب طراحي شده است.
سالن ديگر اين مجموعه نيز اولين سالن چهار سويه کشور است که ظرفيت 200 تماشاگر دارد و ويژه نمايش هاي آئيني و سنتي است.
مجموعه فرهنگي شهيد مختار سليماني در منطقه يافت آباد تهران واقع است و از روز 28 آبان همزمان با مراسم آغازين هشتمين جشنواره تئاتر بانوان به مجموعه نمايشي تئاتر کشور مي پيوندد.
بنا براين گزارش، هشتمين جشنواره تئاتر بانوان از 28 آبان تا 7 آذر در مجموعه تئاتر شهر، تالار محراب، تماشاخانه مهر، تالار هنر، و فرهنگسراهاي ارسباران، انديشه، بهمن و خانواده برگزار مي شود.
اين جشنواره به همت مديريت هنرهاي نمايشي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با مشارکت مديريت فرهنگي هنري منطقه 3 سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:32  توسط بهار  | 

افتتاح کتابخانه قدس در منطقه 16

ایرنا - در آستانه هفته کتاب و کتابخواني خانه فرهنگ قدس به خانواده کتابخانه هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران مي پيوندد.
کتابخانه قدس به همت مديريت فرهنگي منطقه 16 درفضايي به مساحت 100مترمربع و باتلاشهاي ارزنده مديريت وجمعي ازخيرين منطقه ساعت 10روز 26 آبان باحضور دکتر شوشتري رئيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري و دکتر ديوسالار رئيس فرهنگسراي بهمن درمحل خانه فرهنگ قدس افتتاح خواهد شد.
شاپور ديور سالار افزود : اين کتابخانه داراي 600 جلد کتاب با موضوعات اجتماعي، علمي، هنري، روان شناختي و. . . و همچنين بخش نشريات، جرايد و 50 عنوان کتاب مرجع در فاز نخست شروع به کار خواهد کرد.
وي در ادامه افزود:سالن مطالعه کتابخانه قدس داراي ظرفيت 50 نفر مي باشد. اين کتابخانه قادر است با تخصيص امکانات رايانه اي براي جستجوي کتب خدمات شايان توجهي به علاقه مندان ارائه نمايد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:26  توسط بهار  | 

کيف مطالعه به خانه هاي شهروندان مي رود

ایرنا - کيف مطالعه، فعاليتي فرهنگي از سوي فرهنگسراي رازي است که به مناسبت هفته کتابخواني آغاز شده وبا استقبال شهروندان ادامه خواهد داشت.
مهدي محمود اقدم مدير فرهنگي هنري اين منطقه با اعلام اين خبر گفت: کيف مطالعه يک بسته فرهنگي است و شامل 5 عنوان کتاب، ويژه تمامي اعضاي يک خانواده است و شهروندان مي توانند با امانت گرفتن اين پکيج و مطالعه، آن را پس از دو هفته به کتابخانه باز گردانند.
وي تصريح کرد: يک عنوان کتاب ويژه مرد خانواده و يک عنوان مختص زن خانواده است که روابط همسر داري را آموزش مي دهد.
اقدم ادامه داد: يک کتاب با عنوان ملا نصر الدين است که با هدف ايجاد فضاي مفرح و ايجاد روحيه کتابخواني براي فرزندان خانواده طراحي شده است.
معاون اجتماعي فرهنگي منطقه 11 به کتاب داروشناسي اشاره کرد و افزود اين کتاب با هدف استفاده از خواص داروها و شناخت انها در اين بسته طراحي شده است. وي گفت: کتاب آشپزي ديگر کتابي است که در کيف مطالعه در نظر گرفته شده است.
اقدم در ادامه يادآور شد: همايش آشنايي با رسانه هاي نو ظهور، جشن کتاب و کتابخواني، "نشست هاي موضوعي" يک کتاب، يک نويسنده"و مثنوي خواني ازديگر برنامه هايي است که از سوي مراکز فرهنگي هنري منطقه 11 در سطح کتابخانه ها برگزار مي شود.
وي به برگزاري مسابقات کتابخواني اشاره کرد و افزود: مسابقه کتابخواني «چگونه با خدا صحبت کنيم»، " پيوند آسماني"، "بهترين کتاب من" تقدير از کتابداران نمونه، برگزاري جشن کتاب و نشست هاي موضوعي مثنوي خواني از برنامه هاي اين منطقه است.
رييس فرهنگسراي رازي در پايان از برپايي نمايشگاه و فروشگاه کتاب و محصولات فرهنگي در ميدان منيريه خبر داد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:24  توسط بهار  | 

افتتاحيه اولين حراج بزرگ آثار هنري دانشجويان

ایرنا - به همت مديريت فرهنگي هنري منطقه 6، اولين حراج بزرگ آثار هنري دانشجويان و دانش آموزان، روز 29 آبان، در فرهنگسراي شفق افتتاح و برپا مي شود.
تاکنون بيش از 70 نفر از دانشجويان رشته هاي هنر، فارغ التحصيلان، دانش آموزان هنرستاني و هنرآموزان، جهت ارايه آثار هنري خود در اين حراج مراجعه نموده اند، و اميد آن مي رود که در دوره هاي بعدي اين طرح که جمعه پايان هر ماه برگزار مي شود و به صورت يک حراج دائمي به منظور تشويق و ترغيب دانشجويان و دانش آموزان به خلق آثار بديع در مراکز فرهنگي هنري شهر تهران بدل شود، تعداد آثار بيشتري به اين طرح راه يابد و بازار مناسبي جهت فروش و عرضه آثار اين قشر به وجود آيد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:23  توسط بهار  | 

بانک لوح فشرده کتابخانه فرهنگسراي سلامت افتتاح شد

ایرنا - بانک لوح فشرده کتابخانه فرهنگسراي سلامت به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني افتتاح شد.
اين بانک اطلاعاتي شامل: 300 حلقه لوح فشرده در چهار موضوع آموزشي، علمي، سرگرمي و کودکان است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:21  توسط بهار  | 

تورهاي تهران گردي

ایرنا - فرهنگسراي سلامت با مشارکت شهرداري ناحيه 7 منطقه 4 و به منظور ايجاد نشاط و شادابي و پر کردن اوقات فراغت سالم براي ويژه اعضاي کانون بانوان و ديابت در تاريخ 27 آبان اقدام به برگزاري تورهاي تهران گردي خواهد نمود.
اين برنامه با توجه به رويکردهاي کلان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با هدف ارتقاء همبستگي شهروندان با تکيه بر ميراث فرهنگي، نهادها و نشانه هاي شهري شامل بازديد از امام زاده ها و بقعه هاي متبرکه است. برنامه بازديد از امام زاده قاسم (ع) است که از ساعت 8:30 تا 14 برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:20  توسط بهار  | 

نمايشگاه فرهنگي ژاپن برگزار مي شود

ایرنا - فرهنگسراي ملل با همکاري سفارت ژاپن در تهران وبه مناسبت هشتادمين سالگرد برقراري روابط ديپلماتيک دوکشور ايران و ژاپن اقدام به برپايي نمايشگاه مشترکي ازتاريخ 27آبان مي نمايد.
اين نمايشگاه شامل بخش هاي مختلفي همچون: نمايش پوستر و عکسهايي از مناطق ديدني ژاپن، ارائه کتاب و مجلات مختلف فرهنگي، پخش فيلم، معرفي رخدادهاي مهم فرهنگي، نمايش عروسکهاي سنتي، آموزش اوريگامي مي باشد.
علاقه مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي توانند طي تاريخ اعلام شده به مدت ده روز همه روزه ازساعت 9 تا 19به فرهنگسراي ملل مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:18  توسط بهار  | 

مسابقه هاي نقاشي و خوشنويسي عيد قربان

ایرنا - خانه قرآن ثارالله به منظور ارتقاي شناخت ديني و معرفتي شهروندان، مسابقه هاي "اوج بندگي" و "باران در کوير" را برگزار مي‌کند.
شهروندان با ارائه آثار نقاشي و خوشنويسي با موضوع عيد قربان و داستان حضرت ابراهيم (ع)، در مسابقه "اوج بندگي" و با ارائه آثار ادبي در قالب دل نوشته و راز و نياز با خدا مي توانند درمسابقه باران در کوير شرکت کنند.
هدف از اجراي اين مسابقه ها تقويت هويت ديني، کشف استعدادهاي هنري و نيز گرامي داشت عيد سعيد قربان است.
شهروندان حداکثر تا 6 آذر فرصت دارند آثار خود را به دبيرخانه مسابقه ارسال کنند و از جوايز آن بهره مند شوند.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:16  توسط بهار  | 

شاپرک ها کتاب مي نويسند

ایرنا - به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني کودکان و نوجوانان در مسابقه کتاب نويسي شاپرک ها ، تهيه يک کتاب از مرحله ايده پردازي و نگارش تا شکل ارايه را تجربه مي کنند.
دراين مسابقه که به همت کتابخانه حزين لاهيجي فرهنگسراي تهران و کتابخانه مشارکتي مسجدالنبي و با مشارکت شهرداري هاي مناطق 21 و22 برگزار مي شود ، کودکان و نوجوانان پس از دريافت فرم مخصوص مسابقه اقدام به تهيه کتاب هاي مورد علاقه خود مي کنند و بايد تمامي مراحل توليد کتاب را به صورت خلاقانه انجام دهند.
به برگزيدگان اين مسابقه در رده هاي اول تا سوم جوايز نفيسي هم چون دوچرخه ، ميکروسکوپ ، دوربين عکاسي و لوازم التحرير اهدا خواهد شد.
سفر شش روزه اتوبوس کتاب به مدارس و بوستان ها در هفته کتاب و کتابخواني، عرضه کتاب با 25 درصد تخفيف ، اجراي طرح مبادله کتاب ، ارايه خدمات کتابخانه سيار بازيافت ، اجراي نمايش بازيافت با عنوان "ازکاغذ تا کتاب" ، برگزاري مسابقات مختلف کتابخواني و اطلاعات عمومي همراه با جايزه و ...از ديگر برنامه هاي هفته کتاب و کتابخواني است.
اجراي نمايش "از کاغذ تا کتاب" در قالب طرح کاروان کتاب به صورت ميداني نيز يکي ديگر از برنامه هاي اين فرهنگسرا است.
نمايش "از کاغذ تا کتاب" يکي از برنامه هاي کاروان کتاب است که همراه با مسير اتوبوس کتاب ، در مدارس و بوستان هاي بيست محله از مناطق 21 و 22با حضور هنرمندان اجرا خواهد داشت.
درقالب طرح کاروان کتاب در هر يک از ايستگاه هايي که اتوبوس کتاب توقف مي کند علاوه برعرضه کتاب با تخفيف 25 درصدي اجراي طرح مبادله کتاب ، ارايه خدمات کتابخانه سيار بازيافت برخي خدمات ديگر انجام مي گيرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:15  توسط بهار  | 

فرهنگسراي ابن سينا مراسم گراميداشت علامه طباطبايي را برگزار مي کند

فرهنگسراي ابن سينا مراسم گراميداشت مقام علمي و عرفاني علامه طباطبايي را با حضور انديشمندان، فلاسفه‌ و روحانيون در روز 30 آبان برگزار مي کند.
به گزارش ايرنا به نقل از مراکز فرهنگي هنري منطقه دو،‌ فرهنگسراي ابن سينا مراسم گراميداشت مقام علمي و عرفاني آيت الله علامه سيد محمد حسين طباطبايي را با حضور انديشمندان و شخصيت هاي علمي فرهنگي و تني چند از اعضاي بيت ايشان برگزار مي کند.
دراين مراسم که از ساعت 18 روز 30 آبان در فرهنگسراي ابن سينا برگزارمي شود
اساتيد حوزه و دانشگاه سخنراني خواهند کرد.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:14  توسط بهار  | 

جشنواره زنگ سينما در نمايشگاه ياد يار مهربان برگزار مي شود

جشنواره زنگ سينما از برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه ياد يار مهربان است که به همت مديريت سينما و تلويزيون سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا به نقل از هفتمين نمايشگاه ياد يار مهربان، در اين جشنواره که با شعار "بچه‌ها بيائين بريم سينما" فعاليت مي‌کند، با تخفيف ويژه از دانش آموزان براي اکران فيلم‌هاي ويژه کودک و نوجوان در پرديس‌هاي سينمايي ملت و رازي ثبت نام مي‌شود.
اهداي محصولات فرهنگي توليد شده توسط کليه مراکز وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران از ديگر فعاليت‌هاي جنبي اين نمايشگاه است که کتب آموزش شهروندي، مفاخر ايران زمين، غرب از نگاه شرق و طهران و جنگ برخي از اين محصولات هستند.
گفتني است رونمايي از دستگاه قرآن آموز براي نخستين بار توسط شهردار تهران در اين نمايشگاه صورت پذيرفته و اين دستگاه، در نمايشگاه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌ است.
همچنين 40 شرکت مرتبط با محصولات فرهنگي، ناشر الکترونيک و کمک آموزشي در نمايشگاه ياد يار مهربان شرکت کرده‌اند.
40 شرکت مرتبط با محصولات فرهنگي، ناشر الکترونيک و کمک آموزشي در اين نمايشگاه شرکت کرده‌اند.
هدف اين ناشران و شرکت‌هاي فرهنگي از حضور در نمايشگاه ياد يار مهربان، معرفي و تبليغ محصولاتي چون کتاب‌هاي کمک آموزشي، بسته‌هاي فرهنگي، سي دي، سرگرمي‌هاي علمي، پازل‌هاي سه بعدي و وسايل و امکانات لازم براي تجهيز مدارس بوده است.
سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نيز که برگزار کننده نمايشگاه ياد يار مهربان است، غرفه‌اي را به معرفي توليدات فرهنگي خود اختصاص داده است.
هفتمين نمايشگاه ياد يار مهربان از 23 تا 30 آبان در بوستان گفت و گو برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:10  توسط بهار  | 

کتاب جديد پروفسور معتمد نژاد رونمايي مي شود

کتاب " ارتباطات در جهان معاصر: تحول انديشه ها، نهادها و عملکردهاي ارتباطي " که به تازگي در انتشارات نشر شهر سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به چاپ رسيده است در فرهنگسراي رسانه رونمايي مي شود.
به گزارش ايرنا به نقل از فرهنگسراي رسانه "کتاب ارتباطات جهاني: تحول انديشه ها، نهادها و عملکردهاي ارتباطي" با حضور دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علم ارتباطات ، دکتر مهدي محسنيان راد نويسنده کتاب ايران در چهار کهکشان ارتباطي و دکتر احمد ميرعابديني استاد علوم ارتباطات اجتماعي روز 26 آبان ساعت 16 رونمايي خواهد شد.
ناصر اسدي رييس فرهنگسراي رسانه دراين باره گفت: معاونت فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و انتشارات نشر شهر با توجه به آغاز هفته کتاب در اين مراسم مشارکت داشته و سعي خواهد شد از تمام ظرفيتهاي سازماني در مسير نشر فرهنگ کتابخواني و تکريم اصحاب نظر و قلم استفاده شود.
وي استقبال علاقه مندان را از زرين قلم 11 که رونمايي از 31 عنوان کتاب پيرامون دفاع مقدس بود دلگرم کننده دانست و ابراز اميدواري کرد سلسله برنامه هاي زرين قلم که به رونمايي از تازه ترين کتب منتشره در حوزه علوم اجتماعي و به خصوص رسانه مي پردازد بتواند خلأ موجود در حوزه معرفي کتب مفيد و کاربردي را پر کند .
کتاب ارتباطات در جهان معاصر نوشتارهايي است که درطول سال هاي 1367 تا 1387، به مناسبت انتشار کتاب هاي مختلف دوستان و همکاران پژوهشگر دانشگاهي، به صورت مقدمه هاي خاص اين کتاب ها از سوي دکتر معتمدنژاد منتشر شده است.
نوشتارهاي ده گانه منتشر شده در اين کتاب ، با توجه به تعدد و تنوع آن ها، به گونه اي معرف تحول انديشه ها، نهادها و عملکردهاي وسايل و فناوري هاي ارتباطي در سطوح ملي، منطقه اي و جهاني در دهه هاي اخير به شمار مي رود.
در پيش آغاز اين نوشتارها، يک مقدمه مفصل با عنوان "مباني سياسي و اقتصادي نظام جهاني ارتباطات" ارائه شده است که در واقع "مقدمه مقدمه ها" تلقي مي شود و تحولات ارتباطات در پنج قرن اخير را به صورت کلي مرور کرده است.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 20:8  توسط بهار  | 

اهم برنامه هاي خبري سه شنبه کشور

اهم برنامه هاي خبري پيش بيني شده روز سه شنبه کشور که شماري از آنها تحت پوشش گروه هاي خبري ايرنا قرار خواهد گرفت، به اين شرح است:
** جلسه علني مجلس شوراي اسلامي در ساعت 08:00 تشکيل مي شود.
** سومين "کنفرانس ملي انجمن علمي فرماندهي و کنترل ايران" در ساعت 09:00 در دانشگاه صنعتي مالک اشتر واقع در ميدان نوبنياد، اتوبان شهيد بابايي، جنب دانشگاه شهيد رجايي با حضور وزراي دفاع و ارتباطات و مشاور عالي مقام معظم رهبري برگزار مي شود.
** دانشکده حقوق دانشگاه تهران در ساعت 13:30 شاهد مناظره "انبارلويي" و "زيبا کلام" خواهد بود.
** مهندس "عبدالوهاب" معاون سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعي در يک نشست خبري در ساعت 09:15 در سالن کنفرانس ساختمان مرکزي اين وزارتخانه واقع در خيابان آزادي، نرسيده به بهبودي، ويژگي هاي "جشنواره هاي کار آفريني استاني و ملي" را تشريح مي کند و به سوالات خبرنگاران پاسخ مي دهد.
**‌ وزير صنايع و معادن و نيز مدير عامل ايران خودرو در يک نشست خبري در ساعت 09:30 در هتل المپيک به معرفي "موتور ديزل" مي پردازند.
** چهارمين همايش ملي "نگرشي به آيين نامه طراحي ساختمان ها" در ساعت 09:00 در وزارت مسکن و شهر سازي واقع در ميدان ونک، خيابان شيخ عطار برگزار مي شود.
** کلنگ احداث ضلع شمالي ايستگاه خط 3 متروي تهران در مراسمي در ساعت 06:45 در بزرگراه ارتش، شهرک قائم به زمين زده مي شود.
** جلسه علني شوراي شهر تهران در ساعت 09:00 در محل اين شورا واقع در خيابان بهشت تشکيل مي شود.
** دکتر "ذبيحي" رئيس سازمان تامين اجتماعي در يک نشست خبري در ساعت 09:00 در محل اين سازمان واقع در خيابان آزادي به سوالات خبرنگاران پاسخ مي گويد.
** نشست صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در مورد "مواجهه جهاني پر تغيير، زنان، جمعيت و وضعيت آب و هوا" در ساعت 08:30 در تالار اميرکبير دانشگاه تهران واقع در خيابان 16 آذر برگزار مي شود.
** شوراي اداري استان تهران در ساعت 14:00 در محل کتابخانه ملي جمهوري اسلامي يک نشست خواهد داشت.
** نخستين ديدار مردمي رئيس ديوان عدالت اداري در ساعت 10:00 در محل اين ديوان واقع در ضلع جنوبي پارک شهر، ابتداي خيابان بهشت برگزار مي شود.
** دومين جلسه کارگروه سلامت با حضور اساتيد علوم پزشکي دانشگاه تهران در ساعت 18:00 در خيابان زرتشت غربي، جنب بيمارستان مهر برگزار مي شود.
** نشست مطبوعاتي اولين کنفرانس بين المللي آموزش الکترونيکي در ساعت 09:30 در دانشگاه علم و صنعت برگزار مي شود.
**‌ تالار شهيد مطهري دانشگاه تربيت مدرس در ساعت 09:30 از مراسم اختتاميه شانزدهمين دوره جشنواره کتاب سال دانشجويي ميزباني مي کند.
** "همايش پوشش هاي خودرويي" در ساعت 09:00 در محل وزارت کشور آغاز به کار مي کند.
**‌ تالار ارسباران فرهنگسراي هنر در ساعت 10:30 ميزبان جشنواره تئاتر بانوان خواهد بود.
** همايش "گفتگوي فرهنگي ايران و اسپانيا" در ساعت 08:30 با سخنان دکتر "غلامعلي حداد عادل"رييس بنياد دايره المعارف اسلامي و "مصطفوي" رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران واقع در خيابان کارگر شمالي، بالاتر از خيابان پانزدهم آغاز به کار مي کند.
** سومين همايش تخصصي آسم و هفتمين سمينار دوسالانه انجمن آسم و آلرژي ايران به همت مرکز تحقيقات ايمونولوژي، آسم و آلرژي در ساعت 08:00 در تالار امام خميني بيمارستان امام خميني (ره) آغاز به کار مي کند و به مدت سه روز ادامه مي يابد.
** خانه فرهنگ (کتابخانه) قدس فرهنگسراي بهمن که در آستانه هفته کتاب و کتابخواني به همت مديريت فرهنگي منطقه 16 شهرداري تهران و تلاش جمعي از خيرين منطقه احداث شده، در مراسمي در ساعت 10:00 در محل خانه فرهنگ قدس با حضور دکتر "شوشتري" رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و دکتر "شاپور ديوسالار" رييس فرهنگسراي بهمن افتتاح مي شود.
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم آبان 1388ساعت 19:49  توسط بهار  | 

گزارش تصویری/ افتتاح نمایشگاه کتاب یاد یار مهربان

مراسم افتتاح نمایشگاه یاد یار مهربان عصر روز شنبه ۲۳ آبان با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدیاقر قالیباف شهردار تهران در محل دائمی نمایشگاههای شهرداری تهران برگزار شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 6:21  توسط بهار  | 

بزرگداشت استاد :دکتر فرید عمران

کانون موسیقی کلاسیک برگزار می کند:

بزرگداشت استاد :دکتر فرید عمران

استاد موسیقی ،آهنگساز، پیانیست و رهبر ارکستر
همراه با اجرای قطعاتی از استاد توسط « گروه زهی پارسیان»
پنجشنبه 12 آذر 88
ساعت 16
فرهنگسرای ابن سینا(قانون)
شهرک غرب ( میدان صنعت)، خیابان خوردین، خیابان ایران زمین
ورود برای همه علاقه مندان موسیقی آزاد است
منبع: کانون دوستداران موسیقی (دو-ر-می)

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 6:11  توسط بهار  | 

موزه موسیقی به بهره برداری رسید

موزه موسیقی ایران ۲۲ آبان با حضور چهره های مختلف فرهنگی و هنری به بهره برداری رسید.

به گزارش مهر، این مراسم با حضور استادان،هنرمندان و چهره هایی چون ابراهیم قنبری مهر،حسین دهلوی، محمدرضا شجریان، حسین علیزاده، داود گنجه ای،محمدرضا درویشی، محمد سریر، هوشنگ کامکار، داریوش پیرنیاکان، مصطفی کمال پورتراب، احمد محیط طباطبایی، علی اکبر شکارچی، فرهاد فخرالدینی، داریوش طلایی،حمیدرضا نوربخش،دکتر ایازی(معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران) دکتر شوشتری(رئیس سازمان فرهنگی و هنری) و بسیاری دیگر از هنرمندان و علاقه مندان هنر موسیقی درمحل این موزه برگزار شد.

خدمت به اهالی هنر افتخار شهرداری است

در ابتدای این مراسم و پس از دعوت سید عباس سجادی که به عنوان مجری برنامه حضور داشت ایازی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران پشت تریبون قرار گرفت و پس از خیرمقدم به حاضران گفت: برای شهرداری تهران افتخاری است که در خدمت اهالی هنر باشد و رسالت خود را نسبت به این قشر از جامعه انجام دهد.
وی همچنین تاکید کرد: شهرداری تهران فعالیت های بسیاری را در حوزه فرهنگ انجام داده که اختصاص فضایی حدود 3 میلیون متر مربع به فعالیت های فرهنگی از آن جمله است؛ یکی از رویکردهای ما در سال های اخیر توجه به موزه های تخصصی بوده و سعی کرده ایم توجه جدی تری در این حوزه داشته باشیم. موزه موسیقی نیز یکی از این فعالیت ها است و از آن رو دارای اهمیت است که موزه موسیقی می تواند پیوند دهنده دیروز و امروز ما باشد.
ایازی در ادامه گفت:  از دیگر فعالیت های شهرداری در این زمینه می توان به راه اندازی سینماتوگراف اشاره کرد که چند هفته قبل افتتاح شد. امیدواریم موزه موسیقی نیز با همراهی اهالی موسیقی روزی به جایگاهی که در خور شان است برسد.
در ادامه برنامه سجادی پیام احمد محیط طباطبایی رئیس سازمان موزه های ایران را قرائت کرد که طی آن وی از سوی سازمان ایکم این اتفاق را گامی مثبت و مبارک در جهت حفظ بخشی از میراث موسیقایی ایران ارزیابی کرده و آن را به جامعه موسیقی تبریک گفته بود.

موزه موسیقی به کمک و حمایت نیاز دارد

علی مرادخانی نیز به عنوان رئیس موزه موسیقی  به ارائه گزارشی از مراحل آماده سازی موزه طی سال های گذشته پرداخت و گفت: سال 73 در شرایطی که انواع موزه های تخصصی در حال افتتاح بود من به همراه مهندس کاظمی که آن موقع رئیس فرهنگسرای بهمن بود به آقای بهشتی گفتیم جای موزه موسیقی در این میان خالی به نظر می رسد. پس از مدتی آقای بهشتی گفتند ساختمانی برای این کار در نظر گرفته اند و باید شما وضعیت آن را بررسی کنید. این موزه ای که الان می بینید سال 73 ساختمان مخروبه ای بود که در اختیار شهرداری منطقه یک قرار داشت و با زحمات بسیاری از دوستان بالاخره به نتیجه رسید.
رئیس موزه موسیقی در ادامه افزود: پس از کارهایی که آن زمان در اینجا به صورت جسته و گریخته آغاز شده بود در سال 82 مراسم افتتاحی برای موزه موسیقی برگزار شد؛ البته آن مراسم برای این برگزار شد که اینجا موزه موسیقی باقی بماند ولی در واقع موزه ای به آن معنی نبود. عزیزانی که در سازمان فرهنگی هنر شهرداری حضور داشتند و همچنین آقای قالیباف و آقای ایازی و شوشتری کمک های فراوانی برای به نتیجه رسیدن این پروسه انجام دادند.
مرادخانی همچنین تصریح کرد: موزه از چند بخش تشکیل شده که ما سعی داریم آن را به استانداردهای جهانی نزدیک کنیم و برای این کار از مسئولان شهرداری همیاری می طلبیم. از جمله بخش های موزه موسیقی مجموعه سازهای بادی، سازهای زهی، سازهای موسیقی ملی، کتابخانه تخصصی، کارگاه ساز سازی، گالری نمایشگاه های ادواری و بخش سازهای نواحی ایران است.
وی در ادامه تاکید کرد: مجموعه هایی از سازهای اشخاصی چون استاد قنبری مهر ، برادران صفری، محمدرضا شجریان، کلهر، محیط طباطبایی، کلکسیون صوتی مرحوم گلشن ابراهیمی و بسیاری دیگر از دوستان در اینجا وجود دارد که بسیاری از آنها به صورت قرضی اینجا هستند تا ان شاء الله با کمک مسئولان اینها خریداری شود.
رئیس موزه موسیقی افزود: این تازه آغاز به کار موزه موسیقی است و انتظار می رود با کمک اهالی موسیقی و همت خود این قشر، موزه به جایگاهی شایسته برسد. درست است که از حمایت های شهرداری تهران بهره می بریم اما هویت مستقلی داریم و باید در این زمینه همت کنیم. 

گویی که جانم می رود

فریدون حافظی نیز خاطره ای از مرحوم گلشن ابراهیمی نقل کرد و گفت: یادم هست روزی که گلشن ابراهیمی کلکسیون فرهنگ صوتی ایران را به سازمان فرهنگی هنری شهرداری می داد گفت حافظی جان گویی که جانم می رود. من نیز خطاب به او گفتم سخت است اما چنین کاری برای حفظ خود این کلکسیون بهتر است و من امیدوارم دوستانی که کلکسیون های ارزشمند و منحصر به فردی از موسیقی ما دارند آنها را به موزه هدیه کنند تا ماندگاری آنها تضمین شود.
استاد ابراهیم قنبری مهر نیز با اصرار مجری و بسیاری از اساتید حاضر در سالن پشت تریبون قرار گرفت و تنها به گفتن این مطلب اکتفا کرد که: تنها چیزی که می توانم بگویم این است که شرمنده و ممنون محبت هایی هستم که شاید نتوانم پاسخگوی آنها باشم.

سی درصد سازهای ایران در موزه گردآوری شده است 

در ادامه برنامه محمدرضا درویشی نیز به عنوان مسئول گردآوری سازهای نواحی ایران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: بهتر است پیش از هر چیز یادی کنم از پرویز مشکاتیان که جایش اینجا خالی است.
او در ادامه گفت :آنچه امروز در موزه شاهد آن خواهید بود بیشتر به سازها اختصاص دارد. برای راه اندازی سایر بخش ها نیاز به زمان و حمایت بیشتری وجود دارد. امروز بعد از گذشت بیش از 13 سال از آغاز به ساخت موزه موسیقی، تنها 30 درصد از انواع سازهایی که در ایران وجود دارد در این موزه جمع آوری شده است؛ البته گرد آوری همین مقدار ساز نیز اتفاق فرخنده ای است و باید تلاش کرد تا این موزه تبدیل به گلستان سازها شود. اما اگر مدیران نگاه درستی نسبت به این موضوع نداشته باشند و توجهات لازم به آن صورت نگیرد همین ساختمان می تواند به گورستان سازها تبدیل شود.
این محقق و پژوهشگر موسیقی در ادامه افزود: شاید این سئوال برای بسیاری از دوستان پیش بیاید که چرا باید برای ساز تا این حد ارزش قائل شد؟ ساز به جز جنبه نوازندگی اش جنبه های دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان به مسئله ریشه یابی فرهنگی و سمبل بودن آن اشاره کرد. همچنین سازها نشانه هایی هستند برای درک بهتر سیر فرهنگی، رشد فنآوری و پیشرفت جوامع مختلف.
در این بخش از برنامه شیرمحمد اسپندار(دونلی نواز برجسته بلوچ) با گروه خود به اجرای بخش هایی از موسیقی سیستان و بلوچستان پرداخت.

تجلیل شجریان از استاد ابراهیم قنبری مهر 

محمدرضا شجریان نیز به عنوان سخنران دیگر این برنامه پشت تریبون قرار گرفت و با نقل خاطره ای از ارتباط خود با استاد قنبری مهر از جایگاه والای این استاد ساز ساری قدردانی کرد. شجریان در ادامه صحبت هایش گفت: آنچه من امروز به عنوان ساز ساخته ام درصد ناچیزی  از آن چیزی است که استاد نزد استاد قنبری مهر آموخته ام. اینکه امروز سازهای من را در کنار سازهای استاد قنبری مهر به نمایش گذاشته اند خجالت می کشم چرا که اعتقاد دارم این کار مانند ترقه در کردن نزد توپچی است.
شجریان همچنین گفت: در فضایی که من می دیدم هیچ ساز سازی، ساز جدیدی نمی سازد تصمیم گرفتم کاری کنم تا این دوستان حداقل سر لج بیفتند و کاری کنند.
فرهاد فخرالدینی نیز با اصرار مجری برنامه برای دقایقی پشت تریبون قرار گرفت و گفت: افتتاح موزه موسیقی کار بسیار خوبی است ولی صد حیف که بسیار دیر اتفاق افتاد. من هرچه فکر می کنم هیچ تصویری که از آقای خالقی ضبط شده باشد به یاد ندارم. ما هنرمندان بسیار بزرگی را بدون ضبط تصویری از دست داده ایم. به هر حال ارزش و اعتبار هر مملکتی به داشتن هنرمندان بزرگ است.
وی همچنین گفت: من همین جا از مسئولان شهرداری که دستی در ساختمان سازی دارند درخواست می کنم که در زمینه ساختن سالن کنسرت نیز حرکتی انجام دهند. ما هنوز برای تهران با حدود 15 میلیون جمعیت یک سالن استاندارد کنسرت نداریم. 

احداث سالن 5700 نفره برای موسیقی

رئیس موزه موسیقی نیز در پاسخ به این درخواست فخرالدینی گفت: از قول آقای ایازی می گویم که در حال حاضر یک سالن کنسرت با ظرفیت پنج هزار و 700 نفر در تپه های عباس آباد در حال احداث است. این خبر را هم باید به شما بدهم که یک استودیو پیشرفته نیز هم اکنون در همین موزه در حال احداث است.
در ادامه برنامه نیز موزه موسیقی که در تجریش، خیابان مقصود بیک واقع است به طور رسمی افتتاح شد و حاضران از بخش های مختلف آن دیدن کردند.

حاشیه:

-  فریدن حافظی (نوازنده پیشکسوت تار) هنگام ذکرخاطره ای گفت : آثاری که به فرزندان و ورثه هنرمندان می رسد معمولا پراکنده شده و از بین می رود و بهتر است هنرمندان این آثار را به موزه انتقال دهند که در این هنگام مجری برنامه بلافاصله گفت استاد خافظی قول می دهند تا تار معروف دست موسی خان و ساخت یحیای خود را همین فردا به موزه اهدا کنند!
- گردهمایی هنرمندان موسیقی دراین مراسم از نظر حضورکم نظیر ویا شاید بی نظیر بود چرا که اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان برجسته در این مراسم گرد آمده بودند وحتی ساعت ها پس از اتمام مراسم در این محل باقی ماندند وبه قول معروف گل می گفتند و گل می شنیدند.این حضور بیشتر به دلیل شخص مدیر موزه،علی مرادخانی( رئیس اسبق مرکز موسیقی) بود که در زمان مدیریت خود رابطه و تعامل خوبی با هنرمندان برقرار کرده بود.
- در قسمت های مختلف برنامه و به مناسبت تغییر فضای مراسم، نوازندگان سازهای دوتار،کرنا،سرنا و دهل و...از مناطق مختلف ایران به نوازندگی می پرداختند که در نوع خود ابتکار زیبایی بود.
- در پایان برنامه مسئولان شهرداری و سازمان فرهنگی و هنری با چند تن از هنرمندان در باره راههای ارتقاء سطح فرهنگی و هنری در حوزه شهری به تبادل نظر پرداختند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 6:8  توسط بهار  | 

خواستم ساز سازان را سر لج بیاورم

وقتی دیدم هیچ ساز سازی، ساز جدیدی نمی سازد تصمیم گرفتم که دست به کار شوم تا ساز سازها را سر لج بیاورم و بگویند شجریان که خواننده است چرا دست به ساز سازی می زند؟ من شروع کردم تا آنها نیز شروع کنند.

به گزارش مهر، محمدرضا شجریان در جریان برگزاری مراسم بهره برداری ازموزه موسیقی ضمن شرح انگیزه خود در خصوص ساخت سازهای ابداعی ، با تجلیل از استاد قنبری مهرگفت: امروز نمی دانم بگویم چه جسارتی است که سازهای من در کنار سازهای استاد قنبری مهر قرار می گیرد. اعتقاد دارم این کار مانند ترقه در کردن نزد توپچی است و لازم می دانم تا همین جا عذرخواهی کنم و دست استاد قنبری مهر را ببوسم.
استاد آواز ایران در ادامه افزود : بد نیست موضوعی را در مورد منش و بزرگواری استاد ابراهیم قنبری مهر خدمت شما عزیزان عرض کنم. من افتخار این را داشتم که مدتی را در خدمت ایشان شاگردی کنم و استاد چراغی را به واسطه بزرگواری شان در دل من روشن کردند تا توشه راهم باشد.
وی افزود: ماجرایی را که برای شما تعریف می کنم مربوط به سال 64- 65 می شود که من خدمت استاد قنبری مهر عرض کردم اگر اجازه بدهید من در کارگاه شما بتوانم چیزی از شما بیاموزم. پرسیدند چه می کنید؟ گفتم کارگاه کوچکی دارم و کارهایی هم انجام می دهم. استاد گفت خوب من به کارگاه خود شما می آیم و به شما آموزش می دهم. گفتم من جسارت نمی کنم ولی اگر خودتان می فرمایید حرفی نیست.
استادهمچنین تصریح کرد: آن زمان منزل من در فلکه چهارم تهرانپارس قرار داشت و منزل استاد در قنبری مهر میدان پاستور بود. گفتم استاد پس هر وقت امر کنید من می آیم دنبال شما. گفت نه شما خانه باشید. گفتم پس اجازه بدهید کسی را دنبال شما بفرستم یا حد اقل برایتان تاکسی بگیرم اما باز هم قبول نکرد. گفتم پس اجازه بدهید من کاری انجام بدهم. گفت نه شما فقط آدرس را به من بدهید من خودم با اتوبوس می آیم.
شجریان ادامه داد: اتوبوس آن زمان تا فلکه چهارم تهرانپارس می آمد؛ گفتم پس حداقل اجازه بدهید با ماشین تا فلکه چهارم دنبال شما بیایم اما باز هم قبول نکرد. من هیچ وقت این بزرگواری این مرد را فراموش نخواهم کرد. ایشان همیشه 5 دقیقه مانده به ساعت 8 زنگ منزل ما را می زد و وارد می شد. فرزند استاد دادبه هم می آمد. تا ساعت 11 که چایی می خوردیم و استراحتی می کردیم اجازه پذیرایی کردن را نمی دادند. بعد خودشان هم سیگاری می کشیدند و دوباره تا ساعت یک ادامه می دادیم و بعد هم ناهاری می خوردیم.  
استاد آواز ایران در ادامه افزود: بعد هرچه می گفتم استاد اجازه بدهید شما را برسانم قبول نمی کرد و می رفت. به این شکل من مدتی را مزاحم این مرد بزرگ بودم و افتخار داشتم که از محضرش چیزی یاد بگیرم.
رئیس شورای عالی خانه موسیقی همچنین گفت: ساخت این سازها فقط به خاطر این است که کاری در زمینه موسیقی انجام داده باشیم و اصلا هدف خودنمایی نیست. امروز هم باید تشکر کنم از همه کسانی که باعث شدند تا این موزه درست شود. چندین سال است که بسیاری در تکاپو بودند تا این بخشی از فرهنگ ما با یادگار بماند. مجموعه ای از فرهنگ ایرانی شکل بگیرد و آیندگان بتوانند آن را آبیاری کنند.
گفتنی است این مراسم با حضور مسئولان، استادان،هنرمندان و چهره های برجسته در محل موزه واقع در خیابان مقصود بیک، کوچه نمازی برگرار شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 6:5  توسط بهار  | 

مراسم یادبود شهریار فریوسفی برگزار می شود

مراسم یادبود شهریار فریوسفی با سخنرانی هوشنگ ظریف و حسین علیزاده در فرهنگسرای ارسباران برگزار می شود.

به گزارش مهر در این مراسم که روز 25 آبان از ساعت 19 آغاز می شود خانواده زنده یاد فریوسفی و جمعی از هنرمندان وهمکاران فریوسفی حضور خواهند داشت.
در این برنامه علاوه بر سخنرانی، گروه دالاهو با نوازندگی هادی منتظری(کمانچه) و مسعود حبیبی(دف) چند قطعه موسیقی سنتی و همچنین ارکستر مجلسی قطعاتی را از ساخته های فرزند فریوسفی اجرا خواهند کرد.
شهریار فریوسفی (متولد سال 1335) نوازنده تار،از مکتب تارعلی اکبر خان شهنازی استفاده و نزد اساتیدی چون جلیل شهناز و هوشنگ ظریف شاگردی کرد. وی همچنین در شورای عالی موسیقی صدا و سیما نیز عضویت داشت. فریوسفی در 15 تیرماه سال جاری بر اثر سکته قلبی در گذشت.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:59  توسط بهار  | 

بازدید از موزه موسیقی در روز یکشنبه رایگان است

مدیر موزه موسیقی گفت: بازدید علاقه مندان از موزه موسیقی در نخستین روز بازگشایی عمومی موزه که روز 24 آبان برگزار می شود رایگان است.

مدیر موزه موسیقی با اعلام این خبر به مهر گفت : خوشبختانه مراسم بهره برداری از موزه موسیقی با حضور قاطبه هنرمندان برجسته موسیقی و مسئولان همراه در سازمان فرهنگی و هنری شهرداری روز جمعه برگزار شد و جا دارد که من از همه این عزیزان که برای ایجاد این موزه همت گماشتند و با حضور خود ارزش و اعتباری به این مراسم دادند قدردانی بکنم.
علی مرادخانی در ادامه افزود : ما تصمیم گرفتیم که در نخستین روز رسمی بهره برداری موزه موسیقی بلیت فروشی نداشته باسیم تا تمامی علاقه مندان در این روز بتوانند به طور رایگان از بخشهای مختلف موزه بازدید کنند.
وی همچنین گفت: در صبح  روز 25 آبان نیز که اولین روز بلیت فروشی موزه موسیقی آغاز می شود دو تن از بزرگان و معمرین حوزه موسیقی به عنوان نخستین افرادی که بلیت خریداری می کنند در محل موزه حضور می یابند که در آینده همین بلیتها نیز در موزه نگهداری خواهد شد.
موزه موسیقی با زیربنایی در حدود سه هزار متر مربع در سه طبقه با تجهیزات و بخش هایی چون استودیو صدابرداری، گنجینه اسناد، آرشیو فرهنگ صوتی با بیست هزار ساعت موسیقی، کتابخانه با بیش از سه هزار جلدکتاب ، کارگاه مرمت ساز،کافی شاپ و گالری های مختلف سازهای بادی، زهی و کوبه ای درخیابان مقصود بیک تجریش واقع است.
ساعت کار موزه موسیقی هر روزهفته بجز روز شنبه ها از ساعت 10 تا 18 خواهد بود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:59  توسط بهار  | 

داوران بخش صحنه اي جشنواره تئاتر بانوان معرفي شدند

بهروز غريب پور، سعيد کشن فلاح، منيژه محامدي، آزيتا حاجيان و فرزانه نشاط ‌خواه بخش صحنه اي هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان را داوري خواهند کرد.
به گزارش ايرنا از اين جشنواره، اين هيات دوران، 19 نمايش بخش صحنه‌اي اين رويداد هنري را قضاوت مي کنند.
هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان روز 28 آبان به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و بزرگ بانوي اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) در مجموعه فرهنگي شهيد سليماني افتتاح مي شود.
اين جشنواره به همت مديريت هنرهاي نمايشي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با مشارکت مديريت فرهنگي هنري منطقه سه سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تا 7 آذر در فرهنگسراها، بوستان‌ها و سالن هاي نمايشي شهر تهران برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:40  توسط بهار  | 

نمايشگاه بزرگ کتاب خاوران 25 ابان برگزار مي شود

رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تهران با اشاره به اينکه نمايشگاه بزرگ خاوران پس از نمايشگاه بين المللي کتاب براي نخسين بار داير مي شود ،گفت :در اين نمايشگاه کتابها با 40 درصد تخيفف ارائه خواهند شد.
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان تهران در نشست خبري نمايشگاه بزرگ کتاب تهران که در فرهنگسراي خاوران برگزار مي شود، گفت :تاکنون وزارت ارشاد در شهر تهران نمايشگاهي به اين حجم پس از نمايشگاه بين المللي کتاب تهران داير نکرده است .
علي جعفري افزود :در اين نمايشگاه 40 درصد تخفيف براي کتابهاي عرضه شده در نظر گرفته شده است و متقاضيان مي توانند از شعبه بانک صادراتي که در آنجا داير شده استفاده کرده و از تسهيلات يارانه ايي برخوردار شوند.
وي در خصوص يارانه هاي در نظر گرفته شده و محل اعتبار آنها گفت : 10 درصد تخفيف از سوي وزارتخانه ، 10 درصد ارشاد استان تهران و 20 درصد ديگر توسط ناشران داده خواهد شد و قسمتي از هزينه هاي برگزاري نيز بر عهده فرهنسگراي خاوران خواهد بود.
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تهران به برگزاري جلسات نقد کتاب و رونمايي آن در هر روز نمايشگاه اشاره کرد و افزود : برنامه هايي نظير تقدير از کتابداران برتر، فعالان حوزه کتاب و... از برنامه هاي ديگر در اين هفته خواهد بود.
جعفري تصريح کرد : 6 نمايشگاه کتاب در اين هفته در مساجد مختلف شهر نظير موسي بن جعفر (ع) در نظام آباد، مسجد امام رضا(ع) در دهکده المپيک، مسجد جامع اهل بيت(ع) در رودهن، مسجد حجت ابن العسکري در شهر زيبا و مسجد جامع الرسول در سعادت آباد برگزار مي کنيم که يک هزار و 500 عنوان کتاب در آنها عرضه خواهد شد.
وي به برپايي 40 غرفه با حضور 100 ناشر در مجموعه خاوران اشاره کرد و گفت : برگزاري اين نمايشگاه کمک بزرگي براي ترويج فرهنگ کتابخواني در اين منطقه است.
رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تهران در خصوص چرايي کاهش سرانه مطالعه در کشور گفت :به نظر جايگزيني رسانه هايي نظير اينترنت و فضاهاي مجازي و ديگر وسايل اطلاع رساني سبب کاهش سرانه کتابخواني در کشور شده است اما بايد اذعان داشت که هيچ رسانه اي بهتر از کتاب نيست.
جعفري کتابهاي عرضه شده در نمايشگاه را متنوع دانست و گفت :کتابهاي دانشگاهي، کودک و نوجوان، کمک درسي و کتب عمومي در اين نمايشگاه براي تمامي سطوح عرضه مي شود.
وي با اشاره به اينکه در حال حاضر 134 کتابخانه در شهر تهران وجود دارد و نياز به احداث کتابخانه هاي ديگر نيز احساس مي شود.
در ادامه اين نشست رييس فرهنگسراي خاوران نيز با اشاره به اينکه اين نمايشگاه به مناسبت هفته کتاب در فرهنگسراي خاوران برگزار مي‌شود، گفت: در اين نمايشگاه 100 ناشر بيش از 60 هزار عنوان کتاب را با همکاري ارشاد استان تهران، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و فرهنگسرا به مخاطبان و علاقه مندان عرضه مي کنند.
فرزاد هوشيار افزود: اين حجم ناشرين تقريباً يک چهارم نمايشگاه بين المللي کتاب است.
وي به توزيع يک ميليون بن کتاب با تخفيف 40 درصد به دانشجويان، دانش آموزان و نخبگان فرهنگي از طريق شبکه هاي مردمي کانونها اين فرهنگسرا اشاره کرد و گفت: اين نمايشگاه خانواده محور است و سعي شده کتابهاي توزيعي روزآمد و متناسب با تمامي اعضا خانواده باشد.
هوشيار برگزاري کارگاههاي داستان نويسي و تصويرگري کتاب کودک، رونمايي کتاب، حضور نويسندگان مطرح و نشستهاي تخصصي را از برنامه جنبي اين نمايشگاه عنوان کرد و گفت: در اولين روز نقد کتاب اعظم حسيني نويسنده کتاب دا حضور خواهند داشت.
همزمان با هفته کتاب برنامه هاي هنري نظير هفته فيلم در اين نمايشگاه برگزار مي شود که فيلمهاي مرتبط با حوزه کتاب و کتابخواني براي تشويق شهروندان به اين مهم به صورت رايگان اجرا خواهد شد.
رييس فرهنگسراي خاوران گفت :براي تسهيل آمد و شد شهروندان 20 دستگاه اتوبوس از مراکز فرهنگي و دانشگاهها به مقصد فرهنگسراي خاوران در نظرگرفته شده است.
به گفته وي، برگزاري اين نمايشگاه بخشي از برنامه هاي هفته فرهنگي کتاب است که سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در سطح فرهنگسراها، خانه هاي فرهنگ و در بيش از 80 کتابخانه سطح شهر برگزار خواهد کرد.
وي گفت : خانه فرهنگهاي سياري در اتوبوسها طراحي شده که در محلات مختلف تردد دارند و به ارائه کتب و محصولات فرهنگي مي پردازند.
هوشيار ادامه داد: با توجه به مطالعاتي که در سطح شهر صورت گرفته متوجه شديم سرانه کتابخواني در منطقه جنوب تهران پايين است و به همين دليل منطقه را براي برگزاري نمايشگاه در نظر گرفتيم.
هوشيار تمرکز نمايشگاه در اين منطقه را بافت ريز دانه اي جنوب شهر عنوان کرد و گفت‌: به ازاي هر 20 متر فضاي فرهنگي 7 تا 10 نفر زندگي مي کنند و دسترسي همه مردم به فضاي کتابخانه ايي و تالارها سخت است .
وي گفت : در اين هفته چند تالار مطالعه افتتاح خواهد شد و با اينکار سعي داريم فاصله ميان شمال و جنوب را در حوزه کتاب و کتابخواني کم کنيم .
نمايشگاه بزرگ کتاب خاوران از 25 تا 30 ابان در محل فرهنگسراي خاوران برگزار مي شود و علاقه مندان مي توانند صبحها از ساعت 9 تا 12 و بعد ازظهرها از ساعت 14 تا 20 از اين نمايشگاه ديدن کنند.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:38  توسط بهار  | 

نمايشگاه و فروشگاه کتاب در ادارات کل کار و امور اجتماعي استان‌ها برپا مي‌شود

همزمان با هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، نمايشگاه و فروشگاه کتاب به همت وزارت کار و امور اجتماعي با هدف ترويج فرهنگ مطالعه در ميان کارگران و کارمندان برپا مي‌شود.
به گزارش ايرنا به نقل از هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، وزارت کار و امور اجتماعي، علاوه بر برگزاري نمايشگاه و فروشگاه کتاب در ساختمان مرکزي ستاد وزارت کار و امور اجتماعي براي کارمندان، با هماهنگي 31 سازمان کار و امور اجتماعي استان‌ها و مراکز توليدي و صنعتي (در صورت دارا بودن شهرک‌هاي صنعتي و امکانات هر استان) نمايشگاه و فروشگاه کتاب را در کارخانجات برگزار مي‌کند.
همچنين همزمان با هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، دفتر مطالعات و برنامه ريزي فرهنگي و کتابخواني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي،‌قصه‌گويي و بازي‌هاي سنتي را در مدارس مقطع ابتدايي اجرا مي‌کند.
قصه‌گويي و بازي‌هاي سنتي در مدارس مقطع ابتدايي که از سوي دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي فرهنگي و کتابخواني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي امسال برگزار مي‌شود، سال گذشته با حضور« ناهيد مهدوي اصل»، نويسنده و پژوهشگر قصه‌گوي کودکان با استقبال بي‌نظير مردم روبرو شد.
بنابراين گزارش، يکي از حسن‌هاي قصه‌گويي اين است که بچه‌هاي مقطع ابتدايي در اجراي آن دخيل هستند و در پايان با اجراي بازي‌هاي سنتي، قصه‌ها از کتابها به دنياي واقعي آمده و بچه‌ها از نزديک اتفاقات قصه‌ را لمس مي‌کنند.
همچنين اجراي نمايش عروسکي با موضوع کتاب و کتابخواني در يکي از فرهنگسراهاي تهران، انتخاب يکي از کتابهاي قصه" ناهيد مهدوي اصل" و توزيع رايگان آن با 6 هزار جلد در 12 مدرسه استان تهران نيز از ديگر برنامه‌هاي دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي فرهنگي و کتابخواني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در هفته کتاب است.
هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران از 23 تا 30 آبان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:33  توسط بهار  | 

تاکيد وزير ارشاد بر راه اندازي نمايشگاه هاي کتاب استاني در سراسر کشور

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، بر راه اندازي نمايشگاه هاي کتاب "ياد يار مهربان" در استان هاي سراسر کشور تاکيد کرد.
به گزارش ايرنا، "سيد محمد حسيني" در آيين گشايش هفتمين نمايشگاه اهداي کتاب به مدارس تهران با عنوان "ياد يار مهربان" افزود: خوشبختانه برپايي اين نمايشگاه از سطح تهران فراتر رفته و بجز استان هاي فارس و اصفهان که سال هاي قبل با همکاري استانداري و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامي، برگزار کننده نمايشگاه ياد يار مهربان بودند استان هاي قم و قزوين نيز امسال ميزبان اين رويداد فرهنگي هستند.
وي مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و شهرداري تهران در برگزاري نمايشگاه اهداي کتاب به مدارس را امري پسنديده توصيف کرد و اظهار داشت: با اينکه حمايت از هرگونه حرکت فرهنگي هنري، وظيفه ماست اما بايد دقت داشت که بلند کردن اين بار سنگين تنها برعهده اين وزارتخانه نيست و نيازمند همکاري بسياري از دستگاه ها و سازمان ها است.
حسيني، تنها راه ايجاد انس ميان افراد جامعه با کتاب را توجه به مقوله کتابخواني از سنين کودکي و خردسالي عنوان کرد و گفت: با معرفي کتاب هاي جذاب و مناسب، برگزاري مسابقه و جشنواره هاي داستان نويسي و خاطره نويسي و حتي فراهم کردن امکان نقد کتاب و داستان براي کودکان مي توانيم به داشتن جامعه اي با افراد آگاه و مطلع نسبت به امور مختلف، اميدوار بود.
وي با اشاره به نظرسنجي هايي که سال هاي اخير دررابطه با ميزان آشنايي جوانان نسبت به مشاهير کشور انجام گرفته است خاطرنشان کرد: متاسفانه آشنايي جوانان با مفاخر علمي ادبي ايران در سال هاي گذشته، ضعيف بوده و در شرايط حاضر نيازمند معرفي صحيح مشاهير و مفاخر کشور به همه افراد جامعه به ويژه نسل جوان هستيم.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه در پاره اي موارد حتي خواص جامعه نيز با برخي چهره هاي علمي، فرهنگي و ادبي کشور آشنايي ندارند يادآور شد: اين نقص باعث مي شود تا ديگران، شخصيت هاي ايراني را به نام خود مصادره کنند درصورتيکه بايد با معرفي اين شخصيت ها، احساس خودباوري، افتخار و اعتماد به نفس را در نسل جوان ايراني تقويت کرد.
هفتمين نمايشگاه اهداي کتاب به مدارس تهران با عنوان "ياد يار مهربان" از روز 23 آبان در بوستان گفتگو واقع در محل دائمي نمايشگاه هاي شهرداري تهران گشايش يافته و تا پايان آبان پذيراي حضور شهروندان خواهد بود.
مراسم گشايش اين نمايشگاه فرهنگي با حضور "سيد محمد حسيني" وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي، "محسن پرويز" معاون فرهنگي وزير ارشاد، "محمدباقر قاليباف" شهردار تهران، "مهدي چمران" و "مرتضي طلايي" رييس و نائب رييس شوراي اسلامي شهر تهران، "علي اکبر اشعري" رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملي، "علي اصغر يزداني" معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش، "محسن اسماعيلي" عضو حقوقدان شوراي نگهبان و جمعي از ناشران و فرهنگ دوستان برگزار شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:24  توسط بهار  | 

نمايشگاه ياد يار مهربان سرانه کتاب در مدارس را افزايش داده است

مدير هفتمين نمايشگاه ياد يار مهربان و مدير نشر شهرگفت: با برگزاري هر سال نمايشگاه ياد يار مهربان يک کتاب به سرانه کتاب هر دانش آموز در مدارس افزوده شده و از تعداد 3 کتاب در سال 1382 امروز به 7 کتاب رشد کرده است.
به گزارش ايرنا "مسعود شهرام نيا" در افتتاح نمايشگاه ياد يار مهربان که با حضور حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در بوستان گفتگوي تهران برگزار شد، اظهار داشت: البته سرانه کتاب در مدارس در کشورهاي پيشرفته 100 جلد است که هنوز کشور ما فاصله زيادي با اين سرانه دارد اما اميدواريم برگزاري اين نمايشگاهها و افزايش رقم اعتبارات موجب رشد اين تعداد کتاب در مدارس کشور شود.
شهرام نيا افزود: يکي از مهمترين فعاليتهايي که در خلال نمايشگاه صورت مي گيرد، برگزاري نشست بين مديران مدارس و شهرداران مناطق و معاونان فرهنگي هنري شهرداري تهران به منظور رفع مشکلات و کمبود هاي کتابخانه هاي مدارس شهر تهران است.
وي با بيان اينکه نمايشگاه ياد يار مهربان از سال 1382 راه اندازي شده است گفت: تجهيز و تقويت کتابخانه هاي مدارس به عنوان مهمترين بخش فعاليت هاي شهرداري تهران است.
مسعود شهرام نيا اظهارداشت: مخاطبان اصلي اين نمايشگاه، چهار گروه از شهروندان تهراني شامل مديران مدارس، مسئولان کتابخانه هاي عمومي (وابسته به شهرداري و يا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي)، حوزه هاي علميه و همچنين کتابخانه هاي خوابگاههاي دانشجويي مي باشند.
وي در ادامه با بيان اينکه امسال سومين دوره همکاري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با مجموعه شهرداري جهت برپايي اين نمايشگاه است گفت: براي هرمدرسه 5/2 ميليون ريال و براي هر حوزه نيز 10 ميليون ريال اعتبار در نظر گرفته شده است.
مدير نمايشگاه ياد يار مهربان گفت: در نمايشگاه امسال تنها کتب چاپي 3 سال گذشته در نمايشگاه عرضه مي شود که 400 ناشر امسال با پانزده هزار عنوان در نمايشگاه حضور دارند.
از آنجا که در سالهاي گذشته براي دست يابي به کتابهاي مورد نظر زمان زيادي صرف مي شد امسال بخش موضوعي نمايشگاه را نيز فعال کرده ايم تا دسترسي به کتابها با سهولت بيشتري بر مبناي موضوعات صورت گيرد.
شهرام نيا افزود: مسئولان و مديران اين بخش معتقدند که تنوع بيشتر در اطلاع رساني به انتخاب بهتر مراجعه کنندگان کمک خواهد کرد و به همين منظور سايت نمايشگاه و لوح هاي فشرده براي جستجوي راحت تر و آشنايي مخاطبان با کتابها در نظر گرفته شده است.
مدير نشر شهر گفت: برگزاري نمايشگاه ياد يار مهربان همزمان با آغاز هفته کتاب رويداد مبارکي است که اميدواريم به زودي تبديل به يک الگوي مناسب شود.
وي به قانون سال 85 در ارتباط با پرداخت 5/0 درصد درآمد شهرداري ها به کتابخانه هاي عمومي اشاره کرد و گفت: شهرداري تهران در همان سال دو برابر اين رقم را پرداخت کرد و امسال نيز از رقم 6 ميليارد تومان که تنها مربوط شهر تهران است 5/2 درصد آن را به کتابخانه هاي مدارس اختصاص داده است.
لازم به ذکر است، در افتتاح نمايشگاه ياد يار مهربان تعدادي از مقامات از جمله وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، اعضاي شوراي شهر تهران، شهردار تهران و معاونان وي، سفير افغانستان در ايران و ... حضور داشتند.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:23  توسط بهار  | 

تاسيس بزرگترين کتابخانه هاي ديجيتال علوم انساني، مهندسي و پزشکي کشور

شهردار تهران از راه اندازي بزرگترين کتابخانه هاي ديجيتال علوم انساني، فني و مهندسي و پزشکي کشور در آينده بسيار نزديک خبر داد.
به گزارش ايرنا، "محمد باقر قاليباف" در مراسم گشايش هفتمين نمايشگاه اهداي کتاب به مدارس تهران با عنوان "ياد يار مهربان" افزود: پارک گفتگو واقع در محل دائمي نمايشگاه هاي شهرداري تهران به عنوان مکان بزرگترين کتابخانه ديجيتالي علوم انساني کشور درنظر گرفته شده است و تمام دانشجويان‌، استادان و محققان از هم اکنون مي توانند با کامپيوترهاي دستي (لپ تاپ) خود و يا با استفاده از کامپيوترهاي پيش بيني شده در محل،‌ به اطلاعات چندصد هزار عنوان کتاب در حوزه علوم انساني دسترسي پيدا کنند.
وي از راه اندازي بزرگترين کتابخانه ديجيتال حوزه علوم مهندسي کشور در هفته جاري خبر داد و گفت: اين کتابخانه به مناسبت فرا رسيدن هفته کتاب امسال و با مشارکت دانشگاه صنعتي اميرکبير آغاز به کار خواهد کرد.
به گفته قاليباف، پارک لاله تهران نيزبا همکاري دانشکده پزشکي دانشگاه تهران، به زودي به محل بزرگترين کتابخانه ديجيتال علوم پزشکي کشور تبديل خواهد شد.
وي، تنوع بخشي به کارکردهاي بوستان هاي شهري و خارج کردن آنها از فضاي صرفا اکولوژيک به فضاهاي فرهنگي را از جمله سياست هاي شهرداري تهران برشمرد.
قاليباف با تاکيد براينکه در شرايط فعلي بيش از هر زمان ديگر، نيازمند بصيرت اجتماعي، حفظ و گسترش سرمايه هاي اجتماعي و مبارزه با شايعه سازي در جامعه هستيم خاطرنشان کرد: تحقق اين اهداف مهم و افزايش سطح آگاهي و به روز نگهداشتن جامعه،‌ جز از رهگذر کتاب و کتابخواني امکان پذير نيست.
وي، عامل انساني را مهمترين محور توسعه و دانايي محوري را اساس عصر امروز توصيف کرد و گفت: مباحث توليد،‌ مصرف، بازتوليد و بازمصرف دانش در جامعه به مقوله کتاب و کتابخواني برمي گردد.
شهردار تهران تصريح کرد: براي دستيابي به انسجام اجتماعي و بهبود کارکرد حوزه هاي اجتماعي چاره اي جز افزايش سطح اطلاعات و دانش مردم وجود ندارد.
وي، بيش از سه ميليون متر مربع فضاي فرهنگي در دست ساخت را نشانگر توجه جدي شهرداري تهران نسبت به توسعه فضاهاي کالبدي در کنار گسترش کمي فعاليت هاي فرهنگي ارزيابي کرد و گفت: اين پروژه هاي عمراني خاص فضاهاي فرهنگي در شهر تهران با اعتباري افزون بر 5 هزار ميليارد تومان در دست اجرا است.
هفتمين نمايشگاه اهداي کتاب به مدارس تهران با عنوان "ياد يار مهربان" از روز 23 آبان در بوستان گفتگو واقع در محل دائمي نمايشگاه هاي شهرداري تهران گشايش يافته و تا پايان آبان پذيراي حضور شهروندان خواهد بود.
مراسم گشايش اين نمايشگاه فرهنگي با حضور "سيد محمد حسيني" وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي، "محسن پرويز" معاون فرهنگي وزير ارشاد، "محمدباقر قاليباف" شهردار تهران، "مهدي چمران" رييس و "مرتضي طلايي" و "حسن بيادي" اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران، "علي اکبر اشعري" رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملي، "علي اصغر يزداني" معاون پرورشي و تربيت بدني وزارت آموزش و پرورش، "محسن اسماعيلي" عضو حقوقدان شوراي نگهبان و جمعي از ناشران و فرهنگ دوستان برگزار شد.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:21  توسط بهار  | 

پنجمين دوره مسابقه تخصصي کتابداري و اطلاع رساني

ایرنا - کتابخانه امام خميني (ره) همزمان با هفته کتاب و کتابخواني، "پنجمين دوره مسابقه تخصصي کتابداري و اطلاع رساني" را برگزار مي کند.
به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي سالمند، "پنجمين دوره مسابقه تخصصي کتابداري و اطلاع رساني" برگزار مي شود.
براي شرکت در اين مسابقه لازم است کتابداران حداکثر تا 20 آذر، پاسخنامه هاي خود را به دبيرخانه مسابقه يا نشاني الکترونيکي bookweek88@yahoo.com ارسال کنند. به 30 نفر از برگزيدگان جوايز ارزنده اي اهدا خواهد شد .
بر پايه اين گزارش، يکصد پرسش چهار گزينه اي اين مسابقه توسط اساتيد حوزه کتابداري طراحي شده است و هدف از برگزاري آن، ارتقاي دانش تخصصي کتابداران و گرامي داشت هفته کتاب است.
برگزاري نمايشگاه کتاب با عنوان "يار مهربان" از ديگر برنامه هاي هفته کتاب است که با همکاري برخي از ناشران برگزار مي شود.
علاقه مندان مي توانند کتاب مورد نياز خود را با تخفيف ويژه تهيه کنند. نمايشگاه يار مهربان از 16 تا 30 آبان و از ساعت 9 تا 19 برقرار است.
تور بازديد از کتابخانه ملي از ديگر برنامه هاي فرهنگسرا در هفته کتاب وکتابخواني است.
اين تور 24 آبان از ساعت 8 به منظور آشنايي هر چه بيشتر شهروندان با کتابخانه ملي ايران اجرا مي شود. افراد شرکت کننده در اين تور مي توانند از تمامي بخش هاي کتابخانه ملي ايران بازديد کرده و با اهداف و فعاليت هاي کتابخانه ملي آشنا شوند.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:19  توسط بهار  | 

"جشنواره کتاب و کتابخواني"

ایرنا - همزمان با فرارسيدن هفته آخر آبان که با نام کتاب و کتابخواني مزين شده است مديريت کتابخانه شهيد فهميده فرهنگسراي بهمن با همکاري کتابخانه پرديس علوم برآن شده است تا با برگزاري جشنواره بزرگ تخصصي کتابخواني اين ايام را گرامي بدارد.
محمودي مدير کتابخانه اين مرکز گفت :اين نمايشگاه به منظور تشويق و ترغيب افراد به خصوص نوجوانان به استفاده از نشريات و کتب و گرايش آنان به کتابخواني در چندين بخش تخصصي برگزار مي شود.
بنابراين گزارش نمايشگاه کتاب،برگزاري جشنواره تخصصي کاريکاتور و عکس، کتاب معرفي آثار کتابخانه هاي برتر دنيا، معرفي آخرين آثار به طبع رسيده، ناشران داخلي، مشاوره کتاب، غرفه هاي علمي، نشستهاي تخصصي با موضوعات کتاب درماني، آسيب شناسي، مطالعه، نقد و بررسي رمان هاي بازاري، مراسم جشن کتاب و چندين بخش متنوع ديگر از جمله بخشهاي تشکيل دهنده اين جشنواره مي باشد.
در اين جشنواره که به مدت يک هفته برپا خواهد شد عموم ناشران و فعالان، عرصه طبع و نشر مي توانند شرکت نمايند.
اين جشنواره تخصصي از 23 تا 30 آبان ساعت 9 تا 17 در کتابخانه شهيد فهميده فرهنگسراي بهمن برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:18  توسط بهار  | 

ضيافتي در باغ کتاب فرهنگسراي خانواده

ایرنا - همزمان با هفته کتاب و کتابخواني جشن"ضيافتي در باغ کتاب" ،"کارگاه دوست کاغذي"، "نمايشگاه کتاب" و "بازديد از کتابخانه ملي" از سوي کتابخانه گلستان فرهنگسراي خانواده برگزار مي شود.
در جشن کتاب هوشنگ مرادي کرماني، نويسنده و داستان نويس معاصر ايران "نوش آفرين انصاري"،بانوي کتابداري ايران، "دل آرا قهرمان" مترجم و "عرفان نظرآهاري" نويسنده و شاعر و جمعي از نويسندگان محلي منطقه هشت حضور دارند.
جشن ضيافتي در باغ کتاب، 25 آبان از ساعت 16 تا 18 در سالن شماره 2 فرهنگسراي خانواده برگزار مي شود.
کارگاه دوست کاغذي عنوان برنامه ويژه دانش آموزان مدارس منطقه هشت شهرداري تهران است که در آن دانش آموزان با بخش هاي مختلف کتابخانه گلستان، شيوه هاي جستجوي کتاب مورد نظر، آشنايي با برگه دان، آموزش روش تحقيق و شيوه جمع آوري اطلاعات از کتب مختلف براي تحقيقات دانش آموزي آشنا مي شوند.
اجراي مسابقه با موضوع کتاب از فعاليت جنبي اين برنامه است.کارگاه دوست کاغذي از 23 تا 30 آبان و از ساعت 9 تا 12 برگزار مي شود. شرکت در اين کارگاه براي دانش آموزان رايگان است.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:16  توسط بهار  | 

کتابخانه فرهنگسراي اخلاق افتتاح مي­شود

ایرنا - همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخواني، کتابخانه و سالن مطالعه فرهنگسراي اخلاق با حضور رييس، معاونان سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران ، مهندس محمد نژاد شهردار منطقه 14 و جمعي از شخصيتهاي فرهنگي هنري و شهروندان ساعت 10 صبح روز 24 آبان افتتاح مي­گردد.
کاووس صفايي ناييني مدير فرهنگي هنري منطقه 14 با اعلام اين خبر افزود: بدليل سرانه پايين مطالعه در منطقه و همچنين با توجه به جمعيت و وسعت منطقه سعي شده با راه اندازي آن سهمي در ارتقاء سرانه مطالعه شهروندان داشته باشيم.
صفايي ناييني کتابهاي جمع آوري شده در اين مرکز را در موضوعات اخلاقي، اجتماعي، فرهنگي، آموزشي، مذهبي، کودک و نوجوان و عمومي عنوان کرد و گفت: با هماهنگي معاونت فرهنگي سازمان فرهنگي هنري در مدتي کوتاه از نمايشگاههاي مختلف کتاب در طول سال از جمله نمايشگاه ياد يار مهربان و نمايشگاه بين اللملي کتاب، کتب مورد نياز شهروندان خريداري ودر دسترس عموم قرار مي گيرد.
مدير فرهنگي هنري منطقه 14 تاکيد کرد با توجه به نياز شهروندان براي مطالعه در فرهنگسراي اخلاق، فضايي به مساحت 70 متر مربع همراه با تجهيزات به محل مطالعه شهروندان اختصاص داده شده است بطوريکه همزمان 50 نفر مي­توانند از سالن مطالعه اين محل استفاده نمايند.
به گفته وي ، روزهاي زوج کتابخانه مختص بانوان و روزهاي فرد براي آقايان درنظر گرفته شده است.
رييس فرهنگسراي اخلاق گفت در صورتيکه شهروندان در مراجعه به کتابخانه، کتاب مورد نظرشان موجود نباشد مشخصات کتاب را به مسئول کتابخانه ارائه و پايان همان ماه کتابهاي مورد نياز تهيه و در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
صفايي ناييني از اجراي طرح شبکه اي کردن کتابخانه هاي سطح منطقه خبر داد و افزود: بزودي از طريق شبکه اي کردن کتابخانه هاي منطقه هر عضو کتابخانه مي­تواند همزمان مشخصات تمامي کتب ساير کتابخانه ها را جستجو نمايد.
مدير فرهنگي هنري منطقه 14 همچنين با ذکر اينکه تعدادي از شهروندان به دليل مشکلاتي مثل دوري از مراکز فرهنگي يا محدوديت زماني نمي­توانند از امکانات مختلف مراکز فرهنگي بهره جويند به طرح کتابدار محله اشاره کرد و افزود در اين طرح که با هدف توسعه و ارتقاء سبک زندگي شهر تهران و نياز سنجي ذائقه آنها صورت مي­گيرد کتابها در بسته هاي مخصوص از طرف مراکز فرهنگي منطقه به منازل شهروندان در سطح محلات ارسال خواهد شد.
به گفته وي سعي شده در انتخاب کتاب ها به لحاظ نوآوري و محوريت اخلاق شهروندي با توجه به بافت سنتي و مذهبي نيز مطالب و منابعي تهيه و در اختيار شهروندان منطقه 14 قرار خواهد گرفت.
مدير فرهنگي هنري منطقه 14 تهران اضافه کرد با استخراج داده ها مي­توان ذائقه شهروندان را در انتخاب نوع کتب ارزيابي، تا همواره کتب و توليدات فرهنگي متناسب با نياز شهروندان تهيه و به آنها ارائه شود.
وي در پايان ساعت کار کتابخانه اخلاق را از ساعت 8 تا 20 عنوان کرد که در دو شيفت کاري فعاليت خواهند نمود.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:15  توسط بهار  | 

فرهنگسراي سرو برنامه "ورق ورق انديشه" را برگزار مي‌کند

فرهنگسراي سرو براي بررسي راهکارهاي تشويق کودکان به مطالعه و بيشتر دانستن، برنامه "ورق ورق انديشه" را برگزار مي‌کند.
به گزارش ايرنا به نقل از فرهنگسراي سرو، اين برنامه به همت مديريت فرهنگي هنري منطقه شش شهرداري تهران و با هدف بررسي تاثير تعامل مدرسه و کتابخانه و ايجاد علاقه به يادگيري در کودکان برگزار مي‌شود.
نشست "ورق ورق انديشه" با حضور مسوولان آموزش و پرورش منطقه شش شهرداري تهران وسازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، 24 آبان از ساعت 16 در سالن اجتماعات فرهنگسراي سرو برپا خواهد شد.
کارشناسان در اين برنامه شيوه‌هاي صحيح براي تشويق و ترغيب کودکان به مطالعه را بررسي مي‌کنند.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:13  توسط بهار  | 

نمايشگاه ياد يار مهربان سمبلي از همکاري هاي دولت و شهرداري است

سرپرست سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت:هفدهمين نمايشگاه ياد يار مهربان، سمبلي از همکاري هاي دولت و شهرداري تهران و نقطه عطفي براي تقويت کتابخانه هاي مدارس شهر تهران و افزايش فرهنگ کتابخواني است.
به گزارش ايرنا در مراسم افتتاحيه هفتمين نمايشگاه ياد يار مهربان که با همکاري وزارت فرهنگ و ارشاد، شهرداري و وزارت آموزش و پرورش روزشنبه در بوستان گفتگوي تهران برگزارشد، "سيد محمدجواد شوشتري" اظهار داشت: مقوله کتاب دغدغه همه مسئولان است که رفع مشکلات آن تنها با همکاي همه نهادها و بخش ها صورت مي گيرد.
سرپرست سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران گفت : شهرداري قصد دارد يکصد و پنجاه کتابخانه وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري را به صورت يکپارچه و شبکه اي تبديل کند تا نياز شهروندان در صورت عدم دسترسي به کتابي خاص از طريق ساير مراکز برطرف شود.
وي اضافه کرد: توجه به کتابداران و سلامت آنها، افزايش سطح آموزش کتابداران و حرکت به سمت کتابداري الکترونيک از جمله اولويت هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران است.
شوشتري به اقدامات شهرداري در بخش فرهنگ کتابخواني اشاره کرد و افزود: سطح کتاب اتوبوس از هزار عنوان به دو هزار و پانصد عنوان افزايش يافته است و تصميم داريم کتابها را به صورت عنوان بندي شده در اختيار مردم قرار دهيم.
وي در ادامه گفت: طرح تبديل مجله مترو به روزنامه که به صورت آزمايشي در حال انجام است،از ديگر اقدامات شهرداري در اين راستا است.
شوشتري راه اندازي شوراي سياست گذاري کتاب تهران و کميسيون فرهنگي شوراي تهران و خانه فرهنگ مدارس در منطقه 16 را از ديگر اقدامات شهرداري تهران دانست و افزود: شهرداري مبلغ 135 ميليارد ريال براي اقدامات عمراني،فرهنگي و فني مدارس هزينه کرده است.
گفتني است تاکنون 6 دوره نمايشگاه ياد يار مهربان توسط مؤسسه نشرشهر با همکاري وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شده است.
در ششمين دوره اين نمايشگاه با اعتباري بالغ بر 15 ميليارد ريال کتاب اهدا شد و در 6 دوره گذشته نيز بيش از 150 ميليارد ريال براي تجهيز مدارس به کتاب و لوازم ورزشي و وسايل کمک آموزشي هزينه شده است.
لازم به ذکر است،اين نمايشگاه از مهمترين برنامه‌هاي سالانه سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران در هفته کتاب است،که با مورد استقبال گسترده مراکز مرتبط نيز قرار گرفته است.
در حاشيه اين نمايشگاه غرفه معرفي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، غرفه اطلاع رساني بيماري آنفولوانزاي نوع A، سامانه‌هاي 137 و 1888 برپا شده 40 شرکت عرضه کننده محصولات مرتبط با مدارس در اين نمايشگاه است.
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم آبان 1388ساعت 5:10  توسط بهار  | 

معرفي برگزيدگان جشنواره‌ دوربين نت

آيين اختتاميه چهارمين جشنواره عکس خبري دوربين.نت با معرفي برترين‌هاي بخش عکس خبري، سفر، رسانه، انتخابات، موبايل و کاريکاتور وتجليل از اساتيد ورک شاپ‌ها و داورها و بالاخره معرفي عکاس برتر سال عصر روز بيستم آبان برگزار شد.
به گزارش ايسنا، در ابتداي اين مراسم احسان رافتي دبير جشنواره از اينکه بارديگر اهالي دوربين.نت را در کنار يکديگر مي‌بيند، ابراز خوشحالي کرد و در ادامه صحبت‌هايش با ذکر روند برگزاري جشنواره از تمامي اساتيد ورک‌شاپ‌ها و داورها سپاسگزاري کرد.
در ادامه اين مراسم از حسين گل‌محمدي و بهروز مهري دو تن از داوران حاضر در مراسم تقدير شد.
حسين گل‌محمدي دقايقي را سخنراني کرد و در گفته‌هايش دوربين.نت را يکي از جشنواره‌هاي هنري بسيار موفق و صميمانه توصيف کرد و گفت: به‌رغم اينکه اين جشنواره کوچک وساده است، اما صميميتي در ان به چشم مي‌خورد که نشان‌دهنده اصالتش است.من به حضور در اين جشنواره افتخار مي‌کنم و اميدوارم که هميشه با اصالت باقي بماند.
در بخشي ديگر از اين مراسم که در سالن فرهنگسراي «هنر» برگزار مي‌شد، برگزيده‌هاي بخش عکس موبايل معرفي شدند که به ترتيب فائزه تقوا و فرشاد پاليده و سانازحاجي‌خاني رتبه‌هاي اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
اما تجليل از (مجتبي تکين)و(نعمت شجاعي) که جشنواره دوربين.نت امسال با گراميداشت ياد و خاطره اين دو عکاس برگزار شد يکي از بخش‌هاي اين مراسم بود که ابتدا با پخش کليپي از نعمت شجاعي و سپس نمايش دادن فيلمي از مجتبي تکين و دعوت از خانواده‌هاي اين دو مرحوم و اعطاي نشان يادبود جشنواره به خانواده اين دو عكاس برگزار شد.
با پخش كليپ جشنواره،جوايز به برگزيدگان بخش‌هاي مختلف شد.
بر اين اساس در نخستين بخش از برگزيدگان مسابقه كاريكاتور با موضوع عكس و عكاسي تقدير شد كه به اين ترتيب علي آقايي به عنوان نفر اول و هانيه اخوت و مريم محدويان دوم و سوم شدند.
اما نفرات برگزيده بخش رسانه که جوايز انها توسط استاداسماعيل عباسي اهدا شد عبارت بودند از احمد صادقي نفر اول و مهدي حاجي وند، مرتضي رفيع‌خواه و جواد رزمي به‌طور مشترک عناوين دوم را کسب کردند.
در ادامه اين مراسم اسامي برترين فتوبلاگهاي سال اعلام كه بر اين اساس فاطمه بهبودي نفر اول و محمد تاجيک و امين نظري حائز رتبه‌هاي دوم و سوم شدند.
در بخش سفر که وحيد سالمي عهده داراعطاي جوايز آن بود؛ علي جورابچي با گرفتن نشان جشنواره نفر اول و به محمد رضا رضانيا توانست همزمان رتبه‌هاي دوم و سوم را كسب كند.
در بخش انتخابات مصطفي حقگو و فاطمه خاوه‌اي با کسب نشان طلاي جشنواره نفرات اول شناخته شدند و نرگس امامي، مرتضي رفيع خواه رضا قره‌چلو و علي جورابچي نفرات سوم شدند.
در اين بخش كسي حائز رتبه دوم نشد.
در بخش تک عکس خبري مرتضي رفيع‌خواه و هادي آبيار شايسته تقدير شناخته شدند و امير حسامي‌نژاد نفر اول و مصطفي حقگو و ايمان فرزين دوم و سوم شدند.
اما در آخرين بخش از برنامه اختتاميه چهارمين جشنواره دوربين.نت برترين عکاس سال خبري که با نظر سنجي از 100 عکاس شاغل در مطبوعات انتخاب شده بود؛ معرفي شد.
در اين بخش رقابت نزديكي بين حسين فاطمي؛ بهروز و وحيد سالمي در جريان بود كه بالاخره پس از شمارش تعرفه‌هاي نظرسنجي كه تا آخرين لحظات برگزاري جشنواره ادامه داشت عكاس برتر سال انتخاب شد.
حسين فاطمي كه با كسب بيشترين راي به عنوان عكاس برتر سال انتخاب شد.
وي به دليل مسافرت براي دريافت تنديس ويژه جشنواره در سالن حضور نداشت، اما از طريق تلفن براي حاضرين سخنراني کرد.
وي ضمن ابراز تاسف از اينکه تمامي عکس‌هاي راه يافته به بخش مسابقه اجازه نمايش پيدا نکرده‌اند، گفت:اميدوارم عکاسان خبري ما در آينده با ارامش بيشتري کار کنند.
همچنين علاوه بر حسين فاطمي كه به‌عنوان عكاس برتر سال توانست تنديس ويژه جشنواره را از آن خود كند؛ وحيد سالمي و بهروز مهري نيز به عنوان رتبه‌هاي دوم و سوم نظرسنجي عكاس سال انتخاب و تنديس طلايي و نقره‌اي جشنواره را دريافت كردند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 1:40  توسط بهار  | 

3 سالن سينما در شهرري احداث مي‌شود

شهردار منطقه 20 تهران گفت: مجموعه فرهنگي «راگا» مجهز به سه سالن سينما در اين منطقه در حال احداث است.
مجتبي عبداللهي امروز در گفتگو با فارس در شهرري با اشاره به اينكه شهرري با جمعيت و مساحت قابل توجه خود و پيشينه تاريخي فاقد سالن سينماست، خاطرنشان كرد: عمليات اجرايي مجموعه سينمايي و فرهنگي راگا با طراحي منحصر به فرد و امكانات مجهز و استاندارد از سال 1385 آغاز شده و تاكنون 60 درصد پيشرفت فيزيكي داشته است كه طبق تعهد شركت سازنده تا پايان سال به بهره‌برداري مي‌رسد.
شهردار منطقه 20 مساحت اين پروژه را كه با مشاركت بخش خصوصي و از طريق شركت توسعه فضاهاي فرهنگي در حال اجراست بالغ بر 5 هزار متر مربع عنوان و تصريح كرد: بزرگ‌ترين سالن سينماي اين مجموعه 300 نفر ظرفيت دارد و سالن‌هاي ديگر نيز قابليت پذيرش 150 نفر را دارد و تمام سالن‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه علاوه بر نمايش فيلم براي برگزاري همايش‌ها و اجراي تئاتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
عبداللهي پاركينگ، پيست اسكيت، فضاي بازي كودكان، رستوران‌هاي سرپوشيده و فضاي باز، فضاهاي فرهنگي تجاري و اداري و فضاي سبز باغچه‌اي را از مهم‌ترين بخش‌هاي اين مجموعه ذكر كرد و افزود: عمليات اجرايي اين مجموعه هم اكنون در سه فاز شامل سه طبقه به همراه زيرزمين و طبقه همكف در خيابان شهيد كريمي شيرازي در حال احداث است.
شهردار منطقه 20 در ارتباط با هزينه‌هاي اين طرح عنوان كرد: برآورد نخست براي احداث اين پروژه 82 ميليارد ريال بوده است كه با توجه به افزايش هزينه‌ها به‌طور حتم هزينه‌هاي پاياني بيشتر خواهد بود.
وي در ادامه با اشاره به اينكه در حال حاضر 100 پروژه عمراني در اين منطقه در حال احداث است، يادآور شد: اجراي طرح پياده‌راه حرم، مجتمع فرهنگي برج طغرل، تعريض جاده امين آباد، كانال‌هاي جمع‌آوري آب‌هاي سطحي و بهسازي پياده‌روها از مهم‌ترين پروژه‌هاي عمراني در سطح منطقه است.
منطقه 20 در حال حاضر از نظر كثرت پروژه‌ها در ميان مناطق 22 گانه در رتبه نخست قرار دارد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 1:8  توسط بهار  | 

مجموعه داستان «اژدهاكشان» در فرهنگسراي فناوري و اطلاعات نقد مي‌شود

مجموعه داستان «اژدهاكشان» نوشته يوسف عليخاني با حضور نويسنده و علي‌الله سليمي در فرهنگسراي فناوري و اطلاعات نقد و بررسي مي‌شود.
به گزارش فارس، اين كتاب كه اكنون توسط انتشارات نگاه در تهران به چاپ سوم رسيده، در اولين جايزه كتاب سال جلال آل‌احمد تقدير شده است.
اين برنامه به مناسبت روز كتاب و كتابخواني از ساعت 15 تا 17روز 24 آبان‌ در محل سالن همايش‌هاي فرهنگ‏سراي فناوري اطلاعات واقع در تقاطع خيابان‌هاي كارگر و جمهوري اسلامي برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:59  توسط بهار  | 

52 نمایشگاه در هفته کتاب برگزار می شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران از برپایی 52 نمایشگاه کتاب در هفته کتاب از 23 تا30 آبان خبر داد.

به گزارش مهر، جلیل سائلی 20 آبان با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران افزود: در این هفته 52 نمایشگاه در شهرستانهای تهران، کرج، ساوجبلاغ، شهریار، ری، شمیرانات، اسلامشهر، ورامین، نظرآباد، پاکدشت، دماوند و فیروزکوه برگزار می شود.
وی اضافه کرد: کتابهای ارائه شده در نمایشگاهها با 25 درصد تخفیف در اختیار علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی قرار می‌گیرد.
مدیر کل ارشاد تهران با اشاره به اینکه در هر نمایشگاه 1700 عنوان کتاب در معرض دید علاقه مندان است افزود: در نمایشگاه کتاب فرهنگسرای خاوران و مجتمع پارسیان کرج هر کدام بیش از 20 هزار و در نمایشگاه شهرستان رباط کریم 10 هزار عنوان کتاب به نمایش درخواهد آمد.
سائلی فعالیتهای جنبی هفته کتاب را برگزاری مسابقه کتابخوانی، جشن کتاب، رونمایی از تازه های نشر، تجلیل از فعالان عرصه تالیف و نشر کتاب و کتابداران، اهداء کتاب به مدارس و مساجد و عضویت رایگان در کتابخانه ها بیان کرد.
وی افزود: در پایان هفته کتاب جشن کتاب در کتابخانه مرکزی شهر تهران در پارک شهر برگزار خواهد شد.
مدیرکل ارشاد  تهران افزود: وضعیت تالیف و نشر کتاب در کشور به نقطه مطلوبی رسیده است و ما با حجم انبوهی از تولید کتاب روبرو هستیم ولی از نظر کتابخوانی وضعیت مناسبی نداریم.
سائلی ادامه داد: با فراگیر شدن فرهنگ کتابخوانی، ضمن رونق یافتن عرصه تالیف و نشر، فعالان این عرصه به نش عناوین مورد علاقه مخاطبان روی خواهند آورد.
وی از مولفان کتابهای کودکان خواست تا در ایجاد فضای امید و خودباوری بکوشند و ناشران نیز با انتشار کتابهای ارزان افراد را به کتابخوانی ترغیب کنند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:33  توسط بهار  | 

پنج پنجشنبه با نشستهای "شاهنامه و اسطوره‌‌شناسی"

پنج نشست در پنج پنجشنبه پیاپی در فرهنگسرای رسانه درباره "شاهنامه و اسطوره" برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، حسین وحیدی از پژوهشگران و شاهنامه‌شناسان در پنج نشست درباره شاهنامه و اسطوره سخن خواهد گفت که نخستین نشست شاهنامه‌شناسی عصر روز 21 آبان‌ برگزار شد.
نشستهای شاهنامه‌شناسی روزهای پنجشنبه در فرهنگسرای رسانه به کوشش کانون ایران بزرگ برگزار می‌شود و حسین وحیدی پژوهشگر و شاهنامه‌شناس درباره شاهنامه و اسطوره سخن خواهد گفت.
شاهنامه‌دوستان و اسطوره‌پژوهان برای شرکت در این نشست می‌توانند از ساعت ١٦ در فرهنگسرای رسانه به نشانی میدان ولیعصر، ابتدای بلوار کشاورز، کنار سازمان انتقال خون، تالار همایش‌های فرهنگسرا حاضر شوند.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:31  توسط بهار  | 

اتوبوسهای سیار فرهنگی در پاییز راه می‌افتند

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با مشارکت شهرداری تهران و مدیریت و سازماندهی مراکز فرهنگی منطقه سه در حال حاضر اقدام به برگزاری برنامه خانه فرهنگ سیار ( اتوبوسهای سیار ) کرده است.

حسن پرویزی مدیر مراکز فرهنگی منطقه سه و مدیر اجرایی طرح اتوبوسهای سیار در گفتگویی مشروح با مهر به تشریح این طرح  پرداخت.

* خبرگزاری مهر - گروه فرهنگ وادب: طرح اتوبوسهای سیار چگونه شکل گرفت؟

 - حسن پرویزی : برای اجرای طرح خانه‌های فرهنگ سیار نیاز بود تمامی امکانات مورد نیاز برای ارائه خدمات فرهنگی رایگان به محل مورد نظر انتقال یابد. بنابر این لازم بود تعداد 6 دستگاه اتوبوس با امکانات و تجهیزات مورد نیاز، وسایل و افراد و گروههای فرهنگی هنری و ورزشی به اماکن عمومی مورد نظر اعزام شوند. در واقع در هر منطقه تعداد 6 بوستان در نظر گرفته شد  تا در هر بوستان سه روز متوالی عصرها برنامه اجرا می‌شوند. روزهای جمعه نیز در یکی از میادین یا بوستانهای بزرگتر برنامه تجمیعی داریم که تمامی واحدهای مجری طرح در یک جا بر اجرای برنامه می‌پردازند.

*هدف کمّی از اجرای این طرح چیست؟

- با پایان فصل تابستان که به نوعی فصل تحرک، پویایی و نشاط تلقی می‌شود و بسیاری از نهادهای فرهنگی امکانات خود را برای ارائه خدمات فرهنگی به مردم  بسیج می‌کنند سکون و رخوت در فصل پاییز نمایان می شود. به عبارتی اغلب نهادها فعالیت عمده‌ای در این فصل ندارند و در واقع فضای حاکم بر افراد میل بر سکون و گرفتگی دارد. از ا ین رو خلاء ناشی از تعطیلی برنامه‌ای نهادها و سازمان برای شهروندانی که هنوز اوقات فراغت داشته و نیاز به بهره‌گیری از برنامه‌ای فرهنگی دارند می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. طرح و راه‌اندازی "خانه‌های فرهنگ سیار" برای رفع بخشی از نیازهای به حق در نظر گرفته شده است. بنابراین ارائه خدمات فرهنگی در محلات (اماکن عمومی)،غنی سازی اوقات  فراغت، ایجاد نشاط جمعی و رفع نقصان ناشی از  کمبود مراکز فرهنگی از اهداف این طرح به شمار می‌رود.

*چرا این طرح در مناطق حاشیه‌ای شهر صورت می‌گیرد؟

 - اکثر مراکز فرهنگی در محلات مرکزی احداث شده‌اند و از سوی دیگر در حال حاضر امکان ساخت مراکز در محلات کوچک  و حاشیه‌ای میسر نیست. تراکم جمعیت هم اغلب در مناطق جنوبی و حاشیه‌ای بالاتر است و همین امر مشوق اجرای این  طرح در مناطقی است که کمبود مراکز فرهنگی و تراکم بالای جمعیتی دارند.

*چند درصد این طرح آموزشی و چند درصد آن تفریحی است؟

 - ماهیت کار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران آموزش است. منتهی  این آموزش مستقیم و صریح نیست. برای نمونه غرفه خلاقیت در خانه‌های فرهنگ سیار کاهش و تفکیک زباله را هدف قرار داده است یا برنامه‌ای ورزشی برای ترغیب شهروندان برای ایجاد تحرک و تندرستی در نظر گرفته شده است. با این تعبیر چه به صورت مستقیم یا صنفی آموزش در تمامی فعالیتهای خانه ‌های فرهنگ سیار ملاک اصلی است.

*با توجه به این که در فصل مدارس هستیم برنامه‌ها چگونه تنظیم شده تا از طرح استقبال شود؟

- برنامه‌ها در اماکن عمومی نظیر بوستان‌ها اجرا می‌شود و این زمان مناسبت‌ترین زمان برای حضور مردم در اماکن عمومی است و خوشبختانه در همان روزهای نخستین اجرای طرح استقبال زیادی از آن شده است.

*معمولابرنامه‌ها در تابستان اجرا می‌شود و این طرح بدعت تازه‌ای در فصل مدرسه است. این رویکرد تازه را می‌توان به اینگونه تعبیرکرد که در طول سال، سازمان برنامه‌های آموزشی و تفریحی خود را به اشکال گوناگون ادامه دهد؟‌

- در دوره جدید مدیریت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران هدف این است که تمامی فصول مانند تابستان باشد یعنی در پاییز و زمستان نیز حجم برنامه‌ها افزایش یافته و علاوه بر مراکز در اماکن عمومی نیز حضور فعال داشته باشد. بوستانها، میادین میوه و تره‌بار، پایانه‌های مسافربری، ایستگاههای مترو و فروشگاههای شهروند از این دست هستند. همانطور که اشاره شد سازمان تصمیم دارد شهروندان را در فصول کم تحرکی پاییز تنها نگذاشته و همانند تابستان در کنار آنان باشد.

*آیا امکان این که ایستگاههای شادی هم به مدرسه‌ها بروند و تعاملی بین مدرسه و سازمان شکل بگیرد وجود دارد؟

- امکان چنین چیزی هست. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از جمله سازمانهایی است که به ساختمانهای خود اکتفا  نکرده و در طول گذشته ثابت کرده که به جایی که آنها حضور دارند نیز رفته است. مدرسه هم از جمله جاهایی است که حضوری نسبتاً فعال دارد. طبیعی است که برای چنین اقدامی موافقت و میل آموزش و پرورش را نیز می‌طلبد.‌

*
برنامه‌هایی که  روزهای جمعه در پارک‌های ملت، پلیس، لاله، بعثت، طالقانی و میدان آزادی اجرا می‌شود نیز در همین راستا است؟

- در پایان هفته  اتوبوسهای سیار در مناطق و پارک های شناخته شده تر حضور پیدا می کنند و تمام برنامه ها را برای حاضران ارائه می‌دهد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:22  توسط بهار  | 

"ماه‌وش" برای منتقدان و خبرنگاران به نمایش درمی‌آید

نخستین نمایش فیلم سینمایی "ماه‌وش" ویژه خبرنگاران، منتقدان و اصحاب رسانه با حضور اعضای باشگاه خبرنگاران تهران روز 24 آبان در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، خبرنگاران، منتقدان و اصحاب رسانه می‌توانند با هماهنگی موسسه آیت فیلم در این برنامه شرکت کنند. عوامل و بازیگران "ماه‌وش" به کارگردانی محمد درمنش پس از نمایش فیلم در ساعت 18 روز یکشنبه آینده، در جلسه پرسش و پاسخ شرکت خواهند کرد.
"ماه‌وش" از 27 آبان در گروه سینمایی آزاد همزمان در 20 سینما در تهران و شهرستان‌ها روی پرده می‌رود. تاکنون نمایش فیلم در سینماهای آزادی، فرهنگ، پردیس ملت، تماشا، زندگی، مرکزی، تهران، فلسطین و 10 شهر بزرگ کشور قطعی شده است.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:21  توسط بهار  | 

کارگردان سالار زنان: مسوولان جشنواره تئاتربانوان به وعده هاي خود عمل کنند

بازيگر و کارگردان نمايش "سالار زنان" که قرار است اين اثر را در بخش صحنه هشتمين جشنواره تئاتر بانوان به روي صحنه ببرد، با انتقاد از مسوولان برگزار کننده اين رويداد هنري، از آنان خواست به وعده هاي خود عمل کنند.
"شقايق احمدي " در گفت وگو با ايرنا، اظهار داشت: مسوولان جشنواره در فراخوان اعلام کردند که به هر گروه سه ميليون تومان کمک هزينه پرداخت مي شود اما اين مبلغ به يک نيم ميليون تومان کاهش يافت.
احمدي افزود: مسوولان جشنواره همچنين اختصاص بخش بيشتري از اين مبلغ کاهش يافته را به زمان پس از اجرا در جشنواره منوط کرده اند.
وي گفت: اين بدقولي ها، هنرمندان را با مشکلات زيادي رو به رو کرده و آنان بايد با اختصاص کمترين امکان و نيز هزينه شخصي نمايش هاي خود را به روي صحنه ببرند.
به گفته وي، از کاهش کمک هزينه ها نيز اطلاعي نداشتيم و پس از پذيرفتن آثار در مرحله بازبيني از آن با خبر شديم.
احمدي در ادامه و درخصوص نمايش "سالار زنان" گفت: مضمون داستان اين اثر که توسط آقاي بهزاد قادري ترجمه شده درباره زنان است و مشکلات آنان در اين اثر طرح مي شود.
وي افزود: اين نمايش داراي سه بخش است و "مارلن" شخصيت زن به عنوان محور داستان در اين بخش ها حضور دارد.
احمدي که در اين نمايش نيز ايفاي نقش مي کند از هديه رضايي، سارا الله ياري، مريم عاشوري، نيکا سليماني، آيه کيانپور، نگار حسن زاده و گيتا صالحي به عنوان ديگر بازيگران اين اثر نام برد.
اين بازيگر و کارگردان تئاتر، علاقه مندي به آثار و نيز نگاه خانم کاريل چرچيل در اهميت دادن به زنان را دليل انتخاب اين متن در اجرا بر شمرد.
وي افزود: خانم کاريل چرچيل نويسنده چيره دستي است که فارغ از ديدگاه فمينيستي به دغدغه زنان و رفع مشکلات آنها مي پردازد.
احمدي ترجمه اين اثر را خوب عنوان کرد و افزود: سعي کرده ام در اجرا به متن اثر وفادار باشم.
وي جشنواره تئاتر بانوان را رويدادي مثبت ارزيابي کرد و گفت: اميدوارم در اين دوره اتفاق مطلوبي براي آن روي دهد.
احمدي، افزون بر بازي در نمايش هاي متعدد، پيشتر نمايش "قوي تر" را در مقام کارگرداني به روي صحنه برده است.
هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان از 28 آبان تا هفتم آذر در فرهنگسراها، بوستان ها و سالن هاي نمايشي شهر تهران برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:7  توسط بهار  | 

کتابداران فعال کتابخانه هاي آموزشگاهي کشور تقدير مي شوند

کتابداران فعال کتابخانه‌هاي آموزشگاهي کشور در ششمين روز هفته کتاب، روز  28 آبان، روز کتاب، مدرسه، دانش آموز، شهر و توسعه توسط وزارت آموزش و پرورش معرفي و تقدير مي‌شوند.
به گزارش ايرنا به نقل از هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، از جمله برنامه‌هاي ششمين روز هفته کتاب مي‌توان به برگزاري سومين دوره کتاب سال دانش‌ آموزي در تهران، تشکيل 10 هزار کتابخانه کلاسي در کلاس‌هاي مدارس دوره ابتدايي، تجليل از دانش‌آموزان برتر کتابخوان کشور بصورت سراسري در تهران، برگزاري مسابقه کتابخواني دانش‌ آموزي در سه سطح مدرسه، منطقه و استان در همه مدارس و مناطق و سازمان‌هاي آموزش و پرورش استان‌ها، معرفي کتابداران فعال، کتابخانه‌هاي آموزشگاهي کشور و تقدير از آنان طي مراسم ويژه در تهران اشاره کرد.
برگزاري طرح جشن اعضاء کتاب، نواخته شدن همزمان زنگ کتاب و کتابخواني در مدارس کشور، ساعت 9:30 صبح، چاپ و توزيع 100 هزار جلد کتاب «ياران امام حسين (ع)» با هدف توسعه و تقويت فرهنگ ايثار و شهادت و ارسال آن به مدارس نيز از ديگر برنامه هاي اين روز است.
همچنين برگزاري مسابقه نگاره‌هاي ادبي، نيازسنجي از کتابخانه‌هاي مدارس در اکثر استان ‌ها، ‌نيازسنجي از دانش‌آموزان براي آگاهي از کتاب‌هاي موردنظر آنان در اکثر استان‌ها، آغاز به کار اولين کتابخانه مرکزي آموزش و پرورش شهرستان فاروج در استان خراسان شمالي
، برگزاري مسابقه پيام کوتاه با موضوع کتاب در شهرستان‌هاي استان تهران، توزيع 500 دستگاه قفسه کتاب در استان کرمانشاه، برگزاري دومين دوره‌هاي آموزش ضمن خدمت براي کتابداران کتابخانه‌هاي آموزشگاهي در تعدادي از استان‌ها و بازديد دانش‌آموزان و معلمان از کتابخانه‌هاي عمومي کشور از ديگر برنامه‌هاي ششمين روز هفته کتاب است.
در اين روز برنامه‌هايي مانند عصر شعر و شب شعر، عصر خاطره با موضوع کتاب در برخي استان‌ها، همايش ادبي "داستان دوستان" با موضوع کتاب و کتابخواني در بوشهر، برگزاري مسابقه اينترنتي کتابخواني در مدارس و مناطق آموزش و پرورش تابعه شهرستان‌هاي استان تهران، اختصاص موضوع انشاء دانش‌آموزان به بحث کتاب، کتابخانه و فعاليت هاي کتابخواني، افتتاح فاز دوم کتابداري الکترونيکي در گرگان، نمايشگاه‌هاي متمرکز کتاب در برخي شهرها، همايش منطقه‌اي "يار مهربان کتاب‌" در خرم دشت قزوين، اهدا ويژه کتاب به مدارس، مساجد و مراکز فرهنگي در طول سال، راه‌اندازي کاروان شادي کتاب و قصه‌گويي در گيلان و نشست برنامه‌هاي درسي و ارتباط آن با کتاب‌هاي آموزشي برگزار مي‌شود.
اجراي طرح هديه کتاب، برگزاري جشنواره مستند، برگزاري مسابقه سراسري کتابخواني و برگزاري نمايشگاه کتاب همزمان با اجراي مسابقات ورزشي به مناسبت هفته کتاب از ديگر برنامه‌هاي اين روز است.
برنامه‌هاي ششمين روز هفته کتاب توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، انجمن فرهنگي ناشران آموزشي، مؤسسه خانه کتاب، سازمان فرهنگي هنري‌ شهرداري، وزارت آموزش و پرورش و دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي فرهنگي و کتابخواني وزارت ارشاد برگزار مي‌شود.
هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران از 23 تا 30 آبان در سراسر کشور برگزار خواهد شد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:4  توسط بهار  | 

9 پژوهش در همايش زن در آينه نمايش ارائه مي شود

هيأت ارزيابي بخش پژوهشي هشتمين جشنواره تئاتر بانوان، 9 اثر را براي ارائه در همايش زن در آئينه نمايش انتخاب کرد.
به گزارش ايرنا به نقل از سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، هيأت ارزيابي بخش پژوهشي اين جشنواره متشکل از عباس جهانگيريان، شهرام کرمي و اسماعيل فلاح خير 9 اثر پژوهشي را براي ارائه در همايش زن در آئينه نمايش" معرفي کرد.
براين اساس، پژوهش هاي "بررسي آثار سه نمايشنامه نويس زن ايراني" اثر مرجان موسوي کوشا، "زنان آييني و آيين هاي زنانه در جنوب ايران" جهانشير ياراحمدي، "فرهنگ نمايشواره هاي زنانه ايراني" رسول نظرزاده، "زنان هنرمند گيلاني در عرصه صد ساله تئاتر گيلان" علي حاج علي عسگري، "گونه هاي نمايش در ادبيات فولکلور زنان اصفهان" محبوبه نصيرفر، "بررسي تئاتر زنان ايران" بهزاد صديقي، "زن در ادبيات نمايشي ايران، جهان و نمايش هاي سنتي ايران" منوچهر اکبرلو، "بررسي تاريخي نمايش هاي زنانه در ايران" جواد انصافي و "اولين زن نقال کيست" علي فرهادي پور به صورت قطعي براي حضور در همايش "زن در آينه نمايش" معرفي شد.
همايش "زن در آينه نمايش" همزمان با برگزاري هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان با هدف دستيابي به پژوهش هاي نظري حوزه تئاتر در راستاي نقش زن در آثار نمايشي برگزار مي شود.
هشتمين جشنواره سراسري تئاتر بانوان به همت مديريت هنرهاي نمايشي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و با مشارکت مديريت فرهنگي هنري منطقه 3 سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به مناسبت سالروز ازدواج حضرت علي(ع) و بزرگ بانوي اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) از 28 آبان در فرهنگسراها، بوستان ها و سالن هاي نمايشي شهر تهران آغاز خواهد شد.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آبان 1388ساعت 0:3  توسط بهار  | 

هفتمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» در هفته کتاب برگزار مي‌شود

هفتمين نمايشگاه «ياد يار مهربان» در هفته کتاب به همت سازمان فرهنگي ـ هنري شهرداري تهران و با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط مؤسسه نشر شهر از 23 تا 30 آبان در محل دائمي نمايشگاه‌هاي شهرداري تهران برگزار مي‌شود.
به گزارش ايرنا از ستاد اطلاع‌رساني هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران، "سيد امير مسعود شهرام‌نيا"، مديرعامل مؤسسه نشر شهر، از برگزاري هفتمين دوره نمايشگاه "ياد يار مهربان" با هدف تجهيز کتابخانه‌هاي مدارس شهر تهران در کليه مقاطع، حوزه‌هاي علميه، کتابخانه‌هاي عمومي تهران، خوابگاه‌هاي دانشجويي تازه تأسيس شهر تهران به کتاب‌هاي تازه انتشار يافته و احياي جايگاه شايسته کتاب در ميان دانش‌آموزان و ارتقاي سطح فرهنگ مطالعه و کتابخواني در محل دائمي نمايشگاه‌هاي شهرداري تهران واقع در بوستان گفت و گو خبر داد.
بنابراين گزارش، 25 ميليارد ريال بودجه اهداي کتاب براي 6 هزار و 400 واحد آموزش و پرورش ، 80 حوزه علميه شهر تهران، 40 خوابگاه دانشجويي تازه تأسيس و 144 کتابخانه عمومي شهر تهران در نظر گرفته شده است و بيش از 523 ناشر در فراخوان نمايشگاه شرکت کردند که پس از بررسي کتابهاي رسيده به دبيرخانه 15 هزار عنوان کتاب تأييد شده است.
تاکنون شش دوره نمايشگاه ياد يار مهربان برگزار شده است، در ششمين دوره اين نمايشگاه با اعتباري بالغ بر 15 ميليارد ريال کتاب اهدا شد و در پنج دوره گذشته نيز بيش از 150 ميليارد ريال براي تجهيز مدارس به کتاب و لوازم ورزشي و وسايل کمک آموزشي هزينه شده است.
اين گزارش حاکي است، در بخش جنبي نمايشگاه، غرفه‌اي براي معرفي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و اطلاع‌رساني بيماري آنفولانزاي نوع A درنظر گرفته شده است و بيش از 40 شرکت عرضه کننده محصولات مرتبط با مدارس حضور دارند.
بنابراين گزارش، تمامي ناشران تا 13 آبان فرصت داشتند تا در ساعت‌هاي اداري با مراجعه به دبيرخانه نمايشگاه، نمونه کتاب و فرم‌هاي تکميل شده براي شرکت در اين طرح را تحويل دهند.
دبيرخانه نمايشگاه در خيابان پاسداران، خيابان شهيد ناطق نوري (زمرد)، شماره 52، بوستان کتاب، واحد 7 واقع است.
هفدهمين دوره هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران از 23 تا 30 آبان در سراسر کشور برگزار مي شود.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آبان 1388ساعت 23:56  توسط بهار  | 

برنامه های "جشن کتاب تهران" و "یاد یار مهربان" تشریح شد

برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در هفته کتاب و هفتمین نمایشگاه "یادیار مهربان" روز 18 آبان در یک نشست خبری اعلام شد.

به گزارش مهر، در این نشست خبری که در سالن همایشهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری برگزار شد محمد مشاری معاون فرهنگی این سازمان درباره برنامه هفته کتاب و" جشن کتاب تهران" عنوان کرد: جشن کتاب سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شامل بخشهای مختلف است که تمام آنها نشان‌دهنده توجه ویژه این نهاد فرهنگی در زمینه ارتقای سطح کتابخوانی شهروندان است.
وی ایجاد 10 پاتوق کتاب در مترو را یکی از برنامه‌های جشن کتاب تهران عنوان کرد و توضیح داد: ایستگاههای مترو یکی از  پرترددترین مراکز شهر محسوب می‌شود که در صورت بهره‌برداری مناسب از این فضاها می‌توان آن را به یکی از قابل دسترس ترین اماکن عرضه خدمات کتاب به شهروندان تبدیل کرد.
مشاری درباره این طرح عنوان کرد: طرح پاتوق کتاب در مترو به منظور ایجاد مرکزی برای سفارش خرید کتاب، پاتوقی برای اهل اندیشه، برپایی پایگاهی برای اطلاع رسانی به روز در حوزه کتاب، راه‌اندازی پایگاهی برای فروش محصولات فرهنگی سازمان از قبیل کتاب مترو و همچنین ایجاد پایگاهی برای امانت کتاب بین کتابخانه‌ها در راستای طرح شبکه‌سازی کتابخانه‌ها انجام می‌شود.
وی همچنین از اجرای طرح "هبه کتاب "از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری در هفته کتاب خبر داد و گفت: با توجه به انباشت کتابهای شخصی غیر استفاده در منازل و تقاضای شهروندان برای اهدای این کتابها و به منظور ترویج سنت اهدای کتاب و تقویت کمّی کتابخانه‌های زیر پوشش سازمان، شماره تلفن 137 را برای این منظور اختصاص داده‌ایم تا شهروندان بتوانند از این طریق کتابهای مورد نظر خود را هدیه کنند.
معاون فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یادآور شد: کلیه اعضای خانواده‌هایی که در طرح هبه کتاب مشارکت می‌کنند به مدت یکسال به عضویت افتخاری کتابخانه‌های زیر پوشش سازمان در‌خواهند آمد.
برگزاری 10 نمایشگاه کتاب، نامگذاری یک پارک به نام "کتاب"، برگزاری بازارچه کتاب دست دوم دانشگاهی، اجرای طرح کتاب‌نت در کتابخانه‌های این سازمان و برگزاری مسابقات سراسری کتابخوانی  از دیگر برنامه‌هایی بودکه مشاری به آنها اشاره کرد.
وی همچنین با اشاره به نقش کتابداران در عرصه ترویج فرهنگ کتابخوانی از تقدیر 10  کتابدار منتخب در هفته کتاب خبر داد و گفت: به منظور ایجاد انگیزه و تقویت روحیه خدمت رسانی در کتابداران و همچنین تبیین جایگاه کتابخانه‌ها و نقش کتابداران در برنامه‌های فرهنگی جشن "کتاب‌ یار" همزمان با هفته کتاب برگزار خواهد شد.
بهره‌برداری از فاز اول شبکه‌سازی کتابخانه‌ها، افتتاح کتابخانه‌های در حال تجهیز، زیباسازی و نماسازی کتابخانه‌های سازمان، تولید اولین شماره نشریه مناسبتی طنز با موضوع کتاب و کتابخوانی از دیگر مواردی ابود  که مشاری در این نشست خبری به آنها پرداخت.

523 ناشر در نمایشگاه"یاد یار مهربان"

برگزاری نمایشگاه کتاب به نام "یاد یار مهربان" از مهمترین برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به‌ شمار می‌رود که دکتر امیر مسعود شهرام‌نیا دبیر این نمایشگاه درباره آن توضیح داد.
وی عنوان کرد: طبق سنت حسنه‌ای که از سال 82 ایجاد شده‌ است امسال نیز با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  به طرح "یاد یار مهربان" با هدف تجهیز کتابخانه‌های مدارس، حوزه‌های علمیه، کتابخانه‌ها شهر و کتابخانه‌های خوابگاههای دانشجویی اقدام خواهد شد.
شهرام‌نیا گفت: طبق فراخوانی که برای همه ناشران فرستادیم از آنها برای شرکت در طرح نمایشگاه "یاد یار مهربان" دعوت کردیم که از میان آنها 523 ناشر  جواب مثبت دادند و در این طرح شرکت کردند.
مدیر نشر شهر در ادامه اظهار داشت: بوجه اهدای کتاب امسال با افزایش 60 درصدی به 25 میلیارد ریال رسیده‌است و در این طرح از کتابهای منتشر شده در سالهای 1386 تا 1388 استفاده خواهد شد.
وی در مورد بخش جنبی نمایشگاه "یاد یار مهربان" عنوان کرد: در این بخش گذشته از برگزاری نشستهای مختلف، 40 شرکت عرضه کننده محصولات مرتبط با مدارس شرکت خواهند کرد و همچنین غرفه معرفی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز برپا خواهد شد.
ایجاد غرفه اطلاع رسانی بیماری آنفولانزای نوع A  از دیگر فعالیتهای جنبی "یاد یار مهربان" بود که دبیر این نمایشگاه به آن اشاره کرد.
هفتمین نمایشگاه "یادیار مهربان" از 23 تا 30 آبان همزمان با هفته کتاب در محل دائمی نمایشگاههای شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو در بزرگراه چمران برپا می‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آبان 1388ساعت 18:6  توسط بهار  | 

پیشنهادهای ایران به یونسکو به مناسبت ثبت هزاره پایان سرایش شاهنامه

دبیرکل بنیاد فردوسی برنامه‌های ایران در پاریس در تاریخ 25 اسفند 88 به مناسبت هزارمین سال پایان سرایش شاهنامه را که به ثبت جهانی نیز رسیده است اعلام کرد.

به گزارش مهر، نشست خبری "ثبت رویداد جهانی هزاره شاهنامه در یونسکو" با حضور یاسر موحدفرد دبیر کل بنیاد فردوسی و جواد حیدری‌پور رئیس فرهنگسرای اندیشه روز 19 آبان برگزار شد.
در ابتدای این نشست موحدفرد با اشاره به اینکه مستند به دو بیت پایانی شاهنامه که در آن فردوسی اشاره به تاریخ پایان سرایش این کتاب دارد اسفند ماه 1388 هزار سال از پایان سرایش شاهنامه می‌گذرد گفت: "هزاره پایان سرایش شاهنامه" به عنوان نخستین رویداد فرهنگی ایرانی برپایه هجری خورشیدی در سی و پنجمین کنفرانس عمومی یونسکو در فهرست مفاخر و رویدادهای علمی، فرهنگی و هنری سال 2010 میلادی به پیشنهاد بنیاد فردوسی ایران به ثبت رسیده است.
وی ادامه داد: از آنجا که مصوبات این کنفرانس به صورت دوسالانه اجرا می شود این فرصت در اختیار ایران است که در سالهای 2010 و 2011 میلادی برنامه‌های متنوعی را با موضوع شاهنامه در سطح جهانی اجرا کند.
موحدفرد تاکید کرد: در این کنفرانس 63 پرونده از کشورهای مختلف به ثبت رسیده که 4 پرونده آن به پیشنهاد ایران و درباره مفاخر ایرانی است. یکی از این مصوبات ثبت هزاره پایان سرایش شاهنامه است و سه مصوبه دیگر ثبت هفتصدمین سالمرگ قطب‌الدین شیرازی به عنوان دانشمند ایرانی، هزار و دویست و پنجاهمین سالروز تولد فارسی بیضایی لغت‌شناس ایرانی و هفتصد و پنجاهمین سال زندگی فعال خواجه نصیرالدین است.
دبیرکل بنیاد فردوسی درباره برنامه‌های پیشنهادی این بنیاد برای اجرا در مقر یونسکو به مناسب "ثبت هزاره پایان سرایش شاهنامه" گفت: در نظر داریم 25 اسفند امسال مصادف با 16 مارس 2010در مقر یونسکو در پاریس برنامه‌های ویژه‌ای اجرا کنیم. پیشنهاد یونسکو این بود که هفته فرهنگی هزمان با جسن نوروز داشته باشیم و از آنجا که روز اول فروردین به عنوان روز شعر نامگذاری شده است ما نیز این پیشنهاد را پذیرفتیم.
وی افزود: همچنین سال آینده میلادی برای همه کشورها "سال جهانی نزدیکی فرهنگها" نامگذاری شده که می توان متناسب با این نامگذاری نیز برنامه‌های ویژه‌ای با محور شاهنامه و شخصیت فردوسی اجرا کرد که پیشنهادهای ما گردهمایی بزرگ فردوسی‌‌شناسان و شاهنامه‌پژوهان، تدوین دانشنامه جهانی شاهنامه، راه‌اندازی تالار چهل تن از مفاخر ایرانی در مقر یونسکو، ساخت و نصب تندیس فردوسی در یونسکو، برپایی نمایشگاه آثار گنجینه‌ای از شاهنامه، اجرای کنسرت"خروش پهلوانان" توسط گروه موسیقی ایل، نمایش تابلوهای قهوه‌خانه‌ای، اجرای پرفورمنس از داستانهای شاهنامه در قالب مدرن، پرده‌خوانی شاهنامه‌سرایی و نقالی، اجرای ورزشهای پهلوانی و زورخانه‌ای، نمایشگاه کالاهای شاهنامه‌ای از جمله بازیهای رایانه‌ای مانند "عصر پهلوانان" و کتابها و آثار موسیقایی است.
موحدفرد درباره بسته پیشنهادی دیگر که بنیاد فردوسی به یونسکو ارائه داده است توضیح داد: از آنجا که ما می‌توانیم برنامه‌های بلندمدت با موضوع فردوسی و شاهنامه داشته باشیم پیشنهادهایی چون جایزه جهانی فردوسی، ایجاد نشان فردوسی که سالانه به یکنفر اهدا می‌شود، تکمیل دانشنامه جهانی شاهنامه، تدوین کتابهای مصور از شاهنامه، تولید و ضبط آثار موسیقایی، اجرای نمایش به زبانهای زنده دنیا، تدوین و اجرای سمفونی حماسه‌های پارسی، تالیف کتاب سال جهانی فردوسی را نیز ارائه کرده‌ایم.
این مدیر فرهنگی به برنامه‌هایی که در سطح ملی توسط بنیاد فردوسی و با همکاری نهادهای مختلف داخلی در دست پیگیری است بیان کرد: ایجاد گنجینه یا موزه فردوسی، راه‌اندازی باشگاه شاهنامه‌دوستان یا فرهنگسرای فردوسی که دستور شهردار تهران برای ایجاد ان را گرفته ایم، باغ موزه، تالار، گذر و کتابخانه تخصصی فردوسی، زورخانه فردوسی، نکوداشت هنرمندان، ادبا و پژوهشگرانی که در زمینه شاهنامه کار کرده و می کنند از جمله برنامه‌هایی است که به مرور اجرایی می‌شود.

شاهنامه‌پژوهان زن ایرانی به کانادا می‌روند

دبیرکل بنیاد فردوسی با اشاره به برپایی هفته فرهنگی فردوسی و شبهای شاهنامه که مهرماه سال جاری در قزاقستان برگزار شد درباره برنامه دیگری که قرار است در کانادا برگزار شود توضیح داد: هفته فرهنگی شاهنامه در کانادا با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و گروه بانوان بنیاد فردوسی بهمن امسال در اتاوای کانادا برگزار می‌شود و سخنرانان این مراسم بیشتر از بانوان خواهد بود.
موحدفرد در ادامه مراسم و در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر اینکه آیا برای برنامه‌های پیشنهادی و برای اینکه برنامه‌ای درخور ایران و فردوسی برگزار شود بودجه کافی در اختیار دارید و آیا هنرمندان تراز اول کشور را نیز در برنامه‌های خود سهیم می‌کنید؟ گفت: بنیاد فردوسی کاملا خصوصی است و تا کنون هم هر برنامه‌ای که اجرا کرده است با هزینه بخش خصوصی بوده است و قطعا برای حضور قدرتمند در عرصه بین‌المللی نیاز به کمکهای بخش دولتی و خوش قولی آنها در زمینه مصوبات هستیم. برنامه‌هایی که من امروز اعلام کردم همه اجرایی خواهند شد و گامهای اولیه نیز برای آنها برداشته شده است.
به گفته وی مشکل اصلی بنیاد بودجه و پشتوانه مالی است و نهادهای غیرخصوصی هم لازم است توجه بیشتری به این مسئله ملی داشته باشند.
وی در جواب به سوال دیگری در این‌باره که نهادهای دولتی به دلیل اینکه فردوسی بیشتر یک شخصیت ایرانی است تا اسلامی چندان به کمک مالی به بنیاد فردوسی راغب نیستند عنوان کرد: مفاخر وشعرای ما پیش از اینکه شاعر یا دانشمند باشند فقیه بوده اند و در قدیم همواره علوم اسلامی در مکاتب تدریس می‌شد. در مورد فردوسی هم نظر من این است که وی را می توان مفسر قران هم دانست و آموزه های قرآنی در شاهنامه وجود دارد. مرزبندی بین اسلامیت و ایرانیت کار درستی نیست.
در بخش پایانی این نشست جواد حیدری‌پور رئیس فرهنگسرای اندیشه در سخنانی با اشاره به اینکه قطعا انجام طرحهای بزرگ و فاخر که در حد فردوسی و دیگر مفاخر ایرانی باشد نیازمند بودجه کافی است توضیح داد: دنیا دنیای فرهنگ است و ما هم باید از این فرصتها که کمتر هم پیش می آید بهترین استفاده را بکنیم. در مصوبات یونسکو برای دو سال آینده می‌بینیم که سطح 4 طرحی که به ایران اختصاص دارد از لحاظ فرهنگی خیلی بالا است پس ما هم باید این فرصت را دریابیم و هزینه کافی برای اجرای برنامه‌های باکیفیت اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: شاهنامه شناسنامه قوم ایرانی و حافظ راستین سنتهای ملی ما است که در داخل کشور درباره این کتاب و فردوسی کارهایی که انجام داده‌ایم تا حد مطلوب فاصله دارد در حالیکه کشور ما از همه نظر به ویژه از لحاظ اخلاقی به اندیشه ها و آموزه های شاهنامه نیاز دارد.
حیدری‌پور در پایان درباره برخی برنامه‌های فرهنگسرای اندیشه در زمینه شاهنامه و فردوسی گفت: از عید قربان تا عید غدیر به مدت 10 شب برنامه شعرخوانی خواهیم داشت که به شاعرانی چون فردوسی، مولانا و حافظ توجه ویژه خواهیم داشت. در این شبها تلاش خواهیم کرد از پیشکسوتان حوزه شعر نیز تجلیل کنیم. از دیگر برنامه‌های ما راه اندازی کانونهایی با همکاری بنیاد فردوسی است که در این کانونهای هنرهای مختلف حول محور شاهنامه آموزش داده می ‌شود.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آبان 1388ساعت 17:51  توسط بهار  | 

اولین کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب افتتاح می‌شود

اولین کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب روز 27 آبان، روز "کتاب، کتابدار، کتابخانه، ادبیات و شعر" به همت دفتر مجامع، تشکل‌ها وفعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می‌شود.

به گزارش مهر،از جمله برنامه‌های پنجمین روز هفته کتاب می‌توان به معرفی کتابداران و کتابخوانان حوزه کشاورزی، طرح کتاب سومین دوره کتاب سال شعرجوان، جایزه قیصرامین‌پور، طرح 7 کتاب برتر شعر جوان، تجهیز کتابخانه آیت اله قدوسی ، تقدیر از کتابداران نمونه واحدهای جهاد دانشگاهی، تقدیر از کتابداران نمونه ارتش، تقدیر ازاعضای فعال و کتابخوان  کتابخانه‌ها و اهداء جوایز به آنان اشاره کرد.
برگزاری نشستهای تخصصی با موضوع شیوه‌های مدیریت دانش و مدیریت بر جریان اطلاعات و بررسی نقش کتابخانه‌ها در تقدیراز فرماندهانی که به مسئله کتاب و کتابخانه اهمیت کافی قائل شده و کتابخانه آن یگان به دلیل اهمیت و تلاش به نحوه مطلوب اداره شده، اهداء کتاب به کارکنان وزارت کار و امور اجتماعی به صورت بسته فرهنگی برای  ترویج فرهنگ کتابخوانی، برگزاری مسابقات کتابخوانی بین کارکنان پایور، وظیفه و خانواده، تجهیز کتابخانه‌های معتبر دانشگاهی و عمومی در 30 استان کشور با موضوع انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) ، طرح جامع نذر کتاب، تجهیز 10 کتابخانه در مراکز  سازمان بهزیستی استان تهران با همکاری معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی از دیگر برنامه‌های هفته کتاب در روز پنجم است.
همچنین تقدیر از خردسالان و مسن‌ترین عضو کتابخانه در ایران، تقدیر از کتابداران برتر کشور، تقدیر از خیرین نمونه، شهرداران نمونه، فرمانداران نمونه، برگزاری مسابقات هنری برای اعضاء از داستان‌های قرآنی ویژه کودکان و نوجوانان، تهیه ، تدوین و چاپ ویژه نامه هفته کتاب،  تقدیر از فرمانداران نمونه و دبیران انجمن نمونه، تقدیر از اهداء کنندگان برتر کتاب، مدیران، خادمان فرهنگ و خیرین استان، تقدیر از اساتید برجسته کتابداری، تقدیر از کتابخوانان برتر کشور و کتابداران بازنشسته، برگزاری مسابقات فرهنگی، اجرای برنامه ملاقات کتابداران و اعضاء کتابخانه‌های عمومی با مقامات شهرستان‌ها نظیر امام جمعه و استاندار، قدردانی از انجمن‌های فعال کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌ها و تقدیر از خانواده نمونه عضو کتابخانه از دیگر برنامه‌های پنجمین روزهفته کتاب  به شمار می رود.
در این روز برنامه‌هایی مانند تزیین، آذین‌بندی و نظافت کتابخانه‌ها، هماهنگی با مدارس، مساجد، مراکز آموزشی، واحدهای تولیدی، صنعتی در خصوص بازدید از کتابخانه در هفته کتاب تحت عنوان دو روز با کتاب و کتابخانه، ارایه خدمات مقالات نمایه نشر با 50% تخفیف، ثبت نام رایگان از مراجعین به کتابخانه در طول ایام هفته کتاب، برپایی نمایشگاه کتابهای ارسالی از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تحت عنوان تازه‌های کتاب، پذیرایی از بازدیدکنندگان کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب، نشست بررسی جایگاه نشر و رسانه در بین پدید آورندگان حوزه ادیان و افتتاح کتابخانه ادیان، طرح استاندارد سازی کتابخانه‌های جمعیت هلال احمر، معرفی کتاب نمونه سال جمعیت برگزار می‌شود.
ایجاد 10 کافه کتاب در ایستگاه مترو، برگزاری نمایشگاه کتاب با رویکرد تخصصی در 30 مرکز جمعیت استان، بهره‌برداری از فاز 1 شبکه‌سازی کتابخانه‌ها، اختصاص تنخواه خرید کتاب به کتابخانه‌ها، اجرای طرح کتاب نت در کتابخانه‌های سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، افتتاح کتابخانه‌های در حال تجهیز، تولید اولین نشریه مناسبتی طنز با موضوع کتاب و کتابخوانی از دیگر برنامه‌های این روز است.
برنامه‌های پنجمین روز هفته کتاب توسط، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری، دفتر مجامع، شکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، معاونت سینمایی دفتر شعر جوان، وزارت کار و امور اجتماعی، کتابخانه مجلس، مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، وزارت کشاورزی، مرکز اسناد و انقلاب اسلامی، دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود.
هفدهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از 23 تا 30 آبان ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم آبان 1388ساعت 17:49  توسط بهار  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر